Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Do výsledku ČEZ promluvilo mimořádné zdanění. Zpřesnil výhled pro rok 2023 a navrhuje dividendu 117 korun na akcii

Do výsledku ČEZ promluvilo mimořádné zdanění. Zpřesnil výhled pro rok 2023 a navrhuje dividendu 117 korun na akcii

11.05.2023 7:24, aktualizováno: 11.5. 9:57
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Skupina ČEZ dosáhla v prvním letošním čtvrtletí čistého zisku 10,8 miliardy korun a zisku na úrovni EBITDA 32,5 miliardy korun. V obou případech jde o zaostání za očekávání trhu dle konsensu analytiků pro agenturu Bloomberg. Ti počítali s hodnotami 12,42 mld. , respektive 36,13 mld. . ČEZ zúžil výhled pro hospodaření celého roku 2023. Na úrovni EBITDA počítá s rozmezím 105-115 mld. , na úrovni čistého zisku pak s 33-37 mld. . ČEZ zopakoval, že navrhuje rekordní dividendu z výsledku roku 2022 ve výši 117 korun na akcii.

Provozní zisk ČEZ před odpisy (EBITDA) dosáhl v I. čtvrtletí 32,5 mld. . "Meziroční pokles o 11,1 mld. byl způsoben zejména mimořádnými zisky v roce 2022 ve výši přes 10 mld. v důsledku extrémního růstu a výkyvů cen komodit po vojenské invazi Ruska na Ukrajinu, realizovaných opatření v oblasti likvidity a s ohledem na rekordní zisk z obchodování s komoditami v loňském roce. Čistý zisk dosáhl 10,8 mld. , meziročně o 15,9 mld. méně. Nad rámec poklesu provozního zisku působila zejména nově zavedená daň z neočekávaných zisků ve výši 60 %," konstatuje ČEZ.

Představenstvo ČEZ schválilo návrh dividendy v rekordní výši 117 na akcii a stanovilo termín konání řádné valné hromady na 26. června 2023 v Praze. "V případě schválení navržené dividendy valnou hromadou odvede Skupina ČEZ českému státu letos na dividendách, daních z příjmů a odvodech z nadměrných tržeb výroby více než 100 mld. ," konstatuje ČEZ. Ministerstvo financí následně oznámilo, že nebude od ČEZu chtít vyšší dividendu, než vedení společnosti navrhlo. Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová sdělila ČTK, že úřad nepodá na rozdíl od loňska k dividendě protinávrh.

„Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí jsou v souladu s naším očekáváním a reflektují postupnou stabilizaci na energetických trzích. Představenstvo ČEZ schválilo návrh dividendy ve výši 117 na akcii. Návrh odpovídá výplatě 80 % dosaženého konsolidovaného zisku Skupiny ČEZ za rok 2022 očištěného o mimořádné vlivy, tudíž horní hranici platné dividendové politiky společnosti. Jde o historicky nejvyšší návrh. Mezi akcionáře by při schválení návrhu valnou hromadou bylo rozděleno téměř 63 mld. a pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 44 miliard . S ohledem na mimořádná zdanění tržeb a zisků energetických firem předpokládáme, že Skupina ČEZ letos odvede českému státu na dividendách, daních z příjmů a odvodech z tržeb výroby více než 100 mld. ,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

ČEZ: Hlavní parametry hospodaření v 1Q23

Do výsledku ČEZ promluvilo mimořádné zdanění. Zpřesnil výhled pro rok 2023 a navrhuje dividendu 117 korun na akcii 

Zdroj: Prezentace ČEZ k 1Q23

„Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí reflektují mimořádná zdanění zavedená v loňském roce. Náklady na odvody z nadměrných tržeb výroby přesáhly 10 mld. a daň z neočekávaných zisků činila 9 mld. . Za celý rok 2023 očekáváme odvody z těchto mimořádných opatření ve výši 30 až 40 mld. . Navíc z titulu běžných daní z příjmů předpokládáme letos odvést českému státu dalších 26 až 30 mld. ,“ řekl člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák. „Čistý dluh Skupiny ČEZ se v I. čtvrtletí snížil o 73,8 mld. zejména v důsledku dílčí stabilizace energetického trhu a snížení maržových vkladů na komoditních burzách o 43 mld. . S ohledem na výrazný pokles tržních cen elektřiny zpřesňujeme výhled hospodaření za celý rok 2023, provozní zisk před odpisy (EBITDA) očekáváme v rozmezí 105 až 115 mld. a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy 33 až 37 mld. ,“ dodává Novák.

