Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
WSJ: Vyhlídky střední Evropy zastiňuje závislost na výrobě aut

WSJ: Vyhlídky střední Evropy zastiňuje závislost na výrobě aut

26.11.2019 8:41
Autor: ČTK

Závislost řady ekonomik ve střední a východní Evropě na automobilovém průmyslu by se mohla stát problémem, neboť toto odvětví zažívá celosvětově zpomalení a čelí velkým změnám v poptávce i v technologiích. Píše o tom list The Wall Street Journal (WSJ). Upozorňuje přitom, že Slovensko je světovou jedničkou z hlediska poměru počtu vyrobených automobilů k počtu obyvatel.

Slovensko loni vyrobilo 200 aut na 1000 obyvatel, zatímco v České republice to bylo 127 vozů na 1000 obyvatel, uvedl list na svých internetových stránkách.

Podle odhadů Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) se počet aut vyráběných ve střední a východní Evropě během uplynulých dvou desetiletí více než zečtyřnásobil. "Naše země byly mimořádně úspěšné ve snaze přilákat výrobu automobilů. Tato expanze se možná chýlí ke konci," cituje list Polku Beatu Javorcikovou, hlavní ekonomku EBRD.

V poslední době sílí obavy, zda je vysoká závislost tohoto regionu na automobilovém průmyslu udržitelná. Už od poloviny loňského roku je totiž jasné, že globální automobilový průmysl zažívá zpomalení, píše WSJ. Poukazuje na negativní vliv přísnějších testů emisí a na slábnoucí poptávku v důsledku zpomalování tempa růstu globální ekonomiky.

Podle listu se již objevují známky dopadu útlumu v automobilovém průmyslu na trh práce. Průzkum společností IHS Markit například ukázal, že český zpracovatelský sektor v říjnu registroval nejrychlejší pokles zaměstnanosti za téměř deset let. "Důraz firmy kladly na těžké podmínky v automobilovém průmyslu," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jonesová.

Vyhlídky regionu by se podle listu mohly zhoršit, pokud by americký prezident Donald Trump zavedl zvažovaná cla na dovoz aut a automobilových součástek do Spojených států. "Země s velkým automobilovým sektorem, zejména Německo, Maďarsko a Slovensko, by mohly zaznamenat značný dopad na své ekonomiky," uvedli ekonomové ze společnosti Rabobank.

The Wall Street Journal poukazuje rovněž na dlouhodobější hrozby pro automobilový průmysl, například na rostoucí popularitu sdílení či pronájmu aut u mladší generace nebo na sílící automatizaci výroby. "Jsou tu známky, že firmy se vydaly na cestu automatizace výroby," uvedla ekonomka Lucia Mýtna Kureková ze slovenského Institutu pro dobře spravovanou společnost (SGI).

Podle ekonomů je tak možná načase, aby se země ve střední a východní Evropě začaly poohlížet po nových odvětvích. "Tyto země potřebují hledat nové zdroje růstu," uvedla Javorciková.

České Sdružení automobilového průmyslu minulý týden oznámilo, že výroba osobních aut v České republice se v období od ledna do října meziročně snížila o 0,3 procent na 1,192 milionu.


Čtěte více:

Vonyo: Proč Československo neprošlo stejným hospodářským zázrakem jako Západ
25.11.2019 15:07
V roce 1945 skončil nejstrašnější válečný konflikt ve světové historii...
Důvěra v českou ekonomiku klesá, je nejnižší od léta 2014
25.11.2019 10:41
Důvěra v českou ekonomiku v listopadu dále klesla na 93,3 bodu, což je...
Zaseknutý sociální rozvoj Západu
26.11.2019 6:39
Po třech desetiletích zhoršující se ekonomické nerovnosti mají obyvate...
Uber přišel v Londýně o licenci. Může se ještě odvolat
25.11.2019 16:11
Uber Technologies přišel v Londýně již podruhé za méně než tři roky o ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.03.2026
17:14Monetární středověk, fiskální doba kamenná?
15:30Nový technologický hit: simulace lidského chování?
14:05Evropské technologické firmy s valuací 1,4 bilionu dolarů skončily v zahraničí, upozorňuje studie
12:47Evropská energetika má stále prostor růst. Morgan Stanley zvyšuje doporučení  
12:04Nálada investorů stoupá s rostoucí důvěrou v příměří v Íránu  
11:07Nečekané změny v mezinárodním rezervním systému – vliv zlata a nástup netradičních měn
10:56Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v březnu snížila méně, než se čekalo
9:58Ropa výrazně zlevňuje v naději na jednání s Íránem, Brent klesl pod 100 dolarů
9:48Komárkův Allwyn dokončil spojení s řeckou OPAP, vstoupil tak na aténskou burzu
9:33Rozbřesk: Washington tlačí Írán k jednání. Trhy si oddychly, ekonomika už šok vstřebává
9:16Colt CZ potvrzuje odolnost portfolia, růst v roce 2026 potáhne munice a nový segment energetických materiálů  
8:57Colt CZ překonal očekávání, USA předložily plán pro mír a ARM uvede vlastní čipy  
6:01Propad akcií je hlubší, než se může zdát. Podle Morgan Stanley to dává šanci na silné oživení
24.03.2026
21:10Akcie odmazaly část ztrát díky naději na jednání o Hormuzu, válka však dál trvá  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
16:19Traders Talk: Trhem zmítá extrémní strach. Jak se v něm zorientovat a udělat co nejméně škody
16:10Turecko zvažuje kvůli válce využití zlatých rezerv k obraně měny
15:21Deset let nulová inflace…
13:44Energetický šok opět otestuje měnovou politiku Fedu. Klíčová bude jeho délka a intenzita
12:24Anthropic vstupuje do boje o agentní AI. Claude může na dálku ovládat počítač

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Jefferies Financial Group Inc (02/26 Q1, Aft-mkt)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo