Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda schválila vyšší dotace podporované energii

Vláda schválila vyšší dotace podporované energii

17.09.2019 8:29
Autor: ČTK

Příspěvek státu podporovaným zdrojům energie (POZE) má pro příští rok vzrůst na 27 miliard korun. Bude tak o 815 milionů korun vyšší než letos a v předešlých dvou letech. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení, který včera schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Zbylou část z podpory zhruba 46 miliard, kterou nepokryje státní dotace, zaplatí převážně spotřebitelé. Premiér Andrej Babiš (ANO) včera řekl, že by stát mohl výdaje na podporu snížit až o šest miliard. Havlíček má navrhnout řešení.

Příspěvek se týká podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a provozní podpory tepla. Podporu těmto zdrojům od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou (OTE) na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Celkem bylo od roku 2006 na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 340 miliard korun.

"Částka vzrostla kvůli neuvážené podpoře fotovoltaiky v minulosti a v příštím roce dosáhneme absolutního vrcholu. Čisté navýšení v neprospěch státního rozpočtu je za posledních deset let 25 miliard korun," uvedl Havlíček po zasedání vlády. Dodal, že kabinet jej včera pověřil tím, aby začal pracovat na snížení částky. "Musíme ale respektovat závazky z minulosti, které máme," řekl.

K omezení podpory obnovitelných zdrojů vyzval včera vládu prezident Miloš Zeman, který dorazil na jednání kabinetu na projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Znovu o tom s premiérem mluvil i na jejich večerní společné schůzce v Lánech. "Ministr Havlíček by měl přijít s nějakým konkrétním řešením řešením, se kterým se obrátíme na Evropskou komisi. Vidíme tam nějakou možnost snížení příspěvku státu v řádu až šest miliard," řekl po setkání s hlavou státu novinářům Babiš. Podle něj jsou obnovitelné zdroje "překompenzované".

Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na více než 40 miliard korun v posledních pěti letech. Loni činila 46,1 miliardy korun. Stát přispěl dotací 26,185 miliardy korun, stejné peníze dá také letos. Dotace na takzvanou zelenou energii tvoří převážnou část výdajů z rozpočtové kapitoly ministerstva průmyslu a obchodu. Návrh státního rozpočtu pro příští rok s navýšením výdajů počítá, stejná dotace je plánována také pro roky 2021 a 2022.

Kontroverze v souvislosti s podporou stále budí především takzvaný solární boom na přelomu desetiletí. Nejvyšší kontrolní úřad už dříve uvedl, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.

Poskytnuté příspěvky podporovaným zdrojům energie v ČR od roku 2013 (v mld. Kč)
2013
37,46
2014 40,59
2015 43,51
2016 43,02
2017 45,45
2018 46,13
Zdroj: OTE

Výše státní dotace na provozní podporu zmíněných zdrojů od roku 2013 (v mld. Kč):
2013
11,7
2014 15,7
2015 15,7
2016 21,965
2017 26,185
2018 26,185
2019 26,185
2020* 27
2021* 27
2022* 27
* plán
Zdroj: MPO

 

Čtěte více:

ČEZ získal většinu v polském dodavateli vzduchotechniky EUROKLIMAT
04.09.2019 10:47
Energetická společnosti ČEZ získala 76% podíl v polském dodavateli san...
Enel prý spouští prodej rumunských aktiv za 1 mld. eur
06.09.2019 19:10
Enel, největší podnik veřejných služeb v Evropě, zahájil prodej své ru...
Ministr Havlíček k energetice u Zemana: Plánované termíny pro Dukovany platí
09.09.2019 8:46
Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) a další zástupci hospodářskéh...
ČEZ zřejmě odejde z Rumunska, zájemci se mohou hlásit do 25. září
09.09.2019 9:18
Energetická skupina ČEZ zřejmě odejde z Rumunska, chce prodat většinu ...
Taylor: Ekonomická aktivita podle nočních světel
10.09.2019 17:55
Tim Taylor si na svém populárním blogu The Conversable Economist všímá...

Váš názor
  • Zodpovědnost.
    17.09.2019 11:41

    Téměř všichni občané zodpovídají za své činy a nesou také náklady za svá špatná rozhodnutí, tedy kromě státních úředníků a politiků. Je to normální a je to spravedlivé? Není načase s tím něco udělat. Proč musím platit tisíce Kč v ceně elektriky za špatné rozhodnutí vlády a jejich úředníků ohledně nepřiměřené podpory fotovoltaiky a nikdo za tuto špatnou práci není postižen? Snad jen volby mohou ukázat, jak si práce politiků a vlád (ČSSD,ODS) v období 2005- 2009 váží.
    Drahokoupil
    • Re: Zodpovědnost.
      17.09.2019 14:03

      Nerozporuji, pouze bych si dovolil poznamenat, že rozhodujícím okamžikem byla (ne)činnost přechodné Fisherovy vlády a tehdejší poslanecké sněmovny v roce 2009. Také nelze porovnávat dotační ne/podvody ala Čapí hnízdo s legálním podnikáním umožněným nesmyslným nastavením dotačních podmínek.
      had
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y