Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta

Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta

29.09.2020 15:17
Autor: ČTK

Deflace v Německu se v září prohlouila, spotřebitelské ceny podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu v EU klesly meziročně o 0,4 procenta. Ukázaly to předběžné údaje, které dnes zveřejnil německý statistický úřad. Jde o nejnižší údaj od roku 2015. V srpnu meziroční pokles cen činil 0,1 procenta. K poklesu přispěly levnější energie a také snížení daně z přidané hodnoty (DPH).

Ve srovnání s předchozím měsícem se harmonizované ceny snížily také o 0,4 procenta.

Analytici podle agentury Reuters čekali, že ceny v meziročním i meziměsíčním srovnání klesnou o 0,1 procenta. V srpnu spotřebitelské ceny v Německu klesly poprvé po čtyřech letech.

Statistický úřad upozornil, že inflaci mimo jiné výrazně ovlivnilo snížení DPH, které vláda od 1. července zavedla, aby pomohla ekonomice zotavit se z koronavirového šoku. Ceny energií v srpnu meziročně klesly o 7,1 procenta, ceny potravin se naopak o 0,6 procenta zvýšily.

Vývoj inflace v Německu se tak ještě více vzdálil cíli Evropské centrální banky (ECB). Ta usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci a hospodářský růst podporovat mimořádně uvolněnou měnovou politikou, která zahrnuje rozsáhlé nákupy dluhopisů a dalších aktiv.

Německo je největší ekonomikou, kde se používá jednotná evropská měna euro.

 

Váš názor
  •  
    29.09.2020 16:01

    tady máme inflaci jako z praku a kašpárci z ČNB nám vykládají, jak nám inflační epizoda prospěje.....to ty němce úpřímně lituji....mít deflaci, to musí být na provaz....díky kašpárkům z ČNB jsme za vodou.....asi je nominujuina nobelovu cenu
    abc1
Aktuální komentáře
22.04.2026
17:47Hledání lepších systémů i pokusy o monetární absolutismus
17:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Návrh dividendy společnosti ČEZ: 42 Kč na akcii
17:05ČEZ navrhuje dividendu 42 korun na akcii. Rozhodne valná hromada 1. června
16:46Cyklus AI známky churavění nejeví, výsledky ASM překonaly očekávání na všech frontách  
15:53Německá vláda zhoršila odhad růstu ekonomiky na 0,5 procenta
15:38GE Vernova hlásí silné výsledky a zvyšuje výhled. Akcie míří na nová maxima
14:43Boeing snižuje odliv hotovnosti, přispěly k tomu nejvyšší dodávky letadel od 2019
13:40Yardeni: Přichází akcelerace, AI má rysy bubliny
12:18Z Trumpova ultimáta opět nic nebylo, pro trhy to ale není jasná výhra  
12:16Komise navrhuje větší koordinaci a snížení závislosti na dovozu fosilních paliv
11:14Bloomberg: Deutsche Telekom zvažuje úplné sloučení s dceřinou firmou T-Mobile US
10:58Akcie výrobců pamětí zůstávají ve srovnání s TSMC či Nvidií levné. Otázkou je, zda vstoupily do supercyklu  
9:18SpaceX si zajistila opci na odkup startupu Cursor za 60 miliard dolarů
9:06Rozbřesk: Americký spotřebitel zatím ignoruje válku a dál utrácí
8:38Příměří mezi USA a Íránem pokračuje, Mythos se dostal do neoprávněných rukou, evropské futures v záporu  
6:06Čína se na poli nových technologií pohybuje rychlostí světla. Kvůli konfliktu panují obavy, ale ne krize
21.04.2026
22:05Wall Street přešlapuje na místě: technologie drží trh, zbytek brzdí nejistota  
17:07Jaká by byla ideální monetární politika?
15:10UnitedHealth se oklepává z loňského šoku. Dobrými výsledky a zlepšeným výhledem si znovu získává důvěru investorů
14:40NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Změna v dozorčí radě společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y