Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Mzdy zrychlují méně, než čekala ČNB

    Mzdy zrychlují méně, než čekala ČNB

    05.06.2023 10:54
    Autor: Jan Bureš, ČSOB

    Mzdy v prvním kvartále 2023 zrychlily svoji meziroční dynamiku na 8,6 % z 6,6 % v Q4 2022 (zde byla dynamika revidována dolů ze 7,9 %). Mzdy táhla meziročně vzhůru zejména odvětví distribuce elektřiny a plynu (meziroční nárůst o 23,1 %). Celkově také rychleji rostly mzdy v páteřních odvětvích českého průmyslu - strojírenství (9,3 %) a automotive (+11,2 %). Platy ve veřejné správě sice meziročně rostly také rychle (+11,2 %), zaostávala však jiná netržní odvětví v čele se vzděláváním (růst pouze o 3,9 %) a zdravotnictvím (+5,9 %). Na pomalejší dynamice průměrné mzdy se také podílel pokles zaměstnanců v rychleji přidávajících odvětvích (jako průmysl) a naopak nárůst zaměstnanosti v odvětvích s nižší dynamikou mezd (jako administrativní činnosti).

    1
    Je pravděpodobné, že mzdy ještě v průběhu druhého kvartálu v důsledku dalšího navyšování tarifů v některých klíčových podnicích (například Škoda Auto) ještě zrychlí. Zdá se však, že dynamika pravděpodobně zůstane jednociferná a mezi zaměstnavateli nadále budou přetrvávat poměrně výrazné rozdíly v tempu zvyšování mezd.

    Směrem k inflačnímu výhledu platí, že zrychlující mzdy by měly být do budoucna živnou půdou relativně rychlého růstu cen služeb. Platí proto i nadále, že jádrová inflace (bez imputovaného nájemného) bude relativně setrvačná a dál předpokládáme, že ČNB bude proto s prvním poklesem sazeb velmi opatrná. 

    Na druhou stranu směrem k červnovému zasedání vnímáme dnešní číslo jako holubičí - květnová prognóza ČNB předpokládala 9,1% růst mezd a nepočítala s negativní revizí za Q4 2022. Celkově tak dnešní čísla pravděpodobně v bankovní radě zmírní tlak na červnový růst sazeb. Předpokládáme proto  nadále, že centrální banka ponechá úrokové sazby v nejbližších měsících stabilní na 7,0 % a k prvnímu snížení dojde v Q4 2023 (sazby na 6,50 %).


     

    Čtěte více:

    Saúdská Arábie omezí dodávky ropy o jeden milion barelů denně
    05.06.2023 8:30
    Ceny ropy zahájily nový týden výrazným růstem. Podle analytiků tak rea...
    Rozbřesk: Česko opouští recesi jako “princezna Koloběžka první”
    05.06.2023 9:23
    Česká ekonomika jako by připomínala známou “princeznu Koloběžku” z poh...
    Průměrná mzda klesla v prvním čtvrtletí reálně o 6,7 procenta
    05.06.2023 9:46
    Průměrná hrubá mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí vzrostla mezi...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    13:05Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed, BoJ i BoE nechají sazby zatím beze změny  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m