Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Ošklivé překvapení od Meta a Spotify zacloumalo trhy. BoE, ČNB a ECB řeknou, jak dál na inflaci

Ošklivé překvapení od Meta a Spotify zacloumalo trhy. BoE, ČNB a ECB řeknou, jak dál na inflaci

03.02.2022 8:52, aktualizováno: 3.2. 8:54
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Aktualizováno

Ošklivé výsledky společností Meta (přejmenovaný Facebook) a Spotify, které obě společnosti oznámily včera po skončení amerického obchodování, roztřásly trhy. Zklamání z výsledků technologických firem zvedlo zájem o bezpečná aktiva. Získaly z toho dluhopisy od Nového Zélandu po americké bondy, jejichž desetiletý výnos se naposledy pohyboval kolem 1,77 procenta. Futures na americký technologický Nasdaq 100 jsou před otevřením evropských burz 2 procenta v záporu a na negativní začátek to vypadá i v Evropě.

Futures index blue chips eurozóny Euro Stoxx 50 -0,5 %, futures na německý DAX -0,5 %, futures na CAC 40 -0,3 %.

Akcie klesaly také v Japonsku či v Austrálii. Ropa sestoupila ze sedmiletých maxim, jak se trh dívá, jestli OPEC+ dokáže splnit svůj závazek zvýšit těžbu ropy o dalších 400.000 barelů denně.

Euro se k dolaru sesouvalo níže, měnový pár byl naposledy kolem 1,1293 EURUSD. Česká koruna má k euru před rozhodnutím ČNB sklon mírně slábnout, kurz byl naposledy na 24,22 za euro. Od bankovní rady se dnes očekávání zvýšení základní sazby o 75 bazických bodů na na 20leté maximum 4,50 procenta. Představitelé ČNB vesměs dali na srozuměnou, že další razantní utažení sazeb na únorovém zasedání připadá v úvahu. ČNB dnes také zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Podle ekonomů oslovených ČTK banka především zvýší odhad letošní inflace až k osmi procentům.

Dnešek je obecně dnem centrální bank. Historické rozhodnutí může čekat britskou centrální banku, která je prahu prvního následného zvýšení sazeb od roku 2004 a také by mohla podniknout úvodní kroky k odebrání části svého stimulačního programu. U základní britské sazby očekávají investoři a ekonomové zvýšení na 0,5 procenta. ECB pak rozhodne, jak reagovat na inflaci v eurozóně, která v lednu vystoupala na nový historický rekord. Její prezidentka Lagardeová se nechala opakovaně slyšet, že rychlejší růst cen pomine, takže jakýkoli posun jestřábějším směrem by mohl euru pomoci nahnat část ztrát vůči britské libře.

Z makrodat přijde pravidelná statistika o amerických žádostech o podporu v nezaměstnanosti a odpoledne data o amerických průmyslových objednávkách a objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby.

V plném proudu pokračuje výsledková sezóna v čele s firmami jako Amazon, Eli Lilly, Merck, Ford, Snap a brzy převzatý Activision. V Evropě stafetu přebírají BT, Nordea Bank, Danske Bank, Shell, ING, Roche, Nokia, Infineon, Enel a Siemens Healthineers.

Telekomunikace O2 podala oficiálně žádost o stažení svých akcií ke konci února.

Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy
ze dne 02.02.2022
Název Závěrečná cena Změna (%)
ČEZ 809.50 1.25
KOMERČNÍ BANKA 978.00 2.09
O2 C.R. 261.00 -2.61
ERSTE BANK 1043.00 2.96
PHILIP MORRIS ČR 16660.00 0.85
VIG 633.00 0.64
MONETA MONEY BANK 93.20 0.43
KOFOLA ČS 313.00 0.32
Největší vzestupy
Název Změna (%)
ERSTE BANK 2.96
KOMERČNÍ BANKA 2.09
ČEZ 1.25
PHILIP MORRIS ČR 0.85
VIG 0.64
Největší pády
Název Změna (%)
O2 C.R. -2.61


 

Čtěte více:

Rozbřesk: Jak moc bude chtít ČNB trhy překvapit?
31.01.2022 9:06
Kalendář ekonomických dat a událostí napovídá, že tento týden rozhodně...
Evropské akcie zahájí nový týden růstem, od ČNB se čeká zvyšení sazeb o 75 bps
31.01.2022 8:53
Evropské akciové trhy zřejmě zahájí nový obchodní týden výrazným růste...
Týdenní výhled: Vnitřní boj trhů obohatí množství zpráv. ČNB a BoE zvednou sazby, ECB zůstane na nule
31.01.2022 14:38
Týden začíná pro akcie optimisticky a pro budoucí vývoj bude důležité ...
Průzkum: ČNB v boji proti inflaci ve čtvrtek ještě jednou výrazně zvýší sazby
02.02.2022 17:51
Česká národní banka na svém měnovém zasedání tento čtvrtek pravděpodob...
Rozbřesk: Česká ekonomika zakončila rok ve svižném tempu, koruna před zasedáním ČNB nabírá na síle
02.02.2022 9:09
První předběžné výsledky české ekonomiky za poslední čtvrtletí loňskéh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky
15.02.2026
9:11Víkendář: Změny v USA a posouvání globální finanční rovnováhy
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q anualizovaně
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y