Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst čínského exportu díky uvolňování koronavirových restrikcí prudce zrychlil

Růst čínského exportu díky uvolňování koronavirových restrikcí prudce zrychlil

09.06.2022 10:33
Autor: ČTK

Růst čínského exportu v květnu prudce zrychlil, přispělo k tomu zejména uvolňování koronavirových restrikcí v důležitých průmyslových oblastech. Čínský celní úřad dnes oznámil, že vývoz v květnu meziročně vzrostl o 16,9 procenta na 308,3 miliardy dolarů (více než sedm bilionů Kč) po dubnovém nárůstu o 3,7 procenta.

Růst čínského exportu byl v květnu nejrychlejší od ledna. Výrazně navíc překonal očekávání analytiků, kteří podle agentury Reuters počítali se zvýšením o osm procent.

Čína se drží strategie nulové tolerance vůči koronaviru ve snaze zabránit jeho šíření. Tato strategie měla v posledních měsících výrazné dopady na ekonomiku, vedla mimo jiné k zavedení přísné dvouměsíční uzávěry v nejlidnatějším čínském městě Šanghaji, které je hospodářským centrem země.

Většina továren v Šanghaji i dalších městech už dostala povolení obnovit provoz. Očekává se ale, že potrvá týdny až měsíce, než se průmyslová aktivita vrátí na normální úrovně, upozornila agentura AP.

Vyhlídky čínského zahraničního obchodu podle analytiků nadále zastiňuje řada globálních rizik, včetně vysokých cen surovin, nejistoty souvisejících s válkou na Ukrajině a zpomalující zahraniční poptávky. Zájem o čínské výrobky by navíc mohlo podkopat obnovování produkce v jiných zemích a přesun globálních výdajů od zboží ke službám.

Vládním cílem je, aby růst čínské ekonomiky v letošním roce dosáhl 5,5 procenta. Někteří prognostici už ale zhoršili odhady letošního růstu na dvě procenta. V prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) Číny podle statistického úřadu meziročně zvýšil o 4,8 procenta. Růst tak zrychlil ze čtyř procent v závěru loňského roku.


Čtěte více:

Od roku 2035 se nebudou smět prodávat nová auta se spalovacími motory, odsouhlasil včera Evropský parlament
09.06.2022 8:30
Evropský parlament dnes schválil návrh, který by měl od roku 2035 zaká...
Evropské akciové burzy mohou otevírat v červeném. Čeká se na ECB
09.06.2022 8:45
Evropské i americké akciové futures jsou před otevřením evropských bur...
Rozbřesk: Nová bankovní rada ČNB a evoluce spíše než revoluce
09.06.2022 9:13
Po několika týdnech nejistoty včera prezident Zeman jmenoval tři nové ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.11.2025
17:35PODCAST Týdenní výhled: Nvidia pod drobnohledem, trhy zůstávají nervózní  
17:16Valuace a desetiletá návratnost amerických akcií: tentokrát jinak?
16:57Anthropic uzavřel dohodu s Nvidií a Microsoftem. Koupí kapacitu Azure za 30 miliard dolarů
15:49Bank of America: Nízké pozice na hotovosti spouští varování pro akciové trhy  
14:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326, XS2821774390 a XS2406886973
14:28CEO Alphabetu: Žádná společnost není proti prasknutí AI bubliny imunní
12:16Amazon a Microsoft čelí vyšetřování Evropské komise. Hrozí jim přísnější regulace
12:02V Evropě pokračuje akciový výprodej, futures však naznačují odpolední zklidnění  
10:29Japonské trhy pod tlakem. Napětí s Čínou, výprodej na AI i obavy o domácí finance  
10:15Ceny průmyslových výrobců klesají devátý měsíc. Zemědělství a služby zdražují
9:23AkzoNobel a Axalta se spojují. Vzniká lídr s hodnotou 25 miliard USD
8:58Rozbřesk: Proč rostoucí nezaměstnanost zatím nebrzdí mzdovou dynamiku?
8:56Globální trhy v červených číslech, Bitcoin i AI tituly pod tlakem a Novo Nordisk zahajuje cenovou válku s Eli Lilly  
6:04Očekávaní jsou vysoká. Investoři vyhlížejí středeční výsledky Nvidie
17.11.2025
17:11Goldman Sachs nově čeká, že akcie v následujících 10 letech vynesou 7,7 procenta ročně
15:35J&J koupí vývojáře léků na rakovinu Halda Therapeutics za 3,05 miliardy dolarů
15:08Rozmach AI vyvolává nedostatek levných paměťových čipů
13:01Evropská komise zlepšila odhad růstu české i unijní ekonomiky
10:27EPH a TotalEnergies zakládají společný podnik za 10,6 miliardy eur
9:07Japonská ekonomika klesla poprvé za šest čtvrtletí. Tokio připravuje stimulační balíček

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:10USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m