Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: A náhle je z něj jedna z nejsledovanějších komodit současnosti…

Víkendář: A náhle je z něj jedna z nejsledovanějších komodit současnosti…

22.05.2021 9:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Jednou z nejsledovanějších komodit se v posledních měsících stalo stavební dřevo. Jeho ceny totiž v USA vystřelily prudce nahoru, k čemuž podle Johna Duncansona z Corton Global Timber Fund vedlo hned několik faktorů. Prvním z nich byl pokles výrobních kapacit, ke kterému docházelo v předchozích letech a který se začal naplno projevovat až nyní.

Vedle nabídkové strany trhu táhne ceny stavebního dříví a souvisejících produktů nahoru i strana poptávková. Podle analytika totiž uzavírání ekonomiky vedlo k tomu, že lidé trávící čas doma se vrhli na úpravy a opravy svých domů, což se projevilo na vyšší poptávce po řezivu a dalších produktech ze dřeva. Duncanson k tomu ovšem dodal, že podle některých názorů tento trend začal již před několika lety. Rostoucí počet lidí měl totiž již před pandemií tendenci pracovat z domova na předměstí velkých měst, protože bylo stále těžší nalézt bydlení blíže center.

Podle analytika tak za růst cen dřeva mohou i popsané strukturální faktory, které mohou měnit dlouhodobý vývoj na celém trhu. Na dotaz, jak složité je postavit nové pily a výrobní kapacity na zpracování dřeva, odpověděl, že jde o proces, který nějakou dobu trvá, „nejde jen otočit vypínačem.“ Nikdo podle něj dnes nebude stavět zařízení se staršími technologiemi, ta s moderními technologiemi potřebují na vybudování a dokončení asi dva roky.

 

Duncanson pokračoval s tím, že předchozí roky utlumeného trhu se projevily i na tom, že počet globálních dodavatelů technologií používaných v tomto odvětví klesl na minimum. Odhaduje tak, že slabá místa na nabídkové straně trhu se dřevem budou přetrvávat po celý příští rok a k navýšení kapacit začne docházet až během roku 2023. Ohledně vývoje na poptávkové straně trhu pak analytik řekl, že podle některých názorů poptávka zeslábne s tím, jak zmizí pandemie. On sám se ale podle svých slov spíše domnívá, že trend přesunu k práci z domova bude pokračovat, a to se projeví i na poptávce po dřevě.

Následující graf ukazuje výkony fondu Corton Global Timber Fund. Za posledních 12 měsíců si připisuje téměř 46 %. Duncanson řekl, že když byly ceny dřeva na 400 dolarech, předpovídal jejich růst nad 1000 dolarů a byl za blázna. Pak se ale ceny dostaly vysoko nad tuto hranici. V tuto chvíli zmíněný fond podle analytika částečně vybírá zisky a ve svých investicích se přesouvá od zpracovatelů více směrem k těžbě. Dodal ale, že podle něj bude návratnost firem věnujících se například výrobě různých typů desek „fenomenální“.
1
Zdroj: Yahoo Finance, Youtube

Analytik míní, že dobrou investicí a zajištěním proti inflaci jsou lesy. Stromy totiž rostou neustále, poptávka po dřevu bude stále silná a bude se ho poptávat více s tím, jak se rozjedou nové zpracovatelské kapacity. „V tomto duchu nyní investujeme v našem fondu,“ uzavřel Duncanson. Druhý graf zobrazuje vývoj ceny dřeva. Capital Economics podle něj ovšem čeká, že již brzy dojde k jejich výrazné korekci:
2
Zdroj: Youtube, Yahoo Finance, Twitter





Čtěte více:

Stavebnictví zůstává i nadále v mínusu, říká ekonom Dufek. Zklamáním je i výstavba bytů
08.04.2021 9:46
Ani únor zatím nepřinesl obrat dosavadního trendu stavební výroby. Pr...
Komentář: Stavebnictví se dostává z útlumu
07.05.2021 9:52
Stavební výroba se v březnu meziročně snížila o 3,1 %, nicméně ve srov...
Cena mědi vystoupila na rekord, tuna je za více než 10 300 dolarů
07.05.2021 13:21
Cena mědi se dnes vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2...
Potravinové komodity: Sílí poptávka, frikce na straně nabídky
18.05.2021 5:53
Poptávka po živočišných bílkovinách je úzce spjata s výší příjmů a oži...
Poptávka po ropě se letos bude podle IAE zvyšovat rychleji než nabídka
12.05.2021 11:51
Poptávka po ropě se díky postupujícímu očkování proti nemoci covid-19 ...
Zlato už zase dává smysl. Otočilo propad na růstu americké inflace. Jaký je výhled pro další kovy?
12.05.2021 13:52
Zlato otočilo propady před statistikou americké inflace a na jejím růs...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.11.2025
15:36Jakub Blaha: AMD představilo dlouhodobé finanční cíle, zisk má vyrůst o 400 procent  
15:34Goldman Sachs: Americké akcie čeká slabší dekáda, diverzifikujte mimo USA  
14:39Švýcarský On navyšuje výhled a chce být nejprémiovější sportovní značkou na trhu
13:32Foxconn zvýšil zisk o 17 %, chystá spolupráci s OpenAI
13:19Dolar nejatraktivnějším aktivem? Carry strategie poráží akcie i dluhopisy
12:42RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33AI čipy potáhnou AMD k rekordním ziskům, míří na 35% růst tržeb
10:50Akcie jsou na tom dnes smíšeně, pozitivní vývoj však převládá  
10:29Světová poptávka po ropě a plynu může růst až do roku 2050, uvedla agentura IEA
10:03Infineon očekává návrat k růstu tržeb díky zlepšenému výhledu v segmentu umělé inteligence
8:57Rozbřesk: Redukce růstu ve čtvrtém čtvrtletí by měla být do jednoho procentního bodu
8:51CFO ČEZ pro Patria.cz, Infineon sází na AI, AMD predikuje 35% růst tržeb a futures jsou smíšené  
7:59GasNet i jaderný rekord versus padající ceny elektřiny, rozklíčovává výsledky i výhled šéf financí ČEZ Novák
6:09Wells Fargo varuje: Technologie jsou nadhodnocené, je čas realizovat zisky
11.11.2025
22:02Wall Street bez jasného směru: Dow Jones posílil, zatímco Nasdaq mírně ztratil  
17:19Akciový „zákon“ 7 % drží od roku 1870
16:22Buffett si po svém odchodu zatím ponechá akcie třídy A a zrychlí v charitě
14:43Opční trhy věští těmto firmám silnou reakci na výsledky. Mezi nimi je Walt Disney i Applied Materials
14:06Tržby Nebiusu vyskočily o 355 procent, firma plánuje agresivní růst
12:37Braňo Soták: Rocket Lab zapsal rekordy na marži i počtu letů, pozornost se upírá k Neutronu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data