Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výrobce čipů TSMC má za sebou nejlepší kvartál v historii

Výrobce čipů TSMC má za sebou nejlepší kvartál v historii

14.01.2021 13:43, aktualizováno: 14.1. 17:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

"Tento tchajwanský výrobce čipů dnes představil výborné výsledky za poslední kvartál roku," komentuje analytik Patrie Ján Hladký. TSMC zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 23 procent na 142,8 miliardy tchajwanských dolarů. Byl tak stejně jako tržby rekordní.

Podnik, který je největším smluvním výrobcem počítačových čipů a dodává součástky mimo jiné i americkému Applu, těžil z růstu poptávky po výkonných čipech do laptopů a telefonů, které v době pandemie umožňují práci z domova. Analytici v anketě společnosti Refinitiv odhadovali, že zisk dosáhne 135,39 miliardy tchajwanských dolarůTržby stouply o 22 % na 12,68 miliardy amerických dolarů.

"Asi nejzajímavějším bodem výsledků bylo masivní navýšení plánovaných kapitálových výdajů na rok 2021. Management se chystá investovat 25 až 28 mld. USD do rozšíření výroby, což představuje až 50% navýšení proti předešlému roku," říká analytik Hladký. Firma uvedla, že před sebou vidí "dlouhé roky růstových příležitostí". Podle agentury Reuters ji k tomu opravňuje očekávání, že poptávka po špičkových čipech dál poroste díky rozšiřování technologií páté generace (5G) a aplikací pro umělou inteligenci.

"Očividně tak vstupujeme do další fáze polovodičového cyklu vyznačujícího se rostoucími cenami čipů a navyšováním výrobních kapacit. Navýšení kapitálových výdajů je le jasným signálem, že management očekává převis poptávky na minimálně dva roky dopředu," domnívá se Hladký. "Je pravda, že se nám z tohoto odvětví dostává zpráv o nedostatku čipů pro výrobu aut nebo i pro výrobu grafických karet."

Poptávka po čipech je v poslední době tak vysoká, že továrny na celém světě varují před nedostatkem dodávek. Ty se projevují i na výrobních plánech mnoha automobilek, což u TSMC vedlo ve čtvrtém kvartálu ke skokovému nárůstu poptávky ze strany výrobců automobilů.

Společnost očekává, že tržby v letošním prvním čtvrtletí posunou rekord a vystoupí na 12,7 miliardy až 13 miliard amerických dolarů. Akcie TSMC v uplynulém roce posílily o více než 70 procent.

"Vzhledem k tomu, jakým těžkým globálním hráčem tato firma je, se jedná o pozitivní zprávu i pro dodavatele jeho zařízení používaných při výrobě. TSMC proto dnes posiluje až o 11 % a spolu s ním i ASML (+5 %), Applied Materials (+8 %) a Lam Research (+7 %)," zakončuje Hladký.

 

Zdroj: ČTK, Patria

 

Čtěte více:

WSJ: Výrobce čipů AMD jedná o převzetí Xilinxu, chce získat munici proti Intelu
09.10.2020 10:38
Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices (AMD) jedná o převzetí ko...
Foxconn chce být významným dodavatelem pro výrobce elektromobilů
16.10.2020 15:54
Největší smluvní výrobce elektroniky na světě, tchajwanská společnost ...
Intel prodává NAND aktivity za devět miliard USD firmě SK Hynix
20.10.2020 9:28
Americká společnost Intel se dohodla, že za devět miliard dolarů (208...
Applied Materials: Opět solidní výsledky a odvážný výhled (komentář)
13.11.2020 13:18
Jeden z předních globálních dodavatelů strojů potřebných pro výrobu či...
Bloomberg: Výrobu aut po celém světě komplikuje nedostatek čipů
13.01.2021 10:16
Více než rok od svého vypuknutí si nemoc covid-19 stále hledá způsoby,...
Ján Hladký: Nvidia na CES představila novinku řady 30. AMD nastavoval zrcadlo Intelu
13.01.2021 11:00
Výrobce grafických karet Nvidia (Investiční tipy) představil na veletr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.11.2025
15:54Diskont Evropy zůstává, ale ekonomika se začíná obracet. Příležitost pro investory?  
14:09Perly týdne: Nadšení z Googlu a třetina akcií v „medvědím trhu“
14:02Největší burzovní výpadek za roky: CME zastavila obchodování po poruše v datacentru
12:16Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
11:24Výpadek a zkrácené obchodování naznačují nevýrazný konec týdne  
11:16Jan Bureš: HDP znovu překvapilo pozitivně, česká ekonomika jede na "plný plyn"
10:38PODCAST Trhy & Bohatství: Průmyslové nemovitosti byly na investičním trhu léta popelkou, říká Milan Kratina
9:50Merz: Uděláme vše, aby nenastal „tvrdý předěl“ v automobilovém průmyslu
9:08Rozbřesk: ČNB zpřísňuje pravidla pro investiční hypotéky
8:45Výpadek na CME, Deutsche Boerse má zájem o Allfunds a evropský luxus se vrátí k růstu  
6:00Gundlach: Upínání se k úspěchům z minulosti je pro investora velkým nebezpečím, staré dolarové paradigma už nefunguje
27.11.2025
18:15Trhy se zatím chovají podobně, jako po roce 1997…
15:25DoubleLine Capital: Dluhopisy jsou hodně zranitelné, akcie tak maximálně na 40 % portfolia
14:58FT: Čínské firmy trénují modely AI v cizině, aby měly přístup k čipům od Nvidie
14:39UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
13:42Alibaba rozšiřuje nabídku produktů poháněných AI. Spustila prodej chytrých brýlí
13:22Doosan Škoda Power zmodernizuje další blok Elektrárny Opatovice
12:23Průzkum ČSOB: Optimismus firem a podnikatelů je na 3,5letém maximu
12:00Apple letos po 14 letech dodá více smartphonů než Samsung. Vedení si má udržet i v dalších letech
11:42UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů, ISIN XS2188802404

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y