ČEZ: Výhled pro rok 2023 a komentáře

Do výsledku ČEZ promluvilo mimořádné zdanění. Zpřesnil výhled pro rok 2023 a navrhuje dividendu 117 korun na akcii 

Zdroj: Prezentace ČEZ k 1Q23

Provozní výnosy za I. čtvrtletí dosáhly hodnoty 93,4 mld. , meziročně o 17,4 mld. více. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 32,5 mld. . "Meziroční pokles o 11,1 mld. reflektuje zejména dočasný neopakovatelný zisk v loňském roce ve výši 7,4 mld. v důsledku extrémního růstu cen komodit a přijatých opatření za účelem posílení likvidity. Dále meziročně poklesl příspěvek segmentu Trading o 4,6 mld. zejména s ohledem na rekordní zisk z obchodování s komoditami v roce 2022 a přecenění derivátových obchodů zajišťujících výrobní a prodejní pozice na další období. Celkový pozitivní dopad vyšších realizačních cen výroby (meziročně +11,2 mld. Kč) byl téměř eliminován odvody z nadměrných tržeb (-10,3 mld. Kč)," komentuje ČEZ po prvním letošním čtvrtletí.   

Nárůst tržních cen komodit v loňském roce podle ČEZ negativně ovlivňuje hospodaření prodejních společností v oblasti prodeje komodit, protože meziročně extrémně vzrostly pořizovací ceny elektřiny i plynu. "EBITDA společnosti ČEZ Prodej, která dodává elektřinu a plyn koncovým zákazníkům, především domácnostem, dosáhla za I. čtvrtletí ztráty (-3,4 mld. Kč) a meziročně se ztráta zvýšila o 3,2 mld. z důvodu významného vlivu dočasných sezónních faktorů a vyšších nákladů na nákupy pro pokrytí výkyvů spotřeby zákazníků. Ceny pro koncové zákazníky jsou obecně nastaveny stejné pro zimní i letní období, přičemž pořizovací ceny elektřiny i plynu jsou v zimním období zpravidla výrazně vyšší než v ostatních obdobích roku. Tento sezónní faktor je kvůli vysokým cenám komodit v roce 2023 ještě významnější. Naopak pozitivně se meziročně vyvíjelo hospodaření segmentu PRODEJ v oblasti energetických služeb a B2B segmentu, jehož EBITDA meziročně vzrostla o 1,8 mld. ," komentuje ČEZ.

Výroba elektřiny z bezemisních obnovitelných a jaderných zdrojů meziročně vzrostla o 6 % zejména díky vyšší disponibilitě jaderné elektrárny Dukovany a dosáhla výše 9,4 TWh. Naopak výroba z emisních uhelných a paroplynových zdrojů klesla o 22 % na 4,7 TWh, podle ČEZ v důsledku nižšího nasazení zdrojů s ohledem na pokles tržních cen elektřiny a vývoj růstu cen emisních povolenek a zemního plynu.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o 5 % na 9,4 TWh. Spotřeba u velkých podniků klesla o 4 %, spotřeba domácností klesla o 7 %. "Důvodem poklesu je zejména omezení spotřeby zákazníků v důsledku vysokých cen komodit," konstatuje ČEZ.

 

 
 
 

Čtěte více:

Výhled na zítřejší výsledky ČEZ za první kvartál: Vládní opatření převáží nad vyššími cenami elektřiny
10.05.2023 10:40
ČEZ zítra před otevřením trhu představí výsledky hospodaření za první ...
#InvestičníTipy: Pravděpodobnost další rally je malá. Na co připravit své portfolio?
10.05.2023 17:49
Nejistota ochromila trhy tak, že v poslední době v podstatě stagnují. ...
ČEZ vyzval uchazeče o dostavbu Dukovan k podání finálních nabídek. Čas mají do půlky září
10.05.2023 18:21
Polostátní energetická společnost ČEZ dnes vyzvala všechny tři uchazeč...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2026
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?
17:00Primoco UAV SE: Vnitřní informace
15:43UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university