Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Meziroční růst cen většiny výrobců dál zpomalil, v zemědělství zrychlil pokles

Meziroční růst cen většiny výrobců dál zpomalil, v zemědělství zrychlil pokles

19.07.2023 10:34
Autor: ČTK

Meziroční růst cen většiny výrobců v Česku v červnu dál zpomalil, v zemědělství se prohloubil pokles cen. V průmyslu ceny proti loňskému červnu stouply o 1,9 procenta, stavební práce zdražily o šest procent a tržní služby pro podniky o 6,1 procenta. Ceny v zemědělství v meziročním srovnání klesly poprvé po více než dvou letech v květnu, a to o 10,2 procenta, v červnu byly meziročně nižší o 13,8 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Loni v červnu meziroční růst cen v zemědělství přesáhl 40 procent. Následně zdražování postupně od loňského prosince zpomalovalo a letos v dubnu se téměř zastavilo. Květnový pokles cen byl prvním zlevněním u zemědělských výrobců od února 2021. V červnu snížení cen v zemědělství kladně ovlivnila rostlinná výroba, kde byly ceny meziročně nižší o čtvrtinu. Zlevnily zejména olejniny a obiloviny. Naopak v živočišné výrobě ceny proti loňskému roku stouply o 6,3 procenta. Zdražila vejce, prasata a drůbež.

V průmyslu růst cen zpomaluje od loňského října a nyní je meziroční zdražení nejnižší od února 2021. V červnu stouply třeba ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu zhruba o pětinu, potravinářských výrobků o 7,4 procenta, ceny černého a hnědého uhlí a lignitu o 69,3 procenta a ostatních nekovových minerálních výrobků o 13,7 procenta. Naproti tomu zlevnil zejména koks a rafinované ropné produkty.

Ve stavebnictví se v šestém měsíci cena prací meziročně zvýšila o šest procent a používané materiály a výrobky zdražily o 1,2 procenta. Ve službách vzrostly ceny za služby v zaměstnání o 