Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Členské země IEA i Bidenova administrativa plánují společné uvolnění zásob ropy

Členské země IEA i Bidenova administrativa plánují společné uvolnění zásob ropy

31.03.2022 8:32
Autor: ČTK

Členské země Mezinárodní agentury pro energii (IEA) i Bidenova administrativa uvažují o uvolnění zásoby ropy. Oficiální rozhodnutí USA by mohlo přijít dnes, stanovisko Mezinárodní agentury pro energii v pátek.

Ministři členských zemí Mezinárodní agentury pro energii (IEA) se sejdou v pátek na mimořádném zasedání, aby rozhodli o společném uvolnění zásob ropy. Oznámila to dnes mluvčí novozélandské ministryně energetiky Megan Woodsové. O rozsahu uvolnění rezerv zatím nebylo rozhodnuto. Na mimořádném zasedání má být stanoven celkový objem i kvóty pro jednotlivé země, dodala mluvčí. Členské státy IEA se již dříve v březnu dohodly na uvolnění více než 60 milionů barelů ropných zásob. Z toho 30 milionů je ze zásob Spojených států.

Agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje napsala, že vláda amerického prezidenta Joea Bidena uvažuje o uvolnění až 180 milionů barelů ropy ze svých strategických ropných rezerv s cílem snížit ceny pohonných hmot. USA by tak sáhly do svých strategických rezerv již potřetí za posledních šest měsíců a pokud se výše potvrdí, bude to největší uvolnění rezerv od jejich zřízení před téměř padesáti lety. Podle údajů ministerstva energetiky, které rezervu spravuje, se v ní k 25. březnu nacházelo více než 568 milionů barelů ropy, píše agentura AP. Inflace v USA v únoru dosáhla 40letého maxima a cena nafty a benzínu po ruské invazi na Ukrajinu stoupají, naopak Bidenova popularita klesá, píše AP.

Doposud se však uvolňováním rezerv nepodařilo snížit ceny, protože globální poptávka téměř dosáhla úrovně před pandemií, zatímco nabídka se celosvětově snížila.

Bílý dům oznámil, že Biden dnes vystoupí s prohlášením o patřeních své administrativy, která mají snížit dopad zdražení energií a snížit ceny benzinu u čerpacích stanic. Další podrobnosti neuvedl. Podle údajů amerického ministerstva pro energetiku se ve strategických rezervách nachází nyní 568,3 milionu barelů ropy. To je nejméně od května 2002. Bidenova administrativa již v listopadu oznámila uvolnění 50 milionů barelů ze strategických rezerv v koordinaci s dalšími zeměmi. Po začátku války na Ukrajině se USA a 30 dalších zemí dohodly na dodatečném uvolnění 60 milionů barelů z rezerv, přičemž polovinu z přislíbeného objemu poskytly USA.

Ceny ropy prudce vzrostly po invazi Ruska na Ukrajinu koncem února, na kterou Spojené státy a jeho spojenci reagovali tvrdými sankcemi. Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě a na globálním trhu má podíl přibližně deset procent. Vyváží čtyři až pět milionů barelů denně a podle IEA by neochota odběratelů nakupovat ruskou ropu mohla od dubna stáhnout z trhu přibližně tři miliony barelů ruské ropy denně.

Na začátku tohoto měsíce cena ropy Brent stoupla až na téměř 139 dolarů za barel, nejvýše od roku 2008. Dnes v Asii klesla až pod 108 USD za barel.


Čtěte více:

Co otočí komoditní supercyklus?
31.03.2022 6:05
Jeff Currie z Goldman Sachs na CNBC připomněl, že jeho banka hovoří o ...
Proč záleží na tom, jestli se za ruský plyn platí v rublech
30.03.2022 13:17
Ruský prezident Putin 23. března překvapil svět oznámením, že „nepřáte...
Rusko nebude požadovat, aby odběratelé ihned platili za plyn v rublech
30.03.2022 14:40
Rusko nebude požadovat, aby odběratelé ihned platili za zemní plyn v r...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
16:46ENERGO-PRO Green Finance s.r.o. – Výroční zpráva 2025
16:37Traders Talk: Google překvapil, Meta dál pálí miliardy a CSG padá na nová minima
16:33EPH Financing CZ, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
15:52JTPEG Financing CZ I, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
15:32SAB Finance a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
15:25Braňo Soták: Ďábel se skrývá v cloudu. Alphabet ho má, Meta nikoliv  
15:25Auctor Finance CZ, s.r.o.: Roční finanční zpráva emitenta za rok 2025
15:20Americká ekonomika začala letošek zrychlením, za odhady ale zaostala
15:07ECB úrokové sazby opět nezměnila, poukázala na rostoucí rizika
14:38Cloud Amazonu zrychluje nejvíce za 15 kvartálů, slabší výhled na provozní zisk však tlumí nadšení  
13:34Mounjaro a Zepbound jako zlatý důl: Eli Lilly překonává odhady a navyšuje výhled
13:15JTSEC CZ Financing 2, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:11JTSEC CZ Financing 1, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:09J&T ENERGY FINANCING CZK VI, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
13:04J&T ENERGY FINANCING CZK V, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
12:56Obrat Stellantisu pod lupou investorů: Silná čísla, slabá důvěra
12:22ČEZ koupil projekční firmu Energoprojekt Praha. Akvizice má pomoci řízení jaderných zakázek
11:23Microsoft překonal odhady, trh však čekal větší růst od cloudu Azure  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
10:00DE - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago