Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nidetzký: Měli bychom vyslat signál, že vyšší inflaci nehodláme tolerovat. Benda: ČNB se

Nidetzký: Měli bychom vyslat signál, že vyšší inflaci nehodláme tolerovat. Benda: ČNB se "nebojí použít" nástroje proti inflaci

16.06.2021 9:31, aktualizováno: 16.6. 15:16
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Česká národní banka by měla vyslat signál, že nehodlá tolerovat vyšší inflaci. Směr pohybu úrokových sazeb v Česku je jasný. V rozhovoru s deníkem E15 to prohlásil viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký. Jeho kolega z bankovní rady Vojtěch Benda ve společném komentáři ve společném komentáři s Jakubem Matějů pro Deník N pro Deník N napsal, že ČNB má proti inflaci osvědčené nástroje a „nebojí se je použít“. Česká národní banka bude o nastavení měnové politiky jednat příští týden ve středu a centrální bankéři využívají poslední příležitosti k veřejným prohlášením před pravidelnou týdenní mediální karanténou. Česká koruna byla po nejnovějších vyjádřeních centrálních bankéřů netečná, odpoledne se ale sesouvá o 0,1 % níe na 25,481 za euro. 

„Směr úrokových sazeb je jasný, jde tak jen o otázku kadence a načasování. Spíš se nyní kloním k tomu vyslat signál, že nehodláme tolerovat vyšší inflaci,“ uvedl Nidetzký v rozhovoru. Osobně sleduje vývoj na trhu práce, který je podle něj dobrý, i díky řadě vládních fiskálních opatření. „Lze tak očekávat, že růst mezd u nás bude i nadále relativně dynamický, což časem povede k vyšší inflaci, pokud nezačneme ekonomiku lehce ochlazovat postupným zvyšováním sazeb,“ podotkl také centrální bankéř. Zvýšením sazeb ještě letos je pak viceguvernér celkem jistý.

Jeho kolega z bankovní rady Vojtěch Benda ve společném komentáři pro Deník N napsal, že ČNB má proti inflaci svědčené nástroje, a jak její bankovní rada již mnohokrát ukázala, nebojí se je použít. Aby ČNB dostala inflaci k cíli na horizontu jednoho až jednoho a půl roku, bude podle obou autorů článku potřeba zvýšit úrokové sazby velmi brzy. První příležitost k tomu bude mít bankovní rada ČNB již 23. června, uvedl také Benda v článku.

Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka ČNB očekává, že dalším krokem měnové politiky bude růst úrokových sazeb zhruba uprostřed roku. "Připravujeme sebe a trh na zvyšování", uvedl v rozhovoru pro časopis The Banker, který proběhl minulý týden. Ekonomika je v "živé fázi obnovy", uvedl také v rozhovoru zveřejněném dnes na webových stránkách ČNB.

Týden před zasedáním bankovní rady tak začíná být téměř jisté, že hlasy pro červnové zvýšení úrokových sazeb nebude vůbec těžké najít, uvedli v dnešním ranním komentáři analytici ČSOB. Už včera se pro červnové zvýšení vyjádřil Marek Mora. Ten prý pravděpodobně podpoří zvýšení úrokových sazeb už na měnovém jednání příští týden. Centrální banka by měla zajistit, že přechodný sestupný tlak na růst spotřebitelských cen se nepřemění v rostoucí inflační očekávání, podotkl.

Naopak Oldřich Dědek rovněž ve včera zveřejněném rozhovoru s Reuters uvedl, že pro ČNB by bylo "rozumnější", kdyby na nadcházejícím měnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Centrální bankéř totiž nepozoruje nějaké vzedmutí inflace poté, co meziroční růst cen v květnu zvolnil na 2,9 % po dubnovém skoku na 3,1 %.

Z tuzemské ekonomiky dnes přišla čísla o výrobní inflaci, která v květnu utíkala meziročním tempem 5,4 %. Analytici oslovení Reuters očekávali stejné tempo jako v dubnu, tedy 4,6 %.

