Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína žádá USA o větší komunikaci o postupu u IPO čínských firem

Čína žádá USA o větší komunikaci o postupu u IPO čínských firem

02.08.2021 11:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Čínský regulátor cenných papírů vyzval k jednání se svým americkým protějškem poté, co americká Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) navýšila u čínských společností požadavky na zveřejnění informací před primární veřejnou nabídkou akcií. Akcie čínských firem minulý týden odepsaly téměř 1 bilion dolarů.

Čínská regulatorní komise pro cenné papíry (CSRC) usiluje o intenzivnější komunikaci se SEC za účelem dosažení vhodného řešení, uvedla v neděli v prohlášení poté, co americký regulační orgán uvedl, že bude požadovat, aby čínské společnosti vstupující na americký trh zlepšily zveřejňování informací o rizicích. Čínský regulátor vyzval k vzájemnému respektu a spolupráci v této záležitosti.

V reakci na pekingský zásah do soukromého průmyslu požádal předseda SEC Gary Gensler své zaměstnance, aby od čínských firem vyžadovali další informace, než podepíší registrační prohlášení k úpisu akcií. Čína předtím navrhla nová pravidla, která vyžadují, aby prakticky všechny společnosti, které chtějí upsat akcie na zahraničním trhu, prošly kontrolou kybernetické bezpečnosti, což by výrazně zvýšilo dohled nad soukromými firmami.

Akcie v Číně a v Hongkongu dnes pokračovaly v poklesu. Akciový index Shanghai Composite klesl o 0,5 %, zatímco Hang Seng Index klesl o 0,2 %. Tencent Holdings a Meituan odepsaly více než 3 %.

Omezení zahraničních úpisů přichází poté, co si firma Didi Global prosadila vstup na americkou burzu navzdory výhradám Pekingu ohledně jejího zabezpečení dat. Několik dní po debutu Didi oznámily čínské regulační orgány vyšetřování této firmy a odstranily její aplikace z čínských obchodů s aplikacemi, což vedlo k výprodeji akcií tohoto giganta. Ztráty amerických investorů podpořily výzvy, aby SEC zvýšil nad čínskými IPO dohled.

Čína po celou dobu zaujímala otevřený přístup, co se týče lokalit pro úpis akcií, uvedla CSRC a dodala, že současné zpřísnění je u některých odvětví zaměřeno na koordinaci rozvoje a bezpečnosti. Regulátor cenných papírů bude dál úzce komunikovat s příslušnými odděleními za účelem dalšího zlepšení transparentnosti a předvídatelnosti politik.

Toto prohlášení odráží komentáře místopředsedy CSRC Fanga Sing-chaje k narychlo dohodnutému jednání s významnými mezinárodními bankami, včetně Goldman Sachs a UBS minulou středu, kdy se regulátor pokusil zmírnit obavy trhu ze zásahu Pekingu. Přibývají tak známky toho, že čínským úřadům nejsou výprodeje, které poslaly národní akciové indexy na pokraj medvědího trhu, příjemné. Státní média publikovala sérii článků, které naznačují, že je tento postup přehnaný a podle některých analytiků začaly intervenovat fondy napojené na stát, aby podpořily trh.

Státní tisková agentura Sin-chua o víkendu uvedla, že Čína by měla řádně zvládnout vztah mezi otevřením a zajištěním bezpečnosti při dohledu nad zahraničními úpisy čínských společností. A zlepšení dohledu je údajně nezbytným krokem, který pomůže s tím spojená rizika řešit a předcházet jim. CSRC ve svém nedělním prohlášení rovněž zopakovala svůj závazek otevřít finanční sektor své země a uvedla, že vyhlídky čínských kapitálových trhů jsou předvídatelné, udržitelné a zdravé.

Zdroj: Bloomberg

 

 

Čtěte více:

Čína zpřísní pravidla pro firmy, které chtějí vstupovat na zahraniční burzy
12.07.2021 8:24
Peking zpřísní pravidla pro čínské firmy, které chtějí vstupovat na za...
USA varují firmy před riziky podnikání v Hongkongu
16.07.2021 12:33
Bidenova administrativa dnes vydala varování americkým firmám před riz...
Čína odpoledne přestává dusit sentiment na trzích, akciím se však do plusu nechce
26.07.2021 17:16
Evropským akciím se podařilo částečně napravit slabý úvod, který negat...
Regulace srazily čínské akcie nejníže za osm měsíců
27.07.2021 11:07
Čínské akcie v obavách z dopadů vládních regulací a z nárůstu onemocně...
Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
30.07.2021 16:21
Peking přislíbil druhé největší ekonomice světa účinnější fiskální pod...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.04.2026
10:07Víkendář: Možná je načase, aby se Švédsko připojilo k euru
04.04.2026
10:04Víkendář: Pro a proti členství v eurozóně
03.04.2026
16:16Pár poznámek k chování zlata
11:33Perly týdne: Ztratily automobilky kontakt s reálnými lidmi?
10:36Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
8:09Tržní houpačka pokračuje. Barclays radí zaměřit se na defenzivu a vybírá konkrétní tituly  
02.04.2026
22:00Trump i nadále hrozí tvrdými útoky  
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  
6:03Bloomberg Intelligence: Deset akcií, které mají v Q2 největší potenciál překvapit  
01.04.2026
22:03Akcie rostly díky naději na konec války, ropa oslabila  
17:27Největší současný mýtus o americké ekonomice?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data