Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč drží Čína s USA krok v závodě umělé inteligence? Masivní čipové klastry od Huawei a levné energie

Proč drží Čína s USA krok v závodě umělé inteligence? Masivní čipové klastry od Huawei a levné energie

07.11.2025 13:17
Autor: Adam Kahánek, Patria Finance

Ač čínský polovodičový sektor nedokáže svou technologickou vyspělostí konkurovat tomu americkému, a zejména pak Nvidii, která je v současnosti etalonem nejšpičkovějších AI čipů, tak přesto asijská země drží v závodě umělé inteligence se Spojenými státy krok: sama dokáže vyvíjet vysoce pokročilé AI modely, přičemž mnohé z nich běží na čipech od domácích výrobců. To se jí daří zejména díky levným energiím a obřím čipovým klastrům od Huawei.

Vzhledem k tomu, že Čína je kvůli americkým vývozním omezením odříznuta od některých špičkových technologií a sám Peking se rozhodl vyhýbat se čipům Nvidie, vyrojily se otázky ohledně schopnosti druhé největší ekonomika světa konkurovat v oblasti umělé inteligence.

Navzdory těmto geopolitickým výzvám ale domácí technologické společnosti – od Alibaby až po DeepSeek – zvládly vyvinout vysoce výkonné AI modely trénované na domácích čipech, konkrétně převážně na čipech od Huawei.

Čínský technologický gigant vyvinul čipovou řadu, jež se sice z pohledu kvality Nvidii nevyrovná, nicméně její výhoda spočívá ve schopnosti propojit mnoho čipů do vysoce výkonných "klastrů", které už americkému velikánovi konkurují.

Jedním z těchto produktů je Huawei CloudMatrix 384, který propojuje 384 čipů Ascend 910C, čímž poskytuje výpočetní výkon srovnatelný s konkurenčním systémem Nvidie GB200 NVL72. Ten používá jen 72 GPU, tedy více než pětkrát méně než v případě Ascend.

"Tato strategie se opírá o vysokorychlostní, potenciálně optická propojení pro rychlý přesun dat mezi velkými klastry – nastavení, které nevyžaduje špičkové čipy, a proto vyhovuje současným silným stránkám Číny," řekl CNBC Brady Wang, zástupce ředitele společnosti Counterpoint Research.

Nevýhodou systému Huawei je, že použití více čipů znamená výrazně vyšší spotřebu energie. Tato nevýhoda se ovšem neguje tím, že Čína disponuje levnými energiemi. "Řešení jako CloudMatrix jsou méně energeticky účinná než systémy Nvidie, ale Čína těží z hojnosti levné energie," potvrzuje Wendy Changová, hlavní analytička Mercatorova institutu pro čínská studia (MERICS).

"Čína provedla masivní investice do zelené energie. Rychle také rozšiřuje svou jadernou energetickou infrastrukturu. Při budování infrastruktury umělé inteligence se proto může spolehnout na levnou energii,“ dodala.

Peking a místní vlády si to moc dobře uvědomují, a proto firmám provozujícím datová centra nabízí dotace či "poukázky", aby snížily náklady společnostem energetické náklady.

"Méně pokročilé akcelerátory spotřebovávají více energie, ale Čína to kompenzuje různými zdroji energie – jadernými a obnovitelnými možnostmi, jako je solární energie – spolu s nízkými nájmy a financováním, což jí umožňuje financovat a provozovat rozsáhlé klastry navzdory neefektivitě na úrovni čipů,“ vysvětluje Wang.

Čína vs USA: Rozšíří se propast?

Je tato čínská strategie ale udržitelná? Odpověď lze podle CNBC nalézt ve složitém dodavatelském řetězci polovodičů. Čipy Huawei vyrábí společnost Semiconductor Manufacturing International Co. (SMIC), která je největším čínským výrobcem polovodičů.

Technologie SMIC je však o generace pozadu za TSMC, který je největším a nejpokročilejším světovým výrobcem čipů. Jedním z důvodů je to, že společnost SMIC není schopna nakupovat klíčové nástroje pro rozvoj svých schopností výroby čipů kvůli vývozním omezením ze strany různých vlád. Jedním z těchto nástrojů je přístroj na extrémní ultrafialovou litografii od nizozemské firmy ASML.

Čipy Huawei Ascend 910 vyrábí SMIC pomocí takzvaného 7nanometrového procesu. SMIC k tomu používá starší nástroje, což znamená, že proces je pravděpodobně nákladný a neefektivní, byť stále umožňuje Huawei dodávat na trh dostatek čipů k vytvoření obrovských polovodičových klastrů.

Otázkou je, zda s rozvojem polovodičů pro umělou inteligenci budou Huawei a SMIC schopny držet s Nvidií a TSMC krok vzhledem k omezenému přístupu čínských firem ke kritickým technologiím.

"Čína usilovně pracuje na vybudování svých kapacit v oblasti výroby polovodičů. Stále však výrazně zaostává kvůli kontrolám ve vývozu na zařízení na výrobu polovodičů uvalenými Američany a jejich spojenci,“ řekla CNBC Hanna Dohmenová, vedoucí výzkumná analytička v Georgetownském centru pro bezpečnost a nové technologie (CSET).


Čtěte více:

Rally čipových firem se láme. Přehnané valuace vyvolaly výprodej
06.11.2025 6:08
Globální rally na akciích polovodičových firem si dala pauzu, když oba...
Meta je nejlevnější akcií z Magnificent Seven. Příležitost, nebo varovný signál?
06.11.2025 15:43
Meta Platforms čelí největšímu výprodeji akcií od roku 2022, když inve...
Huang řekl, že Čína vyhraje závod o umělou inteligenci, později své vyjádření zmírnil
06.11.2025 10:32
Šéf Nvidie Jensen Huang varoval Spojené státy. Podle jeho vyjádření na...
Boom emisí dluhopisů: AI, akvizice a vládní deficity ženou trh na maxima
06.11.2025 12:59
Globální trh s dluhopisy zažívá rekordní rok. Celosvětové emise dosáh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.03.2026
13:19Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  
12:38Trump chválí jednání s Íránem a odkládá útoky na energetiku
12:38Trump otočil s ultimátem, akcie i dluhopisy letí prudce nahoru  
12:21EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o změně ve vedení společnosti
11:59EP Infrastructure, a.s.: Výsledky společnosti za rok 2025
11:41JPMorgan: Fed by nyní neměl reagovat jako v roce 2022
10:15Rozbřesk: Revidujeme vzhůru inflaci pro tento a příští rok, nejbližších 14 dní rozhodne
8:54Tlak na akcie, dluhopisy, zlato i stříbro. Rétorika kolem Íránu se vyostřuje  
8:21V noci na zítřek vyprší Trumpovo ultimátum na plné otevření Hormuzu. Hrozí útoky na íránské elektrárny, Írán odvetou
6:02AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data