Vývoj české koruny k euru za poslední rok:

czkeur 1Y

Zdroje: E15, Deník N, Reuters, Patria.cz

 

Čtěte více:

Viceguvernér Mora čeká první zvýšení sazeb v červnu nebo srpnu
31.05.2021 13:13
Česká národní banka zvýší pravděpodobně už v červnu nebo v srpnu úroko...
Jan Bureš: Co bude hýbat kurzem české koruny a kde ji čekat na konci roku?
04.06.2021 11:48
Tempo hospodářského růstu v Česku. Výše úrokových sazeb v Česku a te...
Petr Dufek: Inflace se vrátila zpět do tolerančního pásma ČNB
10.06.2021 9:22
Jen o 0,2 % se zvýšily spotřebitelské ceny v květnu, a to především zá...
Jsem pro zvýšení sazeb v červnu, říká centrální bankéř Holub. Nevidí důvody, proč jej odkládat
14.06.2021 12:00
Česká republika by měla tento měsíc rozjet zvyšování úrokových sazeb...
Pro ČNB by bylo
15.06.2021 9:46
Ze strany České národní banky (ČNB) by bylo "rozumnější", kdyby na nad...

Váš názor
 • Rozhovor s Luďkem Niedermayerem
  16.06.2021 16:38

  Na DVTV je rozhovor. Takové docela rozumné. Jinak osobně si moc nejsem jistý, že zvednutí sazeb bude mít efekt. Může to být i naopak. Protože se aktivně finančně podporovalo něco, co se prostě podporovat nemělo a v tom systému je prostě moc peněz.
  Ten, který tančí s papoušky
 • ksšpárci z čnb
  16.06.2021 12:10

  samé kecaní a skutek utekl, už ted min.rok zpoždění, infla.cíl neplní už tři roky, s ohromnou slávou vypustí +0,25 a budou tvrdit že bojují s inflací ho ho ho, to by museli sazby posunout min na 3% a hned :o)
  Mike
  • Re: ksšpárci z čnb
   16.06.2021 13:49

   Tak na obranu ČNB bych poznamenal, že extrémně uvolněná monetární politika je ve světě skoro 15 let a inflace nijak zvášť nerostla, ale jakmile se utrhnou ze řetězu vlády a začnou vršit dosud nevídané schodky tak inflace vystřelí. Asi náhoda že jo? tedy bych řekl, že uvolněná politika nebyla chyba, ale je třeba nyní urychleně jednat a do konce roku minimálně 3 x zvýšit sazby a nedržet se při zdi zvyšováním o bídné 0,25%.
   ..
   •  
    16.06.2021 19:14

    No, asi jo. Protože to jsou prostě teď vyloženě prožrané prachy.
    Ten, který tančí s papoušky
  • Re: ksšpárci z čnb
   16.06.2021 13:30

   paradox je v tom, že podle tetky Šilerky, jsme tu měly recesi, jakou svět neviděl a ceny v ČR se nestačily ani podívat na ten slavný cíl 2%....inflace je tu již zakořeněná, kosmetické zvýšení sazeb na tom již nic nezmění
   abc1
   • čnb kašpárci
    16.06.2021 13:56

    přesně tak v okamžiku kdy ANOsekta začala v "krizi co svět neviděl" uplácet státní zaměstnance zvyšováním mezd o 30% měla čnb okamžitě zvýšit sazby pandemie nepandemie, tam kašpárci zaspali nejvíce a ted nebudou vědět jak inflaci zastavit, tak abychom nedopadli jako v Turecku, stačí jeden výkyv na koruně ke 30 za Euro a jsou v ... jako Baťa s dřevákama :o)
    Mike
    • Re: čnb kašpárci
     16.06.2021 16:23

