Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průzkum: Šéfové amerických podniků se obávají recese

Průzkum: Šéfové amerických podniků se obávají recese

02.01.2020 16:16
Autor: ČTK

Šéfové amerických podniků se začínají obávat recese. Strach z propadu ekonomiky se dostal na první příčku mezi obavami, jež ředitelé nejčastěji zmiňují při hodnocení vyhlídek na letošní rok. Ukázal to průzkum společnosti Conference Board, na který se dnes odvolává list The Wall Street Journal (WSJ). Před rokem byly obavy z recese až na třetím místě, pokud jde o šéfy amerických firem, ale celkově už na prvním, pokud jde o ředitele firem ve světě.

Před dvěma lety, tedy na začátku roku 2018, se obavami z recese nezabýval téměř nikdo z dotazovaných.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) celého světa loni zvolnil na 2,3 procenta z tří procent v roce 2018. Zvýšený tlak na své firmy tak pocítili i jejich šéfové, a to kvůli nejistotě spojené s řadou problémů - počínaje obchodními válkami a konče klimatickými změnami. "Šéfové podniků jsou jako obyčejní lidé. Nám zkrátka není jasné, kam se to všechno bude ubírat," řekl hlavní ekonom Conference Board Bart van Ark.

Conference Board předpokládá, že tempo růstu globální ekonomiky v letošním roce zrychlí, ovšem pouze na 2,5 procenta. Zpráva upozorňuje, že strach mezi šéfy, ať už oprávněný, či nikoliv, může mít na ekonomiku vážné dopady. "Reálným rizikem těch obav z recese je to, že se mohou stát sebenaplňujícím proroctvím," upozorňuje zpráva.

Americký akciový trh uzavřel rok 2019 blízko rekordů, hlavní indexy zaznamenaly nárůst o více než 20 procent, index Nasdaq Composite dokonce o 35 procent. To je nejvýraznější vzestup za posledních šest let.

Stále však přetrvávají obavy o vývoj globálního obchodu, přestože Čína a Spojené státy v prosinci dosáhly první fáze obchodní smlouvy. Šéfové čínských firem obavy o vývoj obchodu v průzkumu uvedli na prvním místě mezi riziky, která podle nich ohrožují čínské firmy zvnějšku. Těsně za tím jsou obavy z recese. Ředitelé amerických podniků zařadili obchod na čtvrté místo spolu s globální politickou nestabilitou.

Organizace Conference Board se dotazovala 740 ředitelů v září a říjnu. Van Ark ale upozorňuje, že prosincový postup kolem obchodních sporů mezi USA a Čínou toho moc nezměnil. "Dokud nebudeme mít představu, kam se to dál bude ubírat, tak bude těžké činit velké investice," řekl van Ark. "Myslím, že tlak způsobený těmito okolnostmi nezmizí," dodal.


Čtěte více:

Sumner: Čeká nás méně recesí a prodloužení cyklu ze 4 na 15 – 20 let
19.11.2019 14:07
Ve Financial Times nedávno psali o tom, že inverze výnosové křivky nen...
Německo se těsně vyhnulo recesi, potvrdili statistici
22.11.2019 8:39
Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý ...
The Economist: Itálie blokuje svými rozkoly reformy eurozóny
06.12.2019 10:52
Poté, co během krize státního dluhu v letech 2009–2015 došlo k opravám...
Shiller o „bimetalovém“ bitcoinu, recesi a drahých amerických akciích
02.01.2020 5:48
Známý ekonom Robert Shiller v rozhovoru pro ProMarket uvedl, že jeho k...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky
15.02.2026
9:11Víkendář: Změny v USA a posouvání globální finanční rovnováhy
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index