Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Po třech měsících růstu důvěra v ekonomiku v říjnu opět klesá

Po třech měsících růstu důvěra v ekonomiku v říjnu opět klesá

26.10.2020 9:09, aktualizováno: 26.10. 9:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Po třech měsících růstu důvěra v ekonomiku v říjnu opět klesá. Souhrnný indikátor důvěry se oproti září snížil o 4,5 bodu a vrátil se přibližně na svoji červencovou hodnotu. Indikátor důvěry podnikatelů se snížil o 3,0 bodu a indikátor důvěry spotřebitelů poklesl o 11,6 bodu, uvedl dnes Český statistický úřad. Po květnovém propadu je to druhý nejvyšší meziměsíční pokles od počátku sledování. Konkrétně spotřebitelská důvěra spadla na šestiměsíční minimum, uvedla agentura Reuters.

Mezi podnikateli se důvěra zvýšila pouze v průmyslu, v ostatních odvětvích se snížila.

„Českému průmyslu se v současné době pořád relativně daří, ale v odpovědích podnikatelů jsme již zaznamenali určité náznaky obav z budoucího vývoje. Naproti tomu v sektoru služeb došlo v říjnu k výraznému poklesu důvěry, a to zejména v oblastech pohostinství, ubytování a cestovního ruchu,“ sdělil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Důvěra spotřebitelů výrazně poklesla. „Zhoršení epidemické situace a s tím související opatření se bezesporu projevily i ve zhoršení nálady spotřebitelů. Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti,“ dodal Obst.

sentiment důvěra čr podnikatelé

Sběr dat za podnikatelskou i spotřebitelskou část konjunkturálních průzkumů probíhal v období od 1. do 19. října. Vnímání aktuálního stavu a očekávání ze strany podnikatelů a spotřebitelů jsou proto v dynamicky se vyvíjející situaci v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru v publikovaných datech zachyceny pouze částečně.

Zdroj: ČSÚ, Reuters

 
 

Čtěte více:

Eichengreen: Pestrá inflační historie Indie
26.10.2020 6:16
Inflační historie Indie je velmi pestrá. Jak na stránkách VoxEU poukaz...
Zahájí Pilulka v pondělí na STARTu divokým úvodem? Podrobnosti o obchodování
26.10.2020 8:12
Aktualizace textu z 23. 10.: Rekordní zájem investorů a akcie Pilulky ...
Prostě to lidem slíbil. Babiš navrhne snížení daně z příjmů na příští dva roky
26.10.2020 8:38
Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne jako poslanec do úterka snížení dan...
Ratingová agentura S&P překvapivě zlepšila hodnocení Itálie
26.10.2020 8:45
Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings překvapivě zlepšila...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2026
22:28Americké technologie čelí enormním výprodejům  
17:14Nvidia a další ukazují, že zisková bublina je mylný koncept. Ale i tak ukazuje správným směrem
16:58J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
16:00Dekáda robotů. Humanoidi promění průmysl i domácnosti, míní investoři
15:23Síla trhu práce přibližuje vyšší sazby Fedu  
14:41IPO SpaceX zavírá dveře investorům z Číny a Hongkongu. Úpisu se nezúčastní z bezpečnostních důvodů
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly
8:55Rozbřesk: Koruna zpevňuje, eurodolar vyčkává na americká data z trhu práce
8:41Tabák bez dividendy, technologické firmy masivně propouštějí a opět se vrací téma krize na private trzích  
6:07Moody’s: Ekonomika na hraně recese. Do ní by šla s cenami ropy u 125 dolarů za barel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data