Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod Česka byl v listopadu ve schodku, podesáté v řadě. Statistik: Listopadový deficit nebývá častý

Zahraniční obchod Česka byl v listopadu ve schodku, podesáté v řadě. Statistik: Listopadový deficit nebývá častý

06.01.2023 9:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Zahraniční obchod Česka skončil v listopadu schodkem 25,5 miliardy , přičemž ve stejném období roku 2021 byl v přebytku 3,9 miliardy . Bilance je ve schodku podesáté v řadě. Hlavní příčinou jsou i nadále vyšší ceny ropy a zemního plynu na světových trzích a vyšší dovezené množství těchto komodit. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Záporná obchodní bilance za listopad nebývá obvyklá, v červených hodnotách v tomto měsíci byla naposledy v roce 2011. Od počátku roku 2022 byla v minusu podesáté v řadě za sebou. Schodek bilance za prvních jedenáct měsíců roku se blíží hranici 200 miliard ," řekl Stanislav Konvička, vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU se v listopadu meziročně zlepšila o 14,5 mld. . Deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 43,5 mld. .

Meziročně vzrostl vývoz o 10,8 % na 421,6 mld. a dovoz o 18,7 % na 447,1 mld. . Meziměsíčně se po sezónním očištění zvýšil vývoz o 0,8 % a dovoz o 1,9 %.

V lednu až listopadu 2022 vykázala obchodní bilance schodek 198,1 mld. , zatímco ve stejném období roku 2021 skončila přebytkem 7,3 mld. . Od začátku roku vzrostl meziročně vývoz o 13,6 % a dovoz o 19,3 %.

Listopad 2022 měl stejný počet pracovních dní jako listopad 2021.

Zdroje: ČTK, ČSÚ


 

Čtěte více:

Zahraniční obchod je sedmý měsíc v deficitu, v srpnu měl schodek 28,2 mld. Kč
07.10.2022 10:16
Zahraniční obchod České republiky se zbožím skončil v srpnu schodkem 2...
Zahraniční obchod ČR osmý měsíc ve schodku, zářijový deficit činil 13,9 mld.Kč
07.11.2022 9:39
Zahraniční obchod Česka skončil v září schodkem 13,9 miliardy korun, ...
Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Prudce se propadla spotřeba domácností
02.12.2022 9:16
Podle zpřesněného odhadu klesl hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí m...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu
14:25Forbes: Nejbohatší člověk planety je Musk, Strnad je v první sedmdesátce
14:10Tlak na private credit sílí. JPMorgan snižuje hodnotu úvěrů
14:00Inflace v USA stagnuje, ale rizika narostla  
12:25ČNB může ropný šok přečkat bez zvyšování sazeb, myslí si člen rady Kubíček  
12:18Von der Leyenová: EU musí modernizovat ETS a snížit ceny energií. Návrat k ruským zdrojům by ale byl chybou
12:14Očekávání před výsledky ČEZ: Nižší ceny elektřiny stlačí zisk, klíčový bude výhled  
11:52Nadšení vyprchalo a akcie klesají, přestože ropa zůstává pod stovkou  
11:01Zisk majitele obchodů s oděvy Zara byl loni rekordní, vzrostl o šest procent
10:37Oracle překvapil silnými výsledky, zvýšil výhled a akcie v pre-marketu rostou o 10 %  
10:22Rheinmetall hlásí rekordní tržby i zisk a letos čeká zdvojnásobení zakázek. Trh přesto výsledky zklamaly
10:04Nintendo má nový hit. Herní simulace života Pokémonů je horkým zbožím, akcie prudce rostou
8:52ČEZ zítra oznámí výsledky, IEA navrhuje rekordní uvolnění rezerv a Oracle pohání tržby z AI  
8:47Rozbřesk: Koruna se zasekla v okolí 24,40 EUR/CZK, americká únorová inflace ve stínu ropy
8:43Footshop a.s.: Vnitřní informace - Neauditované předbežné finanční výsledky za rok 2025 a guidance na rok 2026
7:49GEVORKYAN zrychluje růst díky novým projektům i akvizicím. Tržby a EBITDA přidávají dvouciferným tempem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD