Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přebytek zahraničního obchodu ČR v listopadu klesl na 10,2 miliardy Kč

Přebytek zahraničního obchodu ČR v listopadu klesl na 10,2 miliardy Kč

09.01.2020 11:27
Autor: ČTK

Přebytek zahraničního obchodu ČR loni v listopadu meziročně klesl o 6,9 miliardy korun na 10,2 miliardy. Nepříznivě se na tom podepsal nižší vývoz aut, počítačů, elektronických a optických přístrojů. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu, který je zveřejnil na svém webu.

"Přesto zůstala celková bilance kladná, a to především díky nižšímu deficitu bilance ropy, zemního plynu a základních kovů," uvedla k listopadovým výsledkům zahraničního obchodu ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Podle ČSÚ bilanci obchodu s cizinou negativně ovlivnilo především obchodování s počítači, elektronickými a optickými přístroji, které vykázalo meziročně o 6,6 miliardy korun vyšší schodek. Horší výsledek proti listopadu 2018 měl i obchod s motorovými vozy, jeho aktivum kleslo o pět miliard . O miliardu pak meziročně stoupl deficit obchod s elektrickými zařízeními.

Naproti tomu bilance obchodu s ropou a zemním plynem díky poklesu cen na světových trzích vykázala meziročně o dvě miliardy nižší deficit. O 1,8 miliardy nižší schodek mělo také obchodování se základními kovy a schodek obchodu s chemickými látkami byl meziročně nižší o 1,1 miliardu .

Celkový vývoz loni v listopadu klesl proti stejnému měsíci předchozího roku o 6,2 procenta na 325,5 miliardy a dovoz o 4,4 procenta na 315,4 miliardy .

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila loni v listopadu přebytkem 64,8 miliardy , meziročně to byl o 7,5 miliardy korun horší výsledek. Schodek obchodu se státy mimo unii klesl 900 milionů na 53,2 miliardy .


Čtěte více:

Rozbřesk: Německo vyhlíží konec průmyslové recese
09.01.2020 9:18
Listopadový výsledek německého průmyslu ukázal, že konec roku byl ve z...
Letos první obchodní den na trhu START: Prabos níže, Karo opět vzhůru
09.01.2020 10:29
Pokles akcií společnosti Prabos a růst akcií společnosti Karo, takový ...
Írán je asi za námi, Čína podepíše smlouvu a tržní nadšení dál stoupá
09.01.2020 10:21
Je další epizoda dlouhodobého konfliktu mezi USA a Íránem za námi? Vyp...
OTP Bank: Maďarský silák (nová cílová cena a doporučení Patrie)
09.01.2020 10:50
Maďarská banka OTP, která se obchoduje i na FREE marketu pražské burzy...
FAO: Ceny potravin jsou nejvyšší za pět let
09.01.2020 11:17
Světové ceny potravin se v prosinci třetí měsíc za sebou zvýšily a oci...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.03.2026
17:45Na první pohled vítězství…
16:53Nejlepším lékem na vysoké ceny ropy jsou ... vysoké ceny ropy
15:33Nebius postaví ve Finsku jedno z největších evropských AI datacenter
15:06Další dvoumiliardová investice Nvidie. Tentokrát si vybrala Marvell Technology
14:52J&T BANKA a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:31Zlato vhodné na nákup, akcie ještě nejsou dost levné?
13:08CSG koupila 49procentní podíl v rakouské firmě HDS
12:53Goldman Sachs: Rekordní shorty otevírají prostor pro prudký odraz akcií, ale rizika se obrací směrem vzhůru  
12:30Inflace v eurozóně vzrostla na 2,5 procenta
11:36ČSÚ potvrdil loňský růst HDP o 2,6 %. Česká ekonomika má za sebou nejrychlejší rok od 2022
11:17Trump možná couvá z války, akcie díky tomu míří nahoru  
11:02Wilson: Korekce na S&P 500 se blíží svému konci, ale zůstávají tu rizika na straně sazeb  
9:35Michal Strnad z CSG posílil kontrolu nad Tatrou. Jelínkův podíl koupil za více než 600 milionů korun
9:29Ifo: Íránský konflikt dopadá na německý průmysl. Největší hrozbou jsou ceny energií a logistika
9:22Rozbřesk: Íránský konflikt zvyšuje tlak na evropský automotive, sektor čelí zdražení vstupů i slabší poptávce
8:52Dnes vyjde zpřesněné HDP, Trump údajně uvažuje o ukončení války i bez volného Hormuzu a Fed má prostor jen pozorovat  
6:03Proč zlato i akcie obranných společností po propuknutí války oslabily?  
30.03.2026
22:02Wall Street zůstává pod tlakem: Energie nestačí, technologie táhly trh níže  
18:25Další (ne)recese a signály trhu práce
16:56PODCAST Týdenní výhled: Pozornost se přesouvá od inflace k reálné ekonomice  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v průmyslu