Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vonyo: Proč Československo neprošlo stejným hospodářským zázrakem jako Západ

Vonyo: Proč Československo neprošlo stejným hospodářským zázrakem jako Západ

25.11.2019 15:07
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 1945 skončil nejstrašnější válečný konflikt ve světové historii. Přínesl doposud nepoznanou destrukci a ztráty na lidských životech. Jak na stránkách VoxEU poukazuje ekonom Tamas Vonyo z Bocconi University, následujících 25 let bylo obdobím rychlého hospodářského rozvoje, za kterým stálo několik hlavních faktorů. 

„Většina evropských ekonomik rozdrcených válkou se dostala na svůj předchozí výkon během pěti let. A následujících 25 let se zapsalo do historie jako období mimořádné makroekonomické stability a společenského pokroku,“ píše ekonom. Přispěl k tomu poválečný růst populace, imigrace i to, že průmyslové podniky prošly válkou často bez větší škody. Platilo to i o elektrárnách a průmyslu v Německu a Itálii. Velkou překážkou byla zničená infrastruktura, zejména zbořené mosty a železniční tratě. Díky mobilizaci a počátečnímu udržování státem přísně řízeného systému se ale tyto překážky rychle odstranily. Tím se zabránilo akutnímu nedostatku jídla a zboží, což eliminovalo možné sociální nepokoje a také vysokou inflaci

Vonyo tvrdí, že největší brzdou se postupně staly institucionální a geopolitické faktory. Bylo nutné upustit od státem řízeného systému a přikročit k liberalizaci cen a mezd. Bylo třeba vypořádat se s nedostatkem dolarů, aby mohl nastat dovoz kapitálového zboží a obnova infrastruktury a výrobních kapacit. V neposlední řadě pak bylo důležité vyřešit „německou otázku“ a obnovit tamní průmysl. Bez „konstruktivního přístupu Američanů“ by těchto cílů bylo možné dosáhnout jen těžko. Podle ekonoma studie z poslední doby ukazují, že Marshallův plán pomohl více než svou materiální pomocí tím, jaké podmínky se s ním vázaly. Ty mimo jiné přinášely podporu centristickým vládám a marginalizovaly komunistické strany, což přinášelo celkovou stabilitu politickému systému. 

Cílem Mashallova plánu byla i obnova německého výrobního sektoru, který měl pomáhat rekonstrukci celé evropské ekonomiky. Šlo o „monumentální úkol“ i proto, že letecké bombardování zanechalo miliony lidí bez přístřešku a oni tak žili převážně na venkově bez možnosti nalézt ubytování ve městech. Průmysl se tak potýkal s obrovským nedostatkem pracovní síly. Východní Německo přitom „zdědilo vysoce specializované průmyslové oblasti“, které ale byly po válce odříznuty od dodavatelů a největších trhů. Zatímco západní Německo postupně prošlo hospodářským oživením, „škody na východě přetrvávaly.“ 

To, že východní Evropa začala za západní v poválečných letech zaostávat, nebylo podle ekonoma ani tak důsledkem socialismu, jako nižších investic a celkově slabší aktivity zaměřené na rekonstrukci. A zde pak hrála roli skutečnost, že východní Evropa neměla tak flexibilní nabídku práce, která je podle řady studií považována za klíčový faktor, který vedl k rychlému poválečnému rozvoji na Západě. Během války totiž zemřelo 40 milionů lidí z východní Evropy. K tomu je třeba započítat miliony dalších, kteří utekli na Západ. Jeden milion lidí byl také deportován do Sovětského svazu. K tomu je pak nutno přičíst dlouhou řadu těch, kteří byli zmrzačeni fyzicky či psychicky. 

