Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prodeje evropských prašivých dluhopisů klesly na 5leté minimum kvůli obavám z volatility

Prodeje evropských prašivých dluhopisů klesly na 5leté minimum kvůli obavám z volatility

08.10.2020 11:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Emise evropských dluhopisů s vysokým výnosem od konce léta zpomalily, což může zmařit nejrychlejší roční tempo prodejů od roku 2017. Firmy od telekomunikačního operátora Altice France až po automobilku Volvo získaly v září podle údajů agentury Bloomberg celkem 7,9 miliardy eur. Dominovaly bezpečnější společnosti - 80 procent emitentů mělo hodnocení BB, nejvyšší kategorii již spadající do „junk“, ve srovnání se 70 procenty v předchozím roce.

Letošní objem 61,5 miliard eur převyšuje objem za stejné období roku 2019. Nejnovější údaje naznačují, že dlužníci odkládají emise dluhopisů kvůli obavám z volatility vyvolané americkými volbami, brexitem, Covid-19 a rostoucími výnosy. Evropské společnosti se tak obracejí spíše na banky a vládní úvěrové programy než na kapitálové trhy, kde mohou výnosy v příštích měsících vzrůst, uvádí Ben Thompson, londýnský šéf pro zapákované finanční kapitálové trhy EMEA u JPMorgan Chase & Co.

"Trh je otevřený, ale základna emitentů v Evropě je méně ochotná jít na trh, když je těžká doba," řekl Thompson. "Nejhorším scénářem je trh, který se v zásadě rozhodne dát si pauzu až do konce roku."

Přestože se emitenti zdráhají až do ledna prodávat dluhopisy, Diarmuid Toomey, vedoucí strategických kapitálových trhů EMEA v Deutsche Bank v Londýně, rovněž uvedl, že investoři jsou otevřeni novým obchodům, přestože požadují vyšší výnosy a stahují hotovost.

Globální fondy s vysokým výnosem zažily do 30. září tři týdny odlivu, přičemž fondy zaměřené na Evropu byly zhruba 3,7krát vyšší než v USA, uvádí Bank of America Global Research s odvoláním na údaje EPFR.

Podle údajů shromážděných agenturou Bloomberg jsou průměrné výnosy z prašivých dluhopisů v Evropě 4,1 %, což je přibližně o 1 % více než před pandemií. Výnosy by mohly do konce roku vzrůst asi o 50 až 100 bazických bodů, uvedl Thompson.

"Není to skvělé prostředí pro nové obchody, takže si myslím, že si firmy dvakrát rozmyslí, zda načasovat jejich novou emisi," uvedl Andrey Kuznetsov, vedoucí portfolia u společnosti Hermes Investment Management v Londýně.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

JPMorgan: Trhy naceňují riziko sporných výsledků amerických voleb
03.09.2020 15:36
Podle nové analýzy společnosti JPMorgan Chase se zdá, že klíčové trhy ...
Zombie, kam se podíváš
09.09.2020 13:43
Procházíme nejpodivnější recesí v historii. Ty standardní vždy vedly k...
Záporný výnos britského dluhopisu přispívá k debatám o snížení sazeb
11.09.2020 15:49
Investoři nyní platí za privilegium, že smějí britské vládě půjčit na ...
EU chce získat skoro třetinu peněz do fondu obnovy z prodeje zelených bondů
16.09.2020 17:15
Evropská unie hodlá necelou třetinu svého balíčku na podporu hospodářs...
JPMorgan zaplatí rekordní pokutu 1 mld. dolarů za spoofing
24.09.2020 13:13
Americká banka JPMorgan Chase zaplatí americkým úřadům téměř 1 miliard...
Zpráva o vládě práva v EU zostřuje potyčky ohledně evropského fondu obnovy
30.09.2020 17:04
Evropská komise zveřejnila zprávu o stavu demokracie v Evropské unii, ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025
12:46Perly týdne: Další vývoj sazeb, akcie k novým maximům a nepochybující umělá inteligence
11:08Koncem týdne se obchoduje opatrně před americkou inflací a íránskými jednáními  
11:01Akcie Nvidie se obchodují blízko úrovni, kde analytici očekávají průlom  
10:34Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 5 procent, opět přibylo volných míst
9:59Ztráta v řádu miliard a plánované IPO. SpaceX sází na historický start na trhu
9:26Rozbřesk: Český průmysl drží linii - zatím
8:49USA a Írán čekají o víkendu mírová jednání, Putin vyhlašuje velikonoční příměří a odpoledne vyjde americká inflace  
6:06Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Niňo
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data