     Vy se raději nikomu neposmívejte, pokud chcete srovnávat ekonomickou a politickou situaci ČR se situací Tureckou. Pokud o tom nevíte, tak Turecko trápila a dosud trápí vysoká nezaměstnanost a další problémy nehledě na omezování demokracie, pochybné aktivity typu podpory Islámského státu, spory jak se spojenci tak i sousedy a to dlouhodobě. ČR trápí přesný opak boom ekonomiky a nedostatek pracovníků. Co se týče dluhu vždy je důležité vědět i o jaký typ dluhu se jedná resp. jaká je jeho struktura (zda jde o investice nebo vyprahlost - jednou z nejméně zadlužených zemí pokud si dobře pamatuji je i Afghanistán, hodně zadlužené jsou naopak i Japonsko či USA). ČR je v rámci podobných zemí (EU) na tom s dluhem ještě poměrně dobře. A výdaje na dlouhodobě podfinancované státní zaměstnance jako např. učitele nejsou zrovna tou špatnou investicí.
     PetMa
     • přeplacení učitelé
      16.06.2021 18:58

      tak to jo to je jiná, když se na dluh uplácí určitá skupina voličů apropo proč se stále zhoršují znalosti žáků napříč všemi druhy škol i když se učitelům zdvojnásobily platy ? asi protože je to poslední relikt socialismu, kde každý leze do .. řediteli, který je 6 let neodvolatelný a kde se žádné výsledky neměří a vždy je nakonec hloupý žák a nidky učitel, čest pár výjimkám, také znám ale jsou max. do 10%
      M2M
      • Re: přeplacení učitelé
       16.06.2021 19:26

       Např. gympl byla před rokem 89 výběrovou školou. Ze základky tam chodili žáci v nejhorším případě se dvěmi či třemi chvalitebnymi. Dnes se tam dostávají i čtyřkari. No a na učnak potom zůstávají jen speciálky. Řešením je snížení počtu škol s maturitnimi obory. Nikdo nechce pracovat rukama, dokonce ani ti nevzdělavatelní. Těch trivialnich problémů je ve školství mnohem více. Jejich výčet by bylo na dlouhé psaní. Samozřejmě zvyšováním platů učitelů není řešením. Tím je překopání systému ve školství.
       x2
       • Multinick
        16.06.2021 20:50

        Tak rukama nechceš dělat ani ty a na gympl se čtverkama? Neblazni...
        Velkamedvědice
        •  
         16.06.2021 22:14

         Letos se nepodařil písemný test z MAT celým 18% maturantu. Kdyby po vyhodnocení testu dodatečně nesnížili centrálně požadavky, prdla by jich téměř třetina. To jsou výsledky experimentů ve školství po roce 89. Tohle vážně chceme?
         x2
         • Multinick
          16.06.2021 23:10

          Tohle jsou výsledky abnormálního roku, kdy děti nechodili do školy. sceru mám na gymnázii, žádná spolužačka ze čtverkama se tam nedostala. Hodnotit tento rok normálním měřítkem je prostě absurdní. Ta na gymplu si udržela samé jedničky, mladší se prudce zhoršila i ze zbytkem třídy. Někteří učitelé výuk na dálku nezvládají.
          Velkamedvědice
      • Re: přeplacení učitelé
       16.06.2021 19:13

       Vždyť to je nevzdělatelné v mnoha případech.
       Ten, který tančí s papoušky
     • Afghánistán
      16.06.2021 16:42

      no jako máte s tím Afghánistánem pravdu asi, akorát nevím, nevím, jestli zhroucený stát dávat za příklad. Co takhle Somálsko? :)
      Ten, který tančí s papoušky
      • Re: Afghánistán
       16.06.2021 17:48