Například Československo a Polsko se z tohoto „demografického šoku“ podle ekonoma nezotavily až do šedesátých let. Právě nedostatek pracovní síly a zejména zdravých mladých mužů byl pak podle jeho výzkumu rozhodujícím faktorem, který stál za ekonomickým zaostáváním východního bloku v poválečných letech. „Komunismus a státem řízené hospodářství hrály svou roli, ale není to celý příběh. Počáteční podmínky měla východní Evropa také o mnoho horší než ta západní,“ uzavírá ekonom. 

(Zdroj: VoxEU)

 
 
 
 

Čtěte více:

Česká ekonomika šlape na brzdu
14.11.2019 9:26
Předběžný první odhad za třetí kvartál letošního roku nedopadl pro ČR ...
30 let od pádu železné opony: Jak si vedou česká a další ekonomiky a jak je na tom koruna?
16.11.2019 15:54
Třicet let od pádu železné opony je vývoj ekonomik ve střední a východ...
OECD: Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí, horší je i globální výhled
21.11.2019 12:10
Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí na 2,1 procenta z letošníc...

Váš názor
  •  
    29.11.2019 7:33

    On se dnes ten dějepis taky neučí zrovna nejobjektivněji. Přes 350 tisíc zabitých Čechoslováků ve skutečnosti neznamenalo, že "republika nebyla moc zasažená válkou", naopak, je to jedno z nejvyšších procent druhoválečných ztrát ze všech zemí světa. Navíc se jednalo o elitu národa. A představa, jak sudetští Němci po válce nadšeně budují republiku, je řekněme... diskutabilní. Ovšem k takové diskuzi je třeba např. znalostí výsledků posledních předválečných místních voleb, pojmů jako Grundplanung OE, a především znalost historie pohraničí z předchozích pár staletí. A ty má dnes málokdo...
    MrBurnes
  • Co to je za amatérský názor?
    25.11.2019 16:30

    Existovaly tři faktory: - demografický: Odliv pracovních sil spojený s vyhnáním Němců a úprkem špičkových sil na Západ. Nedostatek jakýchkoli pracovních sil je prostě tragédie. Jsou známy desítky případů, kdy národní správci německých podniků v pohraničí zoufale bojkotovali odsun, aby udrželi výrobu, - makroekonomický: Nebyl uvolněn trh, ani měna, domácnosti byly udrožovány v chudobě, - mikroekonomické: Úplně bylo znično tržní prostředí: Sedláci ždímáni a zbavováni statků, velkostatky uplně zničeny, zemědělství v pohraničí se postupně zhroutilo, velkoprůmysl byl znárodněn, střední třída a malé a střední podniky postupně také. Negenerovaly se nové firmy, stávající degradovaly, pracovní síla se regulovala, ceny se regulovaly, kapitál se reguloval. Úvěry z Marshallova plánu by vpodstatě nebylo komu dávat.
    Pracovitý Prosecký
  • Zajímavé
    25.11.2019 15:41

    A soudruzi si přitom mysleli, že jsou na tom líp než před válkou. Vzhledem ře ČSR nebyla moc zasažená válkou tak je to jen svérázný pohled. Sešup nastal až 48,53
    HenryFord
    • Re: Zajímavé
      25.11.2019 15:58

      Tak já bych řekl, že odsun 20% německy hovořícího obyvatelstva byl poměrně citelný personální zásah. Kdo na západě ztratil podobně velkou část pracovní síly?
      ..
      • Navíc kvalifikované pracovní síly
        25.11.2019 16:31

        Kvalifikovanou pracovní sílu nebylo možné nahradit přísunem z vnitrozemí. Tak se stalo, že do pohraničí dorazily jenom nižší třídy, Romové, umísťovali se tam Řekové a liéd za trest. To byla daň za Benešovu "národní" čistotu.
        Pracovitý Prosecký
        • Re: Navíc kvalifikované pracovní síly
          25.11.2019 21:14

          to dozajista ano, ale byly jen 2 moznosti, a ta druha byla pro nase xxx rodice spravne, my soudit nemuzeme
          keksa
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university