Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státy EU se shodly na přísnějších pravidlech pro velké internetové firmy

Státy EU se shodly na přísnějších pravidlech pro velké internetové firmy

25.11.2021 15:22
Autor: ČTK

Státy Evropské unie se dnes shodly na nových pravidlech, která mají zlepšit dohled nad chováním velkých internetových firem či zefektivnit odstraňování nelegálních příspěvků ze sociálních sítí. Ministři unijních zemí schválili společný přístup k normám o digitálních trzích a službách, o jejichž konečné podobě tak mohou státy začít vyjednávat s europoslanci.

Evropský blok chce pravidly navrženými před rokem reagovat na fakt, že provoz internetu se od přijetí zatím poslední regulace asi před dvaceti lety zásadně změnil. První norma má unijním státům pomoci vyrovnat se s dominantním vlivem velkých společností, jako je Facebook, Google, Amazon či Apple. Ty podle Evropské komise (EK) mnohdy záměrně ztěžují konkurenci menším firmám. Cílem té druhé je především zvýšit odpovědnost všech internetových platforem za zveřejňovaný obsah.

"Dnes jsme dosáhli významného milníku při tvorbě otevřenějšího a konkurenčnějšího digitálního trhu," komentoval shodu členských zemí slovinský ministr hospodářského rozvoje a technologií Zdravko Počivalšek, jehož země v současnosti EU předsedá.

Jako takzvané gatekeepery, tedy společnosti významně ovlivňující provoz internetu, označuje návrh členských států firmy s tržní kapitalizací přes 65 miliard eur (1,65 bilionu Kč), které podnikají alespoň ve třech unijních zemích. Europoslanci přitom počítají s částkou 80 miliard eur. Na tyto největší hráče se budou vztahovat nové povinnosti, mimo jiné větší sdílení informací s malými firmami odkázanými na služby těch největších. Přísnější bude také dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými.

Vyjednávání mezi státy a parlamentem by mělo začít v příštích týdnech. Konečné schválení pravidel stanovil francouzský prezident Emmanuel Macron jako jeden z cílů půlročního francouzského předsednictví EU, které začíná v lednu.


Čtěte více:

Moc se soustředíte na zisk, vytýkají čínští úředníci herním firmám. Akcie padaly v Číně i v Evropě
09.09.2021 12:57
Čínští regulátoři znovu úřadují. Tentokrát si vzali na paškál čínské s...
Metaverza vznikají už roky, plán Facebooku jejich fanoušky nenadchl. Jedna firma ale
02.11.2021 15:16
Facebook se přejmenuje na Meta, fanoušky virtuálních světů označovanýc...
Komentář k tržbám obchodníků: Nákupní horečka na rozdíl od pandemie nepropuká
05.11.2021 9:21
Nové výsledky maloobchodu opět potvrzují, že se žádný přehnaný boom sp...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.02.2026
22:35Amazon bude utrácet ještě více než Alphabet. Letošní výdaje odhaduje na 200 miliard dolarů
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb
14:30Základní úroková sazba zůstává na 3,5 procenta, rozhodla ČNB
14:00Bank of England drží sazby, ale připouští blížící se snížení
13:10Braňo Soták: Alphabet kráčí po tenkém laně. Zatím ale mezi masivními investicemi a doručovaným růstem balancuje úspěšně  
13:08Pandora reaguje na volatilitu stříbra: uvede platinovou kolekci
12:07Rotace z technologií a volatilní drahé kovy. Trhy zůstávají rozvířené  
11:26Turbulence na zlatu a stříbru
10:55Německý průmysl překvapil. Zakázky v prosinci vzrostly nejvíc za dva roky
10:10Shell zaznamenal nejslabší čtvrtletní zisk za pět let, zpětné odkupy akcií ale nesnížil
10:05Maloobchod na konci roku zklamal. I tak ale spotřeba domácností táhne ekonomiku
9:51Vestas zvyšuje výhled, dividendu i buyback. Akcie však po výsledcích klesají
8:52Dnes vyjde inflace i prognóza ČNB, pokračuje výprodej na techu i bitcoinu a SpaceX se posouvá k IPO  
8:49Rozbřesk: Česká inflace poklesla zejména kvůli energiím, co na to dnes ČNB?
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.