Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ navrhuje výplatu hrubé dividendy 34 korun na akcii

ČEZ navrhuje výplatu hrubé dividendy 34 korun na akcii

14.04.2020 17:16, aktualizováno: 15.4. 8:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Představenstvo tuzemské energetiky ČEZ na svém dnešním zasedání schválilo návrh na výplatu hrubé dividendy ze zisku roku 2019 ve výši 34 korun na jednu akcii. To odpovídá celkové hodnotě 18,3 mld. (vypočteno z celkového počtu vydaných akcií) a představuje 97 % konsolidovaného čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy.

Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním, nejnižší dividendu za 12 let. Předloni byla dividenda 33 korun za akcii. Loni bylo mezi všechny akcionáře rozděleno 12,9 miliardy korun z předloňského očištěného zisku ČEZ, stát jako majoritní akcionář získal zhruba devět miliard korun.

Ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) považuje současný návrh dividendy za rozumný. ČEZ se podle ní začíná vracet k lepším výsledkům a vyšší vyplácené dividendě z období před rokem 2017. "To je pro hospodaření státu v časech nastupující krize rozhodně dobrá zpráva," sdělila ministryně ČTK. Valná hromada ČEZ se tradičně koná v červnu. Termín letošního zasedání akcionářů zatím není znám. 

ČEZ aktuální celoroční čísla hospodaření reportoval 17. března. Energetická skupina loni zvýšila čistý zisk o 38 % na 14,5 mld. Kč a provozní zisk jí stoupl o 21 % na 60,2 mld. Kč. Nárůst způsobily zejména vyšší realizační ceny elektřiny vyrobené v ČR díky víceletému předprodeji na velkoobchodních trzích v Německu. Dalším příznivým faktorem byl vyšší zisk z obchodování s komoditami. Obchodní výsledek tradingu loni dosáhl téměř 5 mld. Kč, uvedl v dnešní tiskové zprávě šéf polostátního gigantu Daniel Beneš. Výsledek tradingu tak více než vykompenzoval překvapivé rozhodnutí odvolacího soudu v letitém sporu se Správou železnic o 1,3 miliardy Kč, které ČEZ loni musel uhradit.

„Hospodářské výsledky za rok 2019 naplnily naše očekávání obratu trendu předchozích let a výrazně meziročně vzrostl,“ uvedl k výsledkům CEO Beneš, který pro letošní rok předpokládá další růst čistého i provozního zisku. “Navzdory výraznému poklesu velkoobchodních cen na burzách v posledním čtvrtletí předpokládáme v roce 2020 další růst zisku. Čistý zisk očekáváme na úrovni 21 až 23 miliardy korun a provozní zisk před odpisy (EBITDA) v rozmezí 63–65 miliard korun. Těžíme tak ze strategie předprodejů elektřiny na 3 roky dopředu a daří se nám vnitřními opatřeními tlumit vliv inflace na stálé náklady“.

V dubnu analytici Patria Finance vydali novou analýzu pro titul ČEZ - text spolu s cílovou cenou a doporučením je k dispozici zde.

 
 
 

Čtěte více:

ČEZ loni zvýšil čistý zisk o skoro dvě pětiny, provozní o pětinu
17.03.2020 8:17
Energetická skupina ČEZ loni zvýšila čistý zisk o 38 % na 14,5 mld. Kč...
ČEZ: Dobré obchodní výsledky díky vyšším cenám energií (komentář analytika)
17.03.2020 11:00
ČEZ dnes před otevřením trhu ohlásil své výsledky hospodaření za loňsk...
Beneš v HN: ČEZ neuvažuje, že by letos nevyplatil dividendu
24.03.2020 10:02
Představenstvo energetické společnosti ČEZ neuvažuje, i přes dopady pa...
ČEZ požádal o povolení umístit nový jaderný zdroj v Dukovanech
25.03.2020 9:47
Energetická firma ČEZ dnes předala Státnímu úřadu pro jadernou bezpečn...
Nové doporučení a cílová cena pro ČEZ: I v době epidemie stále ziskový
09.04.2020 8:40
ČEZ nyní těží z vyšších cen prodané energie, než jaké panovaly na trhu...
ČEZ, a. s. – Návrh na dividendu ČEZ ze zisku za rok 2019: 34 Kč na akcii
14.04.2020 17:21
ČEZ, a. s. (IČ 45274649) Společnost ČEZ, a.s. zveřejnila informaci o...

Váš názor
  • Akcie společnosti zahajují obchodování na pražské burze růstem, před 09:30 přidávají zhruba 3 %.
    14.04.2020 18:06

    To je jako předpověď na zítra? Nebo náhled do minulosti..?
    qwer
Aktuální komentáře
10.06.2026
22:01Akcie klesly kvůli napětí mezi USA a Íránem, ropa opět posílila  
17:01Americká polarizace
15:24Komerční banka, a.s.: Oznámení o umístění evropských krytých dluhopisů
15:18Inflace v zámoří za květen zrychlila, ale nepřekvapila  
14:07Státy vydávají dluhopisy rekordním tempem. Výnosy se vrací na úrovně z roku 2008  
12:20Brzdou jsou pro ekonomiku dražší nemovitosti. Proč?
12:03ČEZ vybuduje na Orlické přehradě velkou přečerpávací elektrárnu
11:32Technologie zůstávají pod tlakem před rizikovým inflačním reportem  
11:19ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:31ASML na maximech, ale s otazníky: valuace vůči konkurenci je nejnižší za několik let  
10:11Inflace v květnu zpomalila na 2,1 procenta, potvrdil ČSÚ
10:10UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů, ISIN XS2188802404
8:50Rozbřesk: Paradoxy tuzemského trhu práce
8:37USA provedly odvetné údery na Írán, trh čeká na americkou inflaci. Evropa otevře v plusu  
6:04Siegel: Fed nechce zopakovat svou předchozí inflační chybu
09.06.2026
18:10Setrvačné akcie jsou opět v kurzu. Jak se chovají během nafukování a vyfukování bubliny?
16:49KKCG Financing a.s.: Oznámení o osmé výplatě úrokového výnosu
15:49Analytický radar: AI rally nekončí. Hardware bere vše, software krvácí a lano se začíná napínat
14:43Silná data z trhu práce mění očekávání. Trh začíná počítat s růstem sazeb  
12:05Banka of America vidí na trhu mnoho varovných signálů. Je čas vybírat zisky, tvrdí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y