Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Obchodní bilance v říjnu skončila podeváté v řadě schodkem. Největší dopad mají stále vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů

    Obchodní bilance v říjnu skončila podeváté v řadě schodkem. Největší dopad mají stále vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů

    07.12.2022 9:41
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Podle předběžných údajů skončila v říjnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách schodkem 26,8 mld. , který byl meziročně o 10,0 mld. větší.

    Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím nepříznivě ovlivnila zejména meziročně horší bilance obchodu s elektrickými zařízeními o 4,6 mld. a z mírného aktiva se tak stalo pasivum. Dále se prohloubil schodek obchodu s ropou a zemním plynem o 3,6 mld. a základními farmaceutickými výrobky o 3,1 mld. . Příznivý vliv na celkové saldo měl zejména vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o 9,6 mld. (vývoz vzrostl o 22,9 mld. Kč) a stroji a zařízeními o 1,7 mld. . Deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se zmenšil o 2,4 mld. .

    „Ani říjnové výsledky nepřinesly v zahraničním obchodě se zbožím žádné podstatné změny oproti minulým měsícům. Pokračoval dvouciferný růst vývozu i dovozu, hlavní příčinou schodku obchodní bilance jsou stále vysoké ceny dovážených energetických komodit a vstupů. Zaznamenali jsme i výraznější prohlubování deficitu obchodu s Čínou,“ říká Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu.

    Bilance zahraničního obchodu se státy EU se v říjnu meziročně zlepšila o 17,1 mld. . Deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 27,5 mld. .

    Meziročně vzrostl vývoz o 17,2 % na 392,1 mld. a dovoz o 19,2 % na 418,9 mld. . Meziměsíčně se po sezónním očištění snížil vývoz o 2,6 % a dovoz o 1,8 %.

    V lednu až říjnu 2022 vykázala obchodní bilance schodek 174,3 mld. , zatímco ve stejném období roku 2021 skončila přebytkem 3,4 mld. . Od začátku roku vzrostl meziročně vývoz o 13,8 % a dovoz o 19,3 %.

    Zdroj: ČSÚ

     

    Čtěte více:

    Vývoz z Německa se v září překvapivě snížil, proti srpnu o půl procenta
    02.11.2022 12:05
    Vývoz z Německa se v září překvapivě snížil, proti srpnu o půl procent...
    Zahraniční obchod ČR osmý měsíc ve schodku, zářijový deficit činil 13,9 mld.Kč
    07.11.2022 9:39
    Zahraniční obchod Česka skončil v září schodkem 13,9 miliardy korun, ...
    Růst obchodu kvůli slábnoucí poptávce pravděpodobně zpomalí
    28.11.2022 16:55
    Růst obchodu se zbožím v posledních měsících letošního roku a v roce p...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    21.07.2026
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb
    8:55Trump udeřil na Kanadu, ropa čelí novým rizikům. Trhy zároveň vyhlížejí výsledky technologických gigantů  
    6:06Od ropy k umělé inteligenci. Fidelity vidí v Asii rizika i nové investiční příležitosti
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  
    12:29Netflix jako nákupní příležitost?
    11:05Mírně pozitivní start týdne. V hledáčku zůstává osud polovodičů, Írán a výsledky  
    10:15Bitcoinová ETF hlásí druhý týden přílivu kapitálu. Trh podle investorů hledá dno
    9:24Ryanairu kvůli konfliktu na Blízkém východě klesl čtvrtletní zisk o třetinu
    8:58Rozbřesk: Německo se nabízí investorům. Kdo mu uvěří?
    8:52Ropa nad 90 dolary a slabší výsledky Ryanairu zhoršují náladu na trzích  
    6:00Trump a Pelosiová sázejí na 10 stejných akcií. Prim hrají technologičtí giganti
    19.07.2026
    6:11Všechny dobré nápady míří do USA

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    DR Horton Inc (06/26 Q3, Bef-mkt)
    Halliburton Co (06/26 Q2, Bef-mkt)
    12:00Danaher Corp (06/26 Q2)
    12:30General Motors Co (06/26 Q2)
    22:00Interactive Brokers Group Inc (06/26 Q2)