Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NYT: Oligarchové a populisté dojí z EU miliony eur v dotacích

NYT: Oligarchové a populisté dojí z EU miliony eur v dotacích

04.11.2019 8:37
Autor: ČTK

Ve většině zemí střední a východní Evropy si unijní zemědělské dotace v neprůhledném prostředí rozděluje hrstka mocných, kteří mají styky, napsal v rozsáhlé reportáži americký list The New York Times (NYT). Podrobně v ní zejména rozebírá, jak systém zemědělských dotací podle něj zneužívá maďarský premiér Viktor Orbán. List dále uvádí, že největším příjemcem zemědělských dotací v České republice je premiér Andrej Babiš. V Bulharsku a na Slovensku dle listu stojí zemědělské dotace za přebíráním půdy mafiánským stylem.

Investigaci NYT vedl v devíti zemích po většinu letošního roku. Odhalila postupně "záměrně neprůhledný dotační systém deformovaný korupcí, který podkopává environmentální cíle Evropské unie". Společnou zemědělskou politiku, která hrála důležitou roli při formování EU, nyní podle amerického deníku zneužívají ty samé protidemokratické síly, které osmadvacítku ohrožují zevnitř.

Reportáž NYT dochází k závěru, že Orbán, "ikona evropské krajní pravice a zavilý kritik Bruselu, bere peníze od Evropské unie rád". Unijní dotace podle amerického deníku používá jako systém patronáže, ze kterého těží jeho přátelé a rodina, chrání díky nim své politické zájmy a pomáhají mu trestat jeho soupeře.

Společnosti Andreje Babiše (Agrofert vlastnil do předloňského února, následně jej vložil do svěřenských fondů - pozn. ČTK) loni podle NYT pobraly nejméně 42 milionů dolarů (959 milionů Kč) unijních dotací. Deník píše, že český premiér čelí dvěma auditům kvůli střetu zájmů a že česká vláda v posledních letech prosadila pravidla, která usnadňují velkým společnostem získat více dotací.

Bulharská akademie věd zjistila, že 75 procent hlavních unijních zemědělských dotací určených Sofii končí v rukou zhruba 100 subjektů. Zátahy úřadů letos na jaře rozkryly korupci mezi představiteli vlády a velkopodnikateli v oblasti zemědělství. Jeden z největších producentů mouky v zemi byl v souvislosti s dotacemi obviněn z podvodu a čeká ho soud.

Na Slovensku nejvyšší státní zástupce přiznal, že v zemi funguje "zemědělská mafie". Drobní zemědělci policii hlásí, že kvůli půdě, na niž lze pobírat dotace, byli vystaveni bití a vydírání. Novinář Ján Kuciak psal, než byl zavražděn, o italské mafii, jež se infiltrovala do zemědělství, z dotací těžila a vybudovala si kontakty v politice.

Ze zprávy z května 2015, kterou zadala Evropská komise, vyplývá, že bohatí majitelé pozemků s politickými kontakty disponují mocí zabírat půdu. V Bulharsku například prosadili velcí majitelé půdy zákon, který jim umožňuje zabírat menší hospodářství.

Hromadění tisíců hektarů půdy vede k jevu, který NYT nazývá moderní feudalismus. List připomíná, že v roce 2015 Orbánova vláda prodala stovky tisíc hektarů státní půdy, přičemž většina z ní skončila v rukou politických spojenců maďarského premiéra. "Je to druh moderního feudalismu, kde drobní zemědělci žijí ve stínu obrovských, politicky mocných zájmů a Evropská unie to pomáhá financovat," napsal NYT.

 

Čtěte více:

Vláda schválila vyšší dotace podporované energii
17.09.2019 8:29
Příspěvek státu podporovaným zdrojům energie (POZE) má pro příští rok ...
Žalobce: Činnost Babiše jednoznačně směřovala k získání dotace
19.09.2019 15:47
Činnost premiéra Andreje Babiše (ANO) a členky společnosti Farma Čapí ...
EU proplatila Česku do října 32,6 pct dotací, jde o 201,4 mld. Kč
28.10.2019 8:39
Evropská komise letos do konce září Česku proplatila 32,6 procenta dot...

Váš názor
  • Umění reálného
    05.11.2019 10:53

    Bylo by pěkné dotace zrušit, stejně jako by bylo pěkné snížit radikálně zadlužení veřejných rozpočtů a sociální transfery ho způsobující, zamezit zneužívání sociálních dávek, zefektivnit školství a zdravotnictví a zavést trvalý světový mír. V praxi je ale reálné dotace snad omezit a zavést efektivnější, tj. jednodušší kontrolu a smířit se prostě s tím, že dotace pro malé firmy a jednotlivce prostě nepřinesou potřebný užitek, protože se jich část vyplýtvá. Problém, který zmiňuje článek, je v nezralých, ba mafiánsiých strukturách východní Evropy. Vždyť Marshallův plán byl také o rozdělování peněz, dokonce v ekonomicky a sociálně rozvráceném a morálně rozloženém Německu, přesto fungoval mnohem efektivněji než celá EU. Jak je to možné? Koho to zajímá, ať si to nastuduje.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  
5:54Trh je rozdělený mezi Fed a ropu. Krátké výnosy rostou, dlouhé klesají  
18.06.2026
22:00Akcie na Wall Street poslední obchodní den v tomto týdnu pořádně zabraly  
17:20Zajímavá předpověď nejdůležitější ceny na globálních trzích a jeden návrat ke starému novému normálu
16:26Jan Bureš: ČNB zvyšuje sazby, může však jít o „první a poslední krok“
16:14Akcie poradenské firmy Accenture padají o 17 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data