Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Propad čínského vývozu i dovozu zvyšuje sázky na další vládní podporu ekonomiky

Propad čínského vývozu i dovozu zvyšuje sázky na další vládní podporu ekonomiky

14.10.2019 8:29
Autor: ČTK

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy Kč). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD.

V září dále eskaloval obchodní spor mezi USA a Čínou a Washington od počátku měsíce uvalil clo 15 procent na dovoz čínského zboží v hodnotě 125 miliard USD. Peking přišel s odvetou.

Po dalším kolem obchodních jednání minulý týden americký prezident Donald Trump prohlásil, že se podařilo dosáhnout první fáze dohody o ukončení obchodní války. Odložil také zatím zvýšení cel plánované na 15. října, dosavadní cla však ponechal v platnosti.

Přebytek obchodu se Spojenými státy se snížil na 25,88 miliardy USD ze srpnových 26,96 miliardy USD. Vývoz do USA, které jsou největším obchodním partnerem Číny, meziročně klesl o 17,8 procenta a dovoz o 20,6 procenta. Za leden až září se vývoz čínského zboží do USA snížil o 10,7 procenta, zatímco dovoz amerického zboží do Číny se propadl o 26,4 procenta.

Slabší údaje zřejmě posílí očekávání, že Peking potřebuje přijít s dalšími stimulačními opatřeními, aby odvrátil prudší ekonomické zpomalení, a to i navzdory předběžným signálům zmírnění obchodního napětí s USA. Analytici se domnívají, že ekonomický růst Číny ve třetím čtvrtletí dále zpomalil z téměř 30letého minima 6,2 procenta v dubnu až červnu.


Čtěte více:

Dokážou USA a Čína uzavřít dohodu?
09.10.2019 11:27
Oslavy připomínající 70. výročí založení Čínské lidové republiky jsou ...
Víkendář: V „rovnostářské“ Číně se zvyšuje nerovnost, stranictví se vyplácí
12.10.2019 7:56
V Číně došlo během posledních 40 let k nebývalé ekonomické a sociální ...
USA a Čína obnovily obchodní rozhovory na nejvyšší úrovni
11.10.2019 8:29
Nejvyšší obchodní vyjednavači Spojených států a Číny se včera poprvé o...
Velmi dobré jednání s Čínou a pokrok u brexitu. Trhy jsou v pátek v dobré náladě
11.10.2019 10:42
Začátek evropského obchodování pozitivně ovlivňují zprávy týkající se ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.02.2026
22:17Americké akciové indexy zavírají v zelených číslech
17:52Týdenní výhled: Pondělí ovládly zprávy z Asie, trhy začínají pochybovat nad návratností investic do AI  
16:29„Nejméně logická věc na světě“ a pár valuačních poznámek k softwarové korekci
15:18Čína vyzvala domácí banky k omezení nákupů amerických státních dluhopisů. Americké výnosy mírně rostou
14:55Morgan Stanley: Využijte propadu, růst amerických technologií bude pokračovat  
11:52Japonské akcie slaví výsledek voleb. Evropa obchoduje smíšeně, dluhopisy pod lehkým tlakem  
11:37MakroMixér: Elektromobilita je teď ztrátová. Evropa Green Deal přehání, chybí nám sebevědomí i realismus
11:10Lednová míra nezaměstnanosti nad pěti procenty. I kvůli flexinovele
10:33Japonské akcie po volebním vítězství Takaičiové vystřelily na rekord
10:20Ambiciózní výhled UniCreditu: růst zisku i výnosů a 50 mld. eur pro akcionáře  
10:08Bitva o Wegovy pilulku pokračuje. Akcie Novo Nordisku po zásahu FDA prudce posilují, zatímco Hims&Hers se propadá
9:00Rozbřesk: Jestřábí vyznění prognózy versus opatrná bankovní rada
8:59Trhy se po technologickém propadu zotavují, ale Amazon zůstává pod tlakem  
6:08Průzkum: Investoři věří akciím víc než dluhopisům. Dolar čeká další pokles, zlato naopak růst
08.02.2026
14:58Z okraje do mainstreamu: Katastrofické dluhopisy nejspíš zažijí další rekordní rok
10:03Víkendář: Nezamýšlené důsledky amerických cel
07.02.2026
14:27Gundlach: Směr nedolarové trhy a měny, vládní intervence se stávají reálnější možností
10:06Víkendář: Byl kdy dolar vůbec tradičním bezpečným útočištěm?
06.02.2026
17:46Budoucnost akcií, dluhopisů a portfolio 60/40
16:18Perly týdne: Měnící se pohled na umělou inteligenci a transformace budoucího šéfa Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m