Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Žalobce: Činnost Babiše jednoznačně směřovala k získání dotace

Žalobce: Činnost Babiše jednoznačně směřovala k získání dotace

19.09.2019 15:47
Autor: ČTK

Činnost premiéra Andreje Babiše (ANO) a členky společnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerové jednoznačně směřovala k získání padesátimilionové dotace na stavbu Multifunkčního kongresového areálu Čapí hnízdo. Vyplývá to z usnesení o zastavení trestního stíhání, které dnes zveřejnilo Městské státní zastupitelství v Praze. Dozorující žalobce Jaroslav Šaroch v něm mimo jiné vysvětluje i to, proč podle něj podniky Farma Čapí hnízdo a Agrofert nelze považovat za propojené. Státní zástupce dospěl k závěru, že skutek nebyl trestným činem.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Podle žalobce je evidentní, že výstavba areálu a jeho následný provoz byly natolik finančně náročné, že příspěvek 50 milionů korun byl dostatečnou motivací pro získání dotace i pro tak finančně silnou skupinu, jako je Agrofert. Projekt navíc neměl zaručenou rentabilitu. "Zcela nezbytné bylo opatření podniku, který by splňoval podmínky pro žadatele o dotaci," uvedl v usnesení Šaroch.

Šaroch uvedl, že ke změně společnosti na akciovou s akciemi na majitele došlo z Babišova podnětu. Usnesení sice jména stíhaných neobsahuje, vyplývá to ale z kontextu rozhodnutí. Anonymní akcie byly následně prodány předem vybraným osobám, tedy rovněž stíhaným Babišovým dětem Adrianě Bobekové, Andreji Babišovi mladšímu a také premiérově partnerce Monice Babišové (dříve Herodesové). Podle státního zástupce je zřejmé, že si tímto krokem chtěl Babiš nad společností udržet vliv.

Tvrzení Babiše, že akcie svým dětem koupil proto, aby mohly zkusit podnikat, považuje Šaroch za účelové. Účelovým byl podle žalobce i následný přeprodej akcií Babišovu švagrovi, Martinu Herodesovi, který byl v případu také obviněn. Herodes podle obvinění koupil 60 procent akcií společnosti, a snížil tak podíl, který vlastnili Babišovi rodinní příslušníci.

Za toho ale Herodes právně považován nebyl. V případě potřeby by tak podle usnesení mohlo být deklarováno, že Babiš nemá vliv na většinu ve společnosti, což by mohlo zkomplikovat postavení firmy jako malého a střeního podniku. Státní zastupitelství už dříve uvedlo, že společnost Farma Čapí hnízdo podmínky definice malého a středního podniku splňovala.

Babiš podle Šarocha faktický vliv na společnost neztratil. Šaroch jako příklad uvádí ručení Babišových společností za půjčky na nákup pozemků pro Čapí hnízdo.

Mayerová podle usnesení o Babišových účelových krocích věděla, podle žalobce s největší pravděpodobností Babiše informovala o podmínkách, které bylo nutné k získání dotace splnit. Naopak u Babišových příbuzných a Herodese nelze prokázat, že převody akcií uskutečnili s úmyslem zajitit společnosti dotaci.

Šaroch stíhání zastavil zejména proto, že se nepodařilo opatřit důkazy o tom, že by obvinění uvedli v žádosti o poskytnutí dotace nepravdivé údaje, nebo by takové údaje zamlčeli. Protože akcie společnosti byly akciemi na majitele, nelze podle Šarocha také prokázat, kdo je v době podpisu smlouvy o poskytnutí dotace vlastnil.

Žalobce v usnesení napsal, že se během trestního řízení nepodařilo prokázat, že by Farma Čapí hnízdo v době od podání žádosti o dotaci do podpisu smlouvy nebyla nezávislým podnikem. Zároveň nebylo možné ji posoudit jako propojenou s Agrofertem.

Vycházel při tom z předpisů EU. Proto, aby byly zkoumány vztahy mezi podniky prostřednictvím fyzických osob, totiž musí podniky působit na "stejném relevantním trhu" nebo na sousedních trzích. Společnost Farma Čapí hnízdo ale v rozhodné době neprodukovala žádné výrobky ani služby, které by mohly sloužit k posouzení toho, jestli firma působila na relevantním trhu s dalšími společnostmi. "K danému období tedy nelze určit společný relevantní trh s jinými podniky," uvádí Šaroch v usnesení. Ze stejného důvodu nelze určit ani případné sousední trhy.

