Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl se dál vzpamatovává z koronašoku (komentář analytika)

Průmysl se dál vzpamatovává z koronašoku (komentář analytika)

07.09.2020 9:39
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Červencová tvrdá data z našeho největšího odvětví potvrdila, že průmysl má už to nejhorší za sebou. Výroba se oproti červnu zvýšila o 5,7 % a v meziročním srovnání byla níže už jen o 5 %.

Výkon průmyslu se začíná přibližovat předkoronovým hodnotám. Ve srovnání s únorem je jeho produkce nižší už jen o zhruba 4,3 %, zatímco v dubnu, kdy vrcholila vlna odstávek a restrikcí, zaostával o třetinu.

I když průmysl vybředl z toho nejhoršího, zaměstnanost v tomto odvětví dál klesá. Meziročně zde pracuje o 4 % méně lidí a výrazně pomaleji ve srovnání s úvodem roku rostou i mzdy.

Ukazuje se, že s náběhem kapacit se průmyslu podařilo odrazit se ode dna a lepší bilanci už vykazují i nové zakázky, takže průmysl nemusí pouze dodělávat ty staré. Výrazný nárůst ve srovnání s předchozím měsícem zaznamenal i automobilový průmysl – jako nejvýznamnější obor celé ekonomiky – když se jeho produkce zvýšila o více než 15 %.

Nadějně přitom vypadají i nové objednávky automobilového průmyslu, které se meziročně zvýšily o 9,5 %. I když jde nepochybně z větší části o efekt realizace odložené poptávky, je to pozitivní signál, který potvrzuje, že to nejhorší má tento průmysl zřejmě už za sebou. Nicméně ani další měsíce pro něj nebudou nijak jednoduché. Nejenom v důsledku nových emisních pokut, ale zejména škrtů firemních investic do obnovy vozového parku nebo opatrnějšího chování evropských spotřebitelů. A optimistické nejsou zatím ani zprávy z automobilových trhů mimo země EU.

Výsledky průmyslu jsou velmi nadějné a existuje velká šance, že se právě tomuto odvětví daří vytáhnout ekonomiku z recese. Rozhodujícím faktorem pro udržení tohoto pozitivního trendu bude další vývoj zahraniční poptávky. Dosavadní signály z německé ekonomiky tento vývoj alespoň pro nejbližší měsíce podporují.

 

Čtěte více:

Český PMI v srpnu stoupl nejvýše od prosince 2018
01.09.2020 9:47
Aktivita českých průmyslových podniků se v srpnu dále zlepšila a přibl...
Aktivita amerického průmyslu překvapila srpnovým zrychlením
01.09.2020 16:23
Index ISM sledující aktivitu výrobního sektoru v USA se za srpen zvedl...
Analýza průmyslu: Třetina firem bude propouštět, další vyčkávají
03.09.2020 11:47
Třetina českých průmyslových firem plánuje propouštět, další vyčkávají...
Průmyslová výroba v Česku klesla v červenci o 5 %
07.09.2020 9:10
Průmyslová produkce v červenci po očištění o vliv počtu pracovních dnů...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.05.2026
10:13Víkendář: Je těžké najít dlouhodobou brzdu akciového trhu
23.05.2026
10:08Víkendář: Podceňují akcie vývoj na ropě?
22.05.2026
22:00Dow Jones na nových maximech; S&P 500 rostl osmý týden v řadě  
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data