Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britská energetika BP dosáhla ve druhém kvartálu nejvyššího zisku za 14 let, navyšuje dividendu i zpětné odkupy

Britská energetika BP dosáhla ve druhém kvartálu nejvyššího zisku za 14 let, navyšuje dividendu i zpětné odkupy

02.08.2022 10:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Britská energetická společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí čistý zisk 8,45 miliardy dolarů, nejvyšší za posledních 14 let a druhý nejvyšší v historii firmy. Díky rafinérským maržím a "výjimečným" výsledkům obchodování s ropou firma zvýšila dividendu a odkup akcií. Minulý týden obdobně vykázaly rekordní zisky konkurenční firmy Exxon Mobil, Shell a Chevron. Akcie BP rostou o necelá 4 %.

02

Letošní první čtvrtletí firma uzavřela se ziskem 6,25 miliardy dolarů. V loňském druhém kvartálu měla firma zisk 2,8 miliardy dolarů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters odhadovali, že v letošním druhém kvartálu dosáhne čistý zisk BP 6,8 miliardy dolarů. Čistý dluh klesl na 22,82 mld. USD z 32,7 mld. USD před rokem.

Společnost zvýšila dividendu o deset procent na 6,006 centu za akcii. Analytici čekali zvýšení o čtyři procenta. BP v důsledku pandemie snížila v červenci 2020 poprvé po deseti letech dividendu o polovinu na 5,25 centů. Od té doby slíbila, že ji bude zvyšovat o čtyři procenta ročně. BP dále zvýšila plán zpětného odkupu akcií pro aktuální čtvrtletí na 3,5 miliardy dolarů. V prvním pololetí na zpětný odkup akcií vydala 4,1 miliardy dolarů. Hodlá se držet svého cíle a použít 60 procent přebytečné hotovosti na zpětný odkup akcií.

Energetický podnik předpokládá, že ceny ropy a zemního plynu i rafinérské marže zůstanou ve třetím čtvrtletí "zvýšené" a zdůraznil investice do dodatečných dodávek. Společnost "poskytuje ropu a plyn, které svět nyní potřebuje, a mezitím investuje do urychlení energetického přechodu". BP rovněž zveřejnila dlouhý seznam investic ve Velké Británii.

Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg


Čtěte více:

BP vykázal v prvním čtvrtletí ztrátu 20,4 miliardy dolarů. Zasáhly jej rozsáhlé ruské odpisy
03.05.2022 10:01
Britský ropný a plynárenský gigant BP v prvním čtvrtletí vykázal ztrát...
Británie zavádí mimořádnou daň na energetické firmy, pomůže domácnostem
26.05.2022 15:04
Británie zavede mimořádnou 25procentní daň ze zisků ropných a plynáren...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.01.2026
13:13Perly týdne: Jakoby medvědí trh a zlatá alternativa k dolaru
11:22Strnadovo jmění se ze dne na den více než zdvojnásobilo. Je třetím nejbohatším na světě v kategorii do 40 let
11:18Nevýrazné obchodování před dalším rizikovým víkendem  
10:28Akcie Intelu padají po výsledcích a slabém výhledu až o 14 procent
9:53ŽIVĚ: Makrokompas s Petrem Sklenářem z ČNB
9:28Akcie CSG otevřely při svém debutu v plusu o více než 30 procent
8:50CSG debutuje v Amsterdamu i Praze, trhy uklidňuje obrat u Grónska a Intel zklamal  
8:42Rozbřesk: Vláda od dubna zvýší platy ve veřejném sektoru, porostou rychleji než v soukromém sektoru
6:07Damodaran: Můj přístup k investicím a Buffettova past
22.01.2026
22:00Trhy se oklepávají z Trumpových pohrůžek  
17:40S akciemi CSG lze obchodovat i přes Patrii. Na co si dát při zadávání pokynu pozor
17:12Ono to zase takové eso není…
16:26Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil na 4,4 procenta
15:20Deutsche Bank: AI čeká těžký rok, prim budou hrát tři témata
13:49Invesco: Rekordní koncentrace, rekordní riziko. Nastal čas pro nevážené S&P 500?
12:46Zadlužení EU se ve třetím čtvrtletí zvýšilo, v Česku ale kleslo
12:39Český kapitál loni na světovém trhu posílil, transakcí přibyla čtvrtina
12:23Investoři se vracejí do akcií, ale zlato si nechávají  
12:16Goldman Sachs navyšuje pro zlato cílovou cenu ke konci roku na 5 400 dolarů
10:33Ubisoft ve vážných problémech: společnost ruší herní projekty a zavírá studia. Akcie padají až o 30 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data