Evropský úřad pro boj s podvody OLAF sice podle usnesení dovodil činnost společností na sousedních trzích, ale až na základě skutečné hospodářské činnosti Čapího hnízda v období od roku 2009. "Takovouto analýzou však pro činnost obviněných z konce roku 2007 a první poloviny roku 2008 nelze argumentovat," konstatoval Šaroch. Jinou ekonomickou analýzu, která by se k období vztahovala, nelze podle něj pro podnikatelskou činnost provést.

Podle Šarocha také z předpisu EU vyplývá, že činnosti na stejných nebo sousedních trzích musí společnosti vykonávat fakticky, nestačí tedy pouhá teoretická možnost výkonu činnosti na takovýchto trzích, která by mohla vyplývat například ze živnostenských oprávnení, jež se promítnou v zápisu v obchodním rejstříku.

Žalobce uvedl, že je evidentní, že se skutek, pro který bylo stíhání vedeno, stal. "Avšak s ohledem na shora uvedené jsem rozhodl tak, že jsem títmo usnesením trestní stíhání jmenovaných obvinených zastavil, neboť tento skutek není trestným činem," uzavřel Šaroch.

 
 

Čtěte více:

HN: Babiš je podle EK ve střetu zájmů kvůli vazbám na Agrofert
31.05.2019 9:59
Premiér Andrej Babiš (ANO) je podle Evropské komise ve střetu zájmů kv...
Ze zemědělského fondu šlo Agrofertu od roku 2012 asi 6,5 miliard Kč
03.06.2019 15:33
Ze Státního zemědělského intervenční fondu (SZIF) bylo holdingu Agrofe...
Státní zástupce zastavil stíhání v kauze Čapí hnízdo
13.09.2019 12:05
Státní zástupce dnes zastavil trestní stíhání Andreje Babiše a dalších...

Váš názor
 • Co k tomu dodat?
  19.09.2019 16:33

  Nepodporovat centrální dotační socialismus v EU ba naopak, přenechat byznys zákonu nabídky a poptávky.
  logaro
  • Re: Co k tomu dodat?
   20.09.2019 8:48

   Zrušit dotace jistě je možné, ale jak to řeší aktuální Babišův problém?
   Pracovitý Prosecký
   • Pracovitý Prosecký
    20.09.2019 9:54

    Nejsou dotace není problém. Já mu je nezařídil.
    logaro
   • Tento
    20.09.2019 9:49

    problém mají (by měli ) jistě minimálně stovky lidí (a jistě si odfrkli)...ale chápu že je premiér...
    el mrcoch
    • Re: Tento
     20.09.2019 10:08

     A fakt myslíš, že by všem udělil Zeman abolici? Před rokem teda ještě tvrdil na kameru, že by ti nikdy neudělal, že by se zesměšnil..Asi se už více zesměšnit tento zlojed nemůže
     Velkamedvědice
     • VM
      20.09.2019 10:32

      Za rok se změnila spousta věcí. Dotace byla vrácena a Městské státní zastupitelství sdělilo důvody zastavení stíhání. Prezident je zřejmě považuje za dostatečně přesvědčivé k případné využití abolice.
      logaro
      • Re: VM
       21.09.2019 14:36

       Za prve. To nic nmění na tom, že je lhář a podvraťák, který kašlš na vše a rozhoduje ovšem. Formou vydírýání, pokud ruhý neustoipí. Te´d yasahuje nepokrytě do rozhodnutí státního zástupce a dal mu najevo, že je k ničemu. Jako, když zloděj něco vrátí není zlodějem?? To udělal proto, aby vyřadil OLAF, který shledal prvky trestného činu a aby neprotestoval poškozený. Mladého Babiše nedokázali vyslechnout, tak vyřadili za spisu a Monika si z nich dělala kozy. jezdila po akcích a dovolených avypovídt odmítla ze zdravotních důvodů. je vidět, že ti perverze není cizí. proto se stydím za polovinu čechů a jejich prolhaného arogantního vůdce, soudem uznaného lháře.
       Velkamedvědice
       • VM
        21.09.2019 19:29

        Já nezpochybňuji rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze.
        logaro
        • Re: VM
         21.09.2019 20:08

