Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G

Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G

14.07.2020 14:45, aktualizováno: 14.7. 15:24
Autor: ČTK

Aktualizováno

Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při výstavbě telekomunikačních sítí páté generace (5G) technologie čínské firmy Huawei. V parlamentu to dnes oznámil ministr Oliver Dowden, do jehož kompetence spadá také digitalizace. Čínský podnik v reakci uvedl, že rozhodnutí Londýna je pro něj zklamáním. Na to, aby Londýn firmu Huawei z budování sítí 5G vyřadil, dlouhodobě kvůli bezpečnostním rizikům naléhaly Spojené státy.

Pokud operátoři některé komponenty už využili, musejí je do roku 2027 odstranit. "Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale je správné pro britské telekomunikační sítě, pro naši národní bezpečnost a pro naši ekonomiku, a to jak nyní, tak v dlouhodobém horizontu," cituje BBC Dowdena. Ten připustil, že spuštění sítí 5G se kvůli tomuto rozhodnutí zpozdí asi o rok a také prodraží.

Ještě na začátku letošního roku vláda čínské firmě umožňovala alespoň částečný podíl na zřizování sítí pro superrychlý internet. Za nynějším krokem kabinetu stojí jednak pochybnosti ohledně bezpečnosti technologií firmy Huawei, jednak i nedávno uvalené americké sankce.

Technologie Huawei podle Washingtonu představují bezpečnostní hrozbu, Peking je podle Washingtonu využívá ke špionáži. Čína toto obvinění dlouhodobě odmítá. Americký prezident Donald Trump tlačí na americké spojence, včetně Británie, aby Huawei z výstavby sítí 5G vyloučili. Vláda premiéra Johnsona doufá, že když Británie vystoupila z Evropské unie, podaří se jí uzavřít lukrativní obchodní dohodu se Spojenými státy. Spor o Huawei by britsko-americká jednání mohl výrazně ztížit.

Rozhodnutí Londýna ohledně Huawei zcela jistě rozhněvá Čínu. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou už napjaté kvůli tomu, jak Peking přistupuje k Hongkongu, který býval britskou kolonií. Někteří britští politici jsou podle agentury Reuters také přesvědčeni, že čínští představitelé neříkají celou pravdu o koronaviru, který se začátkem letošního roku z nejlidnatější země světa rozšířil.

Podle mluvčího Huawei se "bohužel naše budoucnost v Británii stala předmětem politiky, jde o americkou obchodní politiku a ne o bezpečnost". Podle agentury Reuters také řekl, že zákaz využívat technologie Huawei v britských sítích 5G je "špatnou zprávou pro každého v Británii, kdo má mobilní telefon". Tímto krokem se podle něj Británie dobrovolně zařadila do digitálního "pomalého pruhu".

Největší britský telefonní operátor BT uvedl, že podrobnosti zákazu využívat technologie Huawei musí analyzovat co do nákladů a dopadů na své další podnikání. Finská společnost Nokia uvedla, že technologie, které poskytuje Huawei, je připravena v Británii nahradit.

Šéf francouzské agentury pro kybernetickou bezpečnost Guillaume Poupard minulý týden řekl, že jeho země technologie Huawei v sítích 5G nezakáže, jejich francouzské provozovatele ale bude od spolupráce s čínskou firmou odrazovat. Německo politické rozhodnutí v této věci ještě neučinilo.

 
 
 

Čtěte více:

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
31.03.2020 11:42
Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvý...
USA umožní firmám spolupráci s Huawei na stanovování norem
16.06.2020 8:38
Spojené státy umožní americkým podnikům spolupracovat s čínskou firmou...
Růst tržeb Huawei zpomalil vinou pokračujícího tlaku USA
14.07.2020 8:28
Růst tržeb čínské telekomunikační firmy Huawei se v první polovině rok...

Váš názor
 •  
  15.07.2020 9:16

  Well done JB!
  Čert
 • Good Puppies
  14.07.2020 16:17

  Za to je Donald podrbe za ouskem :p
  Ai-kun
  • Re: Good Puppies
   15.07.2020 9:55

   Tomu se říká partnership, dobrá zahraniční politika zemí s prozíravým úsudkem, předejde obrovským problémům v blízké budoucnosti . Bohužel, náš Zeman a jeho banda čínských slouhů se budou za CCP více než za vlastní lidi, to nikdy nepřipustí!
   Čert
 • Ale tož
  14.07.2020 16:13

  Jsou i jiní dodavatelé. Bude zajímavé porovnat jaký to bude mít vývoj tam kde Huawei je a kde není. A zjistí se že to jde i bez nich jak už se ukázalo v minulosti.
  HenryFord
  • Re: Ale tož
   15.07.2020 9:23

   Někdy v dubnu jsem sledoval diskuzi lidí z Pentagonu, IT firem CEOs a amatérských PC nadšenců a docela se shodli, že síť G5 od čínské Huawei by pro USA do několika let znamenalo absolutní ztrátu kontroly nad infrastruktůrou ( plynovody, ropovody, voda, el sítě atd...), letiště, nemocnice, státní instituce ale také vojenské základny. Čína by kontrolovala všechno. To platí pro Jakoukoliv zemi!
   Čert
   •  
    16.07.2020 19:10

    Si osobně jako "amatérský nadšenec" nemyslím, že by to bylo tak horké. Ale hlavně se dneska člověk nestačí divit, jak se u těch "chytrých" řešení zapomíná to jistit těmi "hloupými". Třeba někdo od záchranky si onehdá všiml, že mají sice GPS navigaci, ale nějak jim chybí papírová mapa.
    Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Ale tož
   14.07.2020 19:11

   No bodejť. V nejhorším se to od Číňanů okopíruje :)
   Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst