Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč záleží na tom, jestli se za ruský plyn platí v rublech

Proč záleží na tom, jestli se za ruský plyn platí v rublech

30.03.2022 13:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruský prezident Putin 23. března překvapil svět oznámením, že „nepřátelské“ země budou muset platit za ruský plyn (a možná v blízké budoucnosti i za další komodity) v ruských rublech. Jde o odvetu za sankce uvalené za invazi Ruska na Ukrajinu. Rusko chce ale na seznam komodit, za které chce platit v rublech, zařadit také hnojiva, ropu, slunečnicový olej, uhlí, kovy a další produkty, uvedl mluvčí dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin v příspěvku na Telegramu. "Pokud chcete benzín, sežeňte si rubly." Jaké důvody Rusko konkrétně k těmto rozhodnutím vedou? Tři z nich uvádí profesor ekonomie Alexander Mihailov.

1. Tržní segmentace umožňuje cenovou diskriminaci

Segmentace trhu daná dopravou a souvisejícími náklady, která brání vytvoření společného globálního trhu s jednotnou cenou za produkt (v tomto případě plyn), umožňuje monopolisticky konkurenčním firmám (zde Gazprom) stanovovat cenovou strategii podle vybrané měny pro každý segment trhu zvlášť. Například japonský vývozce do Francie stanoví svou cenu v eurech a do USA v dolarech. Přesněji řečeno, stanovení ceny podle trhu je cenová diskriminace třetího stupně, která umožňuje různým trhům účtovat si různé ceny (nebo měny) za stejný vyvážený produkt.

2. Volba měny ovlivňuje rozložení kurzového rizika

Volba měny je důležitá, protože určuje, zda kurzové riziko nese kupující nebo prodávající. Při stanovení ceny podle měny výrobce nese kurzové riziko kupující/dovozce (tj. v případě zde uvažovaného plynu Západ), zatímco při stanovení ceny v místní měně nese kurzové riziko prodávající/vývozce (tj. Rusko).

Přesun kurzového rizika od Gazpromu jako vývozce na jeho dovozní protistrany v „nepřátelských“ zemích by mohlo mít za následek navýšení nákladů na energie, pokud by rubl ve střednědobém až dlouhodobém horizontu posílil. Putinovo oznámení z 23. března lze z pohledu obchodu mezi Ruskem a Západem vnímat jako navrhovanou změnu toho, kdo nese kurzové riziko při obchodování s plynem. Pokud bude ruský rubl ve střednědobém až delším období devalvovat, bude financování dovozu z Ruska pro Západ levnější. Ale pokud bude naopak posilovat, či bude rubl podporován, aby posílil – a logika Putinova rozhodnutí by mohla být přesně taková –, pak Západ nese riziko, že bude platit za za dovoz plynu v rublech čím dál více.

Podle článku Sky News z 25. března 20223 „se odhaduje, že Rusko každý den získá z prodeje plynu do Evropy až 800 milionů dolarů. Z toho je asi 58 % zaplaceno v eurech, 39 % v amerických dolarech a 3 % v librách“. Dovozci z EU a Velké Británie platili v eurech nebo librách, tedy v mezinárodních měnách, které vydávají jejich příslušné centrální banky, anebo v amerických dolarech, a byli tak chráněni před kurzovým rizikem, a tedy před jakýmikoliv výkyvy směnného kurzu ruského rublu. Jinými slovy, německý nebo italský dovozce nebo spotřebitel ruského zemního plynu nepocítil změny směnného kurzu eura vůči rublu, protože platba byla pevně stanovena v eurech. Pokud se ale prosadí přechod na nákup plynu v rublech, tak se to změní a přiměje to země EU ke snížení závislosti na ruských energetických zdrojích ještě více, než se v poslední době diskutovalo.

3. Proč záleží na platbách v rublech?


Podle navrhované změny by dlouhodobá poptávka po ruském rublu na mezinárodních měnových trzích, a tedy i tlak trhu na jeho hodnotu, byla „zajištěná“ dlouhodobou poptávkou po ruském plynu a ropě ze strany Západu. Začne záležet na směnném kurzu, za který by dovozci/spotřebitelé z EU nebo Velké Británie na mezinárodních devizových trzích prodávali eura nebo libry na nákup rublů, aby mohli zaplatit za dovoz ruského plynu. Drahý rubl bude drahý pro každého od dovážející firmy přes průmyslové továrny až po domácnost využívající ruský plyn například k vytápění. 

