Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vonyo: Proč Československo neprošlo stejným hospodářským zázrakem jako Západ

Vonyo: Proč Československo neprošlo stejným hospodářským zázrakem jako Západ

25.11.2019 15:07
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 1945 skončil nejstrašnější válečný konflikt ve světové historii. Přínesl doposud nepoznanou destrukci a ztráty na lidských životech. Jak na stránkách VoxEU poukazuje ekonom Tamas Vonyo z Bocconi University, následujících 25 let bylo obdobím rychlého hospodářského rozvoje, za kterým stálo několik hlavních faktorů. 

„Většina evropských ekonomik rozdrcených válkou se dostala na svůj předchozí výkon během pěti let. A následujících 25 let se zapsalo do historie jako období mimořádné makroekonomické stability a společenského pokroku,“ píše ekonom. Přispěl k tomu poválečný růst populace, imigrace i to, že průmyslové podniky prošly válkou často bez větší škody. Platilo to i o elektrárnách a průmyslu v Německu a Itálii. Velkou překážkou byla zničená infrastruktura, zejména zbořené mosty a železniční tratě. Díky mobilizaci a počátečnímu udržování státem přísně řízeného systému se ale tyto překážky rychle odstranily. Tím se zabránilo akutnímu nedostatku jídla a zboží, což eliminovalo možné sociální nepokoje a také vysokou inflaci

Vonyo tvrdí, že největší brzdou se postupně staly institucionální a geopolitické faktory. Bylo nutné upustit od státem řízeného systému a přikročit k liberalizaci cen a mezd. Bylo třeba vypořádat se s nedostatkem dolarů, aby mohl nastat dovoz kapitálového zboží a obnova infrastruktury a výrobních kapacit. V neposlední řadě pak bylo důležité vyřešit „německou otázku“ a obnovit tamní průmysl. Bez „konstruktivního přístupu Američanů“ by těchto cílů bylo možné dosáhnout jen těžko. Podle ekonoma studie z poslední doby ukazují, že Marshallův plán pomohl více než svou materiální pomocí tím, jaké podmínky se s ním vázaly. Ty mimo jiné přinášely podporu centristickým vládám a marginalizovaly komunistické strany, což přinášelo celkovou stabilitu politickému systému. 

Cílem Mashallova plánu byla i obnova německého výrobního sektoru, který měl pomáhat rekonstrukci celé evropské ekonomiky. Šlo o „monumentální úkol“ i proto, že letecké bombardování zanechalo miliony lidí bez přístřešku a oni tak žili převážně na venkově bez možnosti nalézt ubytování ve městech. Průmysl se tak potýkal s obrovským nedostatkem pracovní síly. Východní Německo přitom „zdědilo vysoce specializované průmyslové oblasti“, které ale byly po válce odříznuty od dodavatelů a největších trhů. Zatímco západní Německo postupně prošlo hospodářským oživením, „škody na východě přetrvávaly.“ 

To, že východní Evropa začala za západní v poválečných letech zaostávat, nebylo podle ekonoma ani tak důsledkem socialismu, jako nižších investic a celkově slabší aktivity zaměřené na rekonstrukci. A zde pak hrála roli skutečnost, že východní Evropa neměla tak flexibilní nabídku práce, která je podle řady studií považována za klíčový faktor, který vedl k rychlému poválečnému rozvoji na Západě. Během války totiž zemřelo 40 milionů lidí z východní Evropy. K tomu je třeba započítat miliony dalších, kteří utekli na Západ. Jeden milion lidí byl také deportován do Sovětského svazu. K tomu je pak nutno přičíst dlouhou řadu těch, kteří byli zmrzačeni fyzicky či psychicky. 