       Já jsem ho dával za příklad toho, že nezáleží jen na výši dluhu, ale i na tom, co za tím dluhem je. Zametač chodníků může být bez dluhů, protože mu nikdo nepůjčí a naproti tomu programátor dluží milióny, protože má hypotéku a splácí auto. Když si někdo půjčí na to, aby se naučil např. jazyk, tak to může být fajn investice, která se mnohokrát vrátí. Když si někdo půjčí na to, aby si mohl koupit za ty samé peníze chlast, oba dluží stejně, ale je tam diametrální rozdíl. Česká republika své dluhy zvládá a má ještě dostatečný manévrovací prostor.
       PetMa
       •  
        16.06.2021 18:18

        No ono je to ještě zamotanější. Když si někdo na úvěr kupuje chlast od Stocku, tak tím vlastně podporuje akcionáře a firmu,... ti si vezmou hypotéky u bank, bankéř si za to kupuje chlast... takže nakonec to bez toho úvěrování chlastu a zbraní a mučení nejde :(
        Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
03.08.2021
22:03Wall Street ve středu v zelené. Moderna +11,5%  
19:24SAB Finance a.s.: Oznámení o zasedání valné hromady
17:09Obavy z viru potápějí ropu i akcie v USA, dobrá čísla z firem nestačí  
17:03Pro trpělivé a vůči riziku odolné investory
14:25Meme akcie jsou pro spekulanty, říká profesor financí Jeremy Siegel. Co si myslí o ETF a ESG investování?
13:29Stellantis v pololetí zpět v černých číslech a s lepším výhledem. Zlepšení dodávek čipů ale brzy nečeká
13:21Výnosy Alibaby nedosáhly na odhady trhů
13:05Duchovní opium a elektronické drogy. Tencent dnes po trvdé kritice Číny klesal až o 11 procent
11:12Michal Křikava: Silně kapitalizované KB pomohly k lepšímu zisku nižší opravné položky  
10:34BMW je po loňské ztrátě opět v zisku, výhled a problémy s čipy ale posílají akcie dolů
9:20Sanofi převezme biotechnologickou společnost Translate Bio zabývající se vývojem mRNA vakcín
9:15Rozbřesk: Kondice průmyslu zůstala i v červenci příznivá
8:47Začátek evropského obchodování může být většinou v červeném. Pohnou čísla KB jejími akciemi?  
8:35Americký regulátor léčiv urychluje plnohodnotné prověření vakcíny od Pfizer/BioNTech
8:17KB s kvartálním ziskem nad odhady, chce svolat akcionáře kvůli prozatímní dividiendě
7:43Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 30.6.2021 (2Q 2021)
6:13Připoutejte se, i tento srpen mohou jet evropské akcie z kopce  
02.08.2021
22:08V drtivém finiši zvítězil Nasdaq  
17:52Zlato a měď, čínské úvěry a americké trhy
17:47Akciím i dluhopisům se daří při sázkách na podporu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Activision Blizzard Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Alteryx Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Amgen Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Bayerische Motoren Werke AG (06/21 Q2)
BP PLC (06/21 Q2, Bef-mkt)
Caesars Entertainment Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
ConocoPhillips (06/21 Q2, Bef-mkt)
Corsair Gaming Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Cummins Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Devon Energy Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Domino's Pizza Group PLC (03/21 Q1)
DuPont de Nemours Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Eli Lilly & Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
KKR & Co Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Lyft Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Microchip Technology Inc (06/21 Q1, Aft-mkt)
Natixis SA (06/21 Q2, Aft-mkt)
Nikola Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Occidental Petroleum Corp (06/21 Q2, Aft-mkt)
Phillips 66 (06/21 Q2, Bef-mkt)
Poste Italiane SpA (06/21 Q2)
Societe Generale SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Warner Music Group Corp (06/21 Q3, Bef-mkt)
7:30Infineon Technologies AG (06/21 Q3)
8:00Stellantis NV (03/21 Q1)
12:55Under Armour Inc (06/21 Q2)
13:00Discovery Inc (06/21 Q2)
13:00Marriott International Inc/MD (06/21 Q2)
14:00Ralph Lauren Corp (06/21 Q1)
14:00SolarWinds Corp (06/21 Q2)
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m