Poptávka po rublu bude zajištěna tak dlouho, dokud se nenajde náhrada za dovoz klíčových surovin v podobě např. ekologičtějších technologií, které nevyužívají plyn či ropu. Pokud takové možnosti náhrady zůstanou omezené, bude mít oznámená změna platebních podmínek pravděpodobně dlouhodobé podpůrné účinky na hodnotu ruského rublu na mezinárodních trzích.

Putinovi ekonomičtí poradci navíc možná předpokládali, že takové opatření, bude-li realizováno, pravděpodobně ušlape pěšinku ruskému rublu k tomu, aby nakonec získal významnější pozici jako rezervní nebo mezinárodní měna. „Přemrštěné privilegium“ amerického dolaru kvůli jeho ústřední a téměř stoleté roli hlavní světové rezervní a platební měny je mezi ekonomy dobře známá písnička. Je zřejmé, že tyto dlouhodobější efekty a vyhlídky jsou nyní pro Kreml žádoucí a že o ně usiluje.

Zdroj: Vox.EU, Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

Putin: Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, ale rubly
23.03.2022 14:12
Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby...
Země G7 odmítly požadavek platit za ruský plyn v rublech
28.03.2022 16:36
Země skupiny G7 odmítly požadavek Moskvy platit za ruský plyn v rublec...
Německo podle šéfa E.ON potřebuje na zajištění nezávislosti na ruském plynu tři roky
29.03.2022 8:40
Německo bude potřebovat tři roky na to, aby si zajistilo alternativní ...
Rusko do čtvrtka vypracuje konkrétní pravidla pro platby za plyn v rublech
29.03.2022 16:39
Rusko do čtvrtka vypracuje pro zahraniční společnosti konkrétní pravid...
Německo se chystá na možný konec ruského plynu. Nyní je zajištěno, půjde o alternativní dodávky, plné zásobníky i úspory
30.03.2022 9:27
Německo očekává problémy s dodávkami ruského plynu. Ministr hospodářst...

Váš názor
 •  
  30.03.2022 14:30

  Z opačné strany by se vyplatilo Rusku škodit aby rublu oslaboval a plyn zlevňoval.
  HenryFord
 • Tak Rusko cuklo,
  30.03.2022 14:05

  že nebude od dubna požadovat platby v rublech. Ale zkusili to ....
  petr12
 •  
  30.03.2022 13:40

  Poslední odstavec dává článku punc ekonomické zasvěcenosti, bez něj by to bylo mdlé.
  Mudr.c
  •  
   30.03.2022 14:34

   Ale možná uspěli. Místo otázky "odebírat nebo přerušit" se řeší otázka "Eura nebo rubly". A Evropa může slavit, může zatím platit v dolarech/eurech.
   _RaS_
Aktuální komentáře
04.07.2022
12:49Na evropských trzích se začátkem týdne kupují akcie a prodávají dluhopisy  
12:34Týdenní výhled: Tržní vývoj se dál točí kolem recese, tažení proti nadměrným ziskům pokračuje  
11:57Německo v květnu vykázalo poprvé od roku 1991 deficit zahraničního obchodu
10:57Na trh START míří druhý e-shop. Bezvavlasy plánuje nové logistické centrum a expanzi nejen do zahraničí
10:35#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  
9:03Rozbřesk: Zeman chce holubičí bankovní radu ČNB
8:38Evropské trhy zahájí druhou polovinu roku a první prázdninový týden na pozitivní vlně  
8:11Tesla dodala ve druhém čtvrtletí o 18 % méně elektroaut, čelila uzávěrám v Číně a zvolna navyšuje kapacitu. Červen byl rekordní
6:01Slok: Podmínka obratu na akciích
03.07.2022
9:43Víkendář: Nástup elektromobilů a dekarbonizace poslední míle
02.07.2022
12:24Víkendář: Hledá se alternativa k plošné stimulaci
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - PPI, y/y