Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Technická analýza S&P 500: Žádná sláva to není

Technická analýza S&P 500: Žádná sláva to není

21.06.2022 14:25, aktualizováno: 21.6. 15:05
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Aktualizováno

Technická analýza indexu S&P 500 nadále nenaplňuje optimismem, alespoň tedy ty investory, kteří již vyhlížejí obrat letošního klesajícího trendu. Trendové ukazatele ukazují jasně směr dolů. Naprosto výmluvný je pohled na průměry, které jsou poskládané jako z učebnice pro medvědí trh, kdy nahoře je 200denní klouzavý průměr (200 SMA), pod ním se nachází 100 SMA a dole je 50 SMA. Všechny tři průměry navíc míří dolů, což je dalším indikátorem klesajícího trendu.

tech 1 

Průměry využívá i oblíbený indikátor MACD, který vychází ze dvou linií. Ta první se počítá jako rozdíl mezi 26denním exponenciálním průměrem (EMA) a 12denním EMA. Druhá linie se počítá jako 9 EMA z tohoto rozdílu a říká se jí signální linie. MACD indikátor má více interpretací, ale ta základní vychází z toho, že dává prodejní signál, pokud rozdíl průměrů klesne pod signální linii, k čemu došlo před týdnem. Aby toho nebylo málo, tak od minulého týdne se tento index navíc usadil v medvědím trhu, který je definovaný jako pokles ceny z maxima o 20 %. Index S&P 500 ztrácí na svá maxima z přelomu roku již přibližně 24 %.

tech 2 

Negativní obrázek zakončím pohledem na rozdělení Fibonacci, které vychází z vrcholu na začátku roku a dna během propadu v březnu 2020. Toto rozdělení indikovalo silnou podporu kolem úrovně 4200 a následně 3800. Z grafu je zřejmé, že u obou těchto úrovní skutečně jistá technická podpora byla. Po prolomení 3800 se podle této analýzy otevřel prostor pro pokles až na 3500 bodů.

tech 3 

A teď se pokusme podívat i na některá pozitiva, která by mohla naznačovat nějaké šance na obrat. Z některých indikátorů již trh začíná vypadat poněkud přeprodaně. První pohled je na index RSI na týdenním grafu, který se dostal na hodnotu 30. Když se na této hodnotě nacházel naposledy během května, tak došlo v následujících dnech k odrazu o přibližně 10 %. Dojde k podobnému odrazu i tentokrát?

10
 

Další pohled nabízí vývoj tzv. Keltner Channels, které jsou konstruovány z 21 EMA (prostřední linie), kolem které je vybudováno ohraničení o vzdálenosti 1 ATR (Average True Range). Prolomení spodní linie má dvě základní interpretace – tou první je pokračování trendu, ale tou druhou implikací může být blížící se obrat a návrat k průměru. Jak je z grafu níže patrné, hodnota S&P 500 se od spodní hranice Keltner Channels vzdálila skutečně významně, což by mohlo dávat šanci na alespoň krátkodobou korekci. Ve stejném grafu se ještě podívejme na vývoj Stochastic, který začíná dosahovat přeprodaných úrovní. Vertikálními zelenými liniemi jsem si označil situace, kdy dno tohoto oscilátoru předznamenalo alespoň krátkodobý růst indexu, zatímco červené linie ukazují situaci, kdy ani přeprodané úrovně nevedly k obratu. K nákupnímu signálu může dojít při překřížení pomalé linie (bílá barva) s tou rychlejší (oranžová), ale zatím tam ještě nejsme.

12

 

Čtěte více:

Narovnávání příjmové nerovnosti a problémy stablecoinů dané vyššími nominálními sazbami podle nositele Nobelovy ceny za ekonomii
20.06.2022 15:15
Držitel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Romer se nedomnívá, že inflačn...
Dovoz ruské ropy do Číny byl v květnu rekordní, vzrostl o 55 procent
20.06.2022 9:54
Dovoz ropy z Ruska do Číny se v květnu meziročně zvýšil o 55 procent ...
Vláda navrhuje, aby ČEZ vyplatil dividendu 48 místo 44 Kč za akcii a později
20.06.2022 11:04
Ministerstvo financí navrhuje, aby polostátní energetická společnost Č...
Týdenní výhled: Powell bude obhajovat postoj Fedu v Kongresu, ČNB výrazně zvedne sazby
20.06.2022 13:30
Svátek a zavřené trhy v USA by se měly přičinit o klidnější vstup do n...
Reuters: Část zemí EU včetně Česka vyzvala k rychlému uzavírání obchodních dohod
20.06.2022 13:48
Vlády 15 zemí Evropské unie vyzvaly k rychlejšímu uzavírání dohod o vo...

Váš názor
  • Jen ať to ještě klesá ...
    21.06.2022 15:07

    V posledních letech začal investovat kdejakej jouda, kterej na to nemá povahu, zkušenosti, emoční sebekontrolu a kolikrát vlastně ani peníze.
    P0LDINKA
    • Re: Jen ať to ještě klesá ...
      21.06.2022 15:31

      ... a to je dobře, neboť hejlové to od nás na vrcholu draho koupí a pak při výprodejích nám to zase levně prodají :o)
      Kočičák
Aktuální komentáře
02.01.2026
17:11Každý rok je jasnější, že se svět pouští do nejrůznějších politicko-ekonomických experimentů…
15:45Tesla vloni přišla o vedoucí pozici na trhu s elektromobily, předstihl ji BYD
15:18Buffett: Berkshire má větší šanci být tady za 100 let než jakákoliv jiná firma
14:22Evropa roste, Londýn láme rekordy. FTSE 100 poprvé nad 10 000 body.
13:55Slabý závěr roku? Investoři ukazují na tituly, které mohou v roce 2026 překvapit
12:10Eurozóna prohlubuje pokles výroby. Německý průmysl táhne PMI eurozóny níže
12:05Perly týdne: Roboti už jdou
11:10Akcie vstupují do nového roku růstově, znovu se zvedá zlato  
10:38Průmysl zakončil rok 2025 nadějně. Nálada je nejlepší za více než tři roky
10:00Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila rekordních 17,38 milionu MWh elektřiny
9:40Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,8 pct, upřesnil ČSÚ
9:28Rozbřesk: Optimistické vyhlídky pro českou ekonomiku v roce 2026
9:04Polovodičová divize čínské firmy Baidu chce na hongkongskou burzu
8:51BYD předjel Teslu, SpaceX mění výšku tisíců satelitů a Bulharsko vítá euro  
7:25Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  
01.01.2026
17:11Obchod a mír – od jihoamerických kmenů přes Keynese po dnešek
11:06Investiční výhled 2026: V AI zůstáváme, ale nově se díváme i jinam  
6:08Ve snaze eliminovat krize můžeme jejich pravděpodobnost zvyšovat
31.12.2025
22:02Wall Street uzavírá rok 2025 v klidném režimu  
17:25Bude dolar snižovat atraktivitu amerických investičních aktiv?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data