Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
České byty ve druhém kvartálu zdražily o 14,5 %, zlevnění jen tak očekávat nelze (komentář analytika)

České byty ve druhém kvartálu zdražily o 14,5 %, zlevnění jen tak očekávat nelze (komentář analytika)

07.10.2021 12:03
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Podle dnes zveřejněných údajů Eurostatu vzrostly ceny bytů na českém trhu ve druhém kvartálu o necelá čtyři procenta ve srovnání s prvním čtvrtletím, meziročně však byly dražší o 14,5 %. Nejenom, že jsou nyní byty v ČR nejdražší v historii, ale současně jejich cena v meziročním srovnání roste nejrychleji. Pro zajímavost lze říct, že jsou jejich ceny nyní o téměř tři čtvrtiny vyšší než v roce 2015.

Důvodů rychlého růstu cen bytů a rodinných domů v ČR je hned několik. Na straně nabídky to je jednoznačně malá nabídka nových bytů v důsledku pomalé výstavby. Poslední čísla z bytové výstavby jsou nicméně slibná, protože se zde začíná stavět alespoň v takové míře jako v roce 2019. Pro představu jde v ročním vyjádření o necelých 40 tisíc bytů. Nicméně je vidět, že ani tento počet není schopen uspokojit stávající poptávku. Druhým důvodem na straně nabídky jsou v posledních měsících rychle rostoucí ceny stavebních prací, a především stavebních materiálů, které v průměru rostou o 16 %.

1

V podmínkách stále omezené nabídky silná poptávka růst cen dál podporovala. Na straně poptávky měly svůj vliv samozřejmě dostupné a levné hypotéky (ČNB teprve na konci června začala zvyšovat své sazby), dále pak i snaha domácností investovat do reálných aktiv s cílem zhodnotit své peníze nebo je alespoň ochránit před inflací. Pravděpodobná je i snaha urychlit nákupy ze strany domácností před tím, než začnou růst úrokové sazby a hypotéky se stanou méně výhodné. Na trhu se rovněž pohybovali zahraniční hráči (privátní i institucionální), pro které je v časech extrémně levných eur český trh stále atraktivní.

I když se situace začíná měnit – ať už kvůli zdražení peněz nebo oživení výstavby – asi nelze očekávat na českém trhu brzké zlevnění bytů. K tomu by mohlo dojít teprve tehdy, pokud by nabídka vzrostla ještě výrazněji než doposud nebo pokud by se ekonomika opět zadrhla a lidé by začali přehodnocovat své investice. V každém případě to zatím vůbec nevypadá, že by se v dohledné době stalo bydlení dostupnějším. A bohužel se začínají v důsledku nepříznivého vývoje cen stavebních prací a materiálů prodražovat i rekonstrukce, které se staly alternativou nových bytů.

 

Čtěte více:

Bublající trh s bydlením má Kanada i Švédsko. Varovné signály prý připomínají rok 2008
15.06.2021 14:13
Ceny nemovitostí po celém světě vysílají varovně bublající signály, a ...
Petr Dufek: Růst cen bytů nebere konce, oproti roku 2015 jsou dražší o 67 procent
08.07.2021 15:08
Podle dnes zveřejněných dat za první čtvrtletí letošního roku, ceny by...
Ceny nemovitostí v nejvyspělejších ekonomikách jsou nafouknuté o 10 procent, říká Oxford Economics
22.07.2021 10:42
Ceny nemovitostí v nejbohatších zemích jsou po desetiletém boomu, kter...
Starší byty v ČR ve druhém čtvrtletí zdražily o 28,2 procent
16.08.2021 8:29
Prodejní ceny starších bytů v Česku na konci pololetí meziročně vzrost...
Bloomberg: Zdanění prázdných bytů bohatých lidí bytovou krizi nevyřeší
13.09.2021 8:54
Politikům v různých částech světa se nedaří zvládnout krizi na trhu s ...
Výhodnost nákupu rezidenčních nemovitostí podle studie UniCredit Bank dále výrazně klesla
16.09.2021 15:41
Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v srpnu dále výrazně...

Váš názor
  • Migrace
    07.10.2021 14:00

    Poslední roky se sem stěhuje přes 50000 lidí, kteří někde bydlet musí. Před 15 lety taky letěly ceny bytů a stěhovalo se sem i 80000 lidí ročně.
    HenryFord
  •  
    07.10.2021 12:35

    smutné to čtení....podle Alenky dostupnější bydlení bude, když snížíme sazby, že Alenka rovnou nedá dotace na ty nemovitosti, přeci si to můžeme dovolit, jsme na tom velmi dobře a zadlužení je nízké.....co každé rodině poslat 3 milióny na byt.....Ajo, to bych tě hned zvolil, tak chytrou holku.....
    abc1
Aktuální komentáře
12.06.2025
11:16Bloomberg: Dlouhodobé dluhopisy USA budou v aukci za 22 miliard dolarů čelit klíčové zkoušce
11:02Ifo zlepšil odhad růstu německé ekonomiky, na letošek na 0,3 procenta
9:59Airbus zlepšil výhled poptávky po letadlech na příštích 20 let o dvě procenta
9:16Rozbřesk: Dopad cel v americké inflaci zatím vidět není. Koruna se veze na slabém dolaru
8:56Nové Trumpovy celní hrozby v úvodu zatlačí trhy do ztrát  
6:03Strategové z Wall Street jsou ohledně amerických akcií čím dál optimističtější. Morgan Stanley očekává roční růst S&P 500 o 8 procent
11.06.2025
22:02Zámořské indexy v závěru obchodování ztrácely  
17:11UK a USA si budou muset vybrat mezi financemi a průmyslem?
17:06Akcie v USA mírně posilují  
17:04J&T Global Finance XIII., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny
16:28Vzácné kovy za studenty. Čína a USA se dohodly na klíčových komoditách i omezení cel
15:12Růst spotřebitelských cen v USA v květnu zmírnil. Pomohl levnější benzin
15:06Jeden palčivý a druhý jen důležitý problém Applu
13:23Češi se bojí změn, firmy zase padesátníků. Podcast MakroMixér s expertem na trh práce Tomášem Ervínem Dombrovským
12:12Jednání s Čínou na trzích euforii nespustilo. Čeká se na inflační data  
11:32Lagardeová: Šikana v mezinárodním obchodě není cestou k dlouhodobé prosperitě
9:13Rozbřesk: Vyšší cenové tlaky udrží ČNB na uzdě
9:04USA a Čína dosáhly rámcové obchodní dohody
8:58USA a Čína dosáhly rámcové dohody, Kofola překonala tržby a Světová banka varuje před nejpomalejší dekádou od 60. let  
10.06.2025
22:00Wall Street rostla v naději na pozitivní výsledek jednání mezi USA a Čínou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m