         No a??? Nebuď trapný. Jednak je úplně fuk, co si myslíš. Zvlášt po tvých poznámkách o tom, že lidská práva v číně s jsou pošlapávána údajně, nemá tvůj názor velkou váhu. A nijak to nesouvisí s tím , že lhář Zeman zasahuje do průběhu vyšetřování, aniž by vrchní zástupce rozhodl. To je právě to, že Vám zemanovcům je čest a právo fuk.. Jeden nemocný chlastající exibicionista, kterého všude táhnou šerpové, opět lhal při předvolebních slibech. O svém zdraví, o tom, že se Bureš musí očistit sám o tom, že bude sjednocovat a být prezidentem všech. Přivlastnil si veškerou moc ve státě. Přímá volba byla chyba. Vítězí lež. mstivost a křupanství, stejně jak zvítězila ve volbách. Intriky a pomluvy. Ale chápu, že to nechápeš. Česko je mu ukradené. Jen masturbuje ye svým egem a k tomu potřebuje beranidlo Bureše u moci, i když tento nebyl schopen sestavit vládu a ctít tak volební výsledky.
         Velkamedvědice
         • VM
          21.09.2019 20:48

          Jistě, že můj názor nemá v kauze Čapí hnízdo velkou váhu. Nejsem právník ani arbitr a policejní spis jsem rovněž nečetl. Na Městském státním zastupitelství právníci jsou, spis četli a rozhodli. Mám právo jejich rozhodnutí nezpochybňovat. Prezident dal kladné stanovisko k případné abolici. Na jeho místě bych to takto dopředu neavizoval. Nejsem však Zeman a nevyhrál jsem přímé prezidentské volby. Je to jeho odpovědnost, nikoli moje. Politici v nejvyšších funkcích by měli být nejen přímo voleni, nýbrž i přímo odvolatelní. A nejen to. Je nutné, aby nesli hmotnou odpovědnost za veřejné finance. A právě za takové věci by se mělo demonstrovat. Tohle však "demokraty" na náměstích nezajímá.
          logaro
          • Re: VM
           21.09.2019 21:23

           Jistě, ty budeš diktovat, za co kdo může demonstrovat. Tvoje předtava svobody projevu. Nevím, proč furt meleš o městském zastupitelství. Nepsal sem o něm. Píšu, že Tvůj prezident je podvodník a lhář, demokracie mu nic neříká a má potřebu o všem rozhodovat sám. Jeho představa demokracie.
           Velkamedvědice
           • VM
            22.09.2019 7:48

            Městské státní zastupitelství v Praze je v kauze Čapího hnízda právní autorita a je tématem výše uvedeného článku. Proto o něm píšu a na pohled této instituce se odvolávám.
            logaro
           • VM
            22.09.2019 7:13

            Kdo má opravdový zájem něco změnit, ten demonstruje proti legislativě, jež umožňuje podvody. Primární problém vidím v možnosti získávání dotací, jimiž je celý systém prolezlý od Bruselu až po Budapešť. A naopak nevidím žádnou hmotnou odpovědnost těch, jež s dotacemi manipulují a to od od Bruselu až po Budapešť. Kdo má opravdový zájem na možnosti vytvoření personálního tlaku na politiky, nechodí s transparenty "ten či onen je zloděj", ale chodí s transparenty za ústavní možnost takové politiky přímo odvolat lidmi a to za splnění určitých legislativních podmínek.
            logaro
     • To
      20.09.2019 10:22

      neřeším a upřímně je mi to fuk...jenom vím že tu kvičící "demokratickou" opozici volit nebudu...vidím problém jinde
      el mrcoch
      • Re: To
       21.09.2019 20:09

       To je smutné, že ti je to jedno.
       Velkamedvědice
       •  
        22.09.2019 7:03

        Ale jdi.. Ty myslíš že se cokoliv změní bude-li tam někdo jiný? Maximálně to bude mít jiný průběh.. A zkus méně nenávidet..
        el mrcoch
        •  
         22.09.2019 10:34

         Zoufalství a pocit hnusu a studu není nenávist. Nevěřím, že by tam mohl sedět větší dobytek. Nemyslím, že cesta je rezignace ani že je legitimní odpor kvičení.
         Velkamedvědice
Aktuální komentáře
21.10.2019
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti
20.10.2019
13:14Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?
8:14Britský premiér dohodu o brexitu neprosadil, požádal o tříměsíční odklad odchodu z EU
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4)