Například Československo a Polsko se z tohoto „demografického šoku“ podle ekonoma nezotavily až do šedesátých let. Právě nedostatek pracovní síly a zejména zdravých mladých mužů byl pak podle jeho výzkumu rozhodujícím faktorem, který stál za ekonomickým zaostáváním východního bloku v poválečných letech. „Komunismus a státem řízené hospodářství hrály svou roli, ale není to celý příběh. Počáteční podmínky měla východní Evropa také o mnoho horší než ta západní,“ uzavírá ekonom. 

(Zdroj: VoxEU)

 
 
 
 

Čtěte více:

Česká ekonomika šlape na brzdu
14.11.2019 9:26
Předběžný první odhad za třetí kvartál letošního roku nedopadl pro ČR ...
30 let od pádu železné opony: Jak si vedou česká a další ekonomiky a jak je na tom koruna?
16.11.2019 15:54
Třicet let od pádu železné opony je vývoj ekonomik ve střední a východ...
OECD: Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí, horší je i globální výhled
21.11.2019 12:10
Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí na 2,1 procenta z letošníc...

Váš názor
  •  
    29.11.2019 7:33

    On se dnes ten dějepis taky neučí zrovna nejobjektivněji. Přes 350 tisíc zabitých Čechoslováků ve skutečnosti neznamenalo, že "republika nebyla moc zasažená válkou", naopak, je to jedno z nejvyšších procent druhoválečných ztrát ze všech zemí světa. Navíc se jednalo o elitu národa. A představa, jak sudetští Němci po válce nadšeně budují republiku, je řekněme... diskutabilní. Ovšem k takové diskuzi je třeba např. znalostí výsledků posledních předválečných místních voleb, pojmů jako Grundplanung OE, a především znalost historie pohraničí z předchozích pár staletí. A ty má dnes málokdo...
    MrBurnes
  • Co to je za amatérský názor?
    25.11.2019 16:30

    Existovaly tři faktory: - demografický: Odliv pracovních sil spojený s vyhnáním Němců a úprkem špičkových sil na Západ. Nedostatek jakýchkoli pracovních sil je prostě tragédie. Jsou známy desítky případů, kdy národní správci německých podniků v pohraničí zoufale bojkotovali odsun, aby udrželi výrobu, - makroekonomický: Nebyl uvolněn trh, ani měna, domácnosti byly udrožovány v chudobě, - mikroekonomické: Úplně bylo znično tržní prostředí: Sedláci ždímáni a zbavováni statků, velkostatky uplně zničeny, zemědělství v pohraničí se postupně zhroutilo, velkoprůmysl byl znárodněn, střední třída a malé a střední podniky postupně také. Negenerovaly se nové firmy, stávající degradovaly, pracovní síla se regulovala, ceny se regulovaly, kapitál se reguloval. Úvěry z Marshallova plánu by vpodstatě nebylo komu dávat.
    Pracovitý Prosecký
  • Zajímavé
    25.11.2019 15:41

    A soudruzi si přitom mysleli, že jsou na tom líp než před válkou. Vzhledem ře ČSR nebyla moc zasažená válkou tak je to jen svérázný pohled. Sešup nastal až 48,53
    HenryFord
    • Re: Zajímavé
      25.11.2019 15:58

      Tak já bych řekl, že odsun 20% německy hovořícího obyvatelstva byl poměrně citelný personální zásah. Kdo na západě ztratil podobně velkou část pracovní síly?
      ..
      • Navíc kvalifikované pracovní síly
        25.11.2019 16:31

        Kvalifikovanou pracovní sílu nebylo možné nahradit přísunem z vnitrozemí. Tak se stalo, že do pohraničí dorazily jenom nižší třídy, Romové, umísťovali se tam Řekové a liéd za trest. To byla daň za Benešovu "národní" čistotu.
        Pracovitý Prosecký
        • Re: Navíc kvalifikované pracovní síly
          25.11.2019 21:14

          to dozajista ano, ale byly jen 2 moznosti, a ta druha byla pro nase xxx rodice spravne, my soudit nemuzeme
          keksa
Aktuální komentáře
24.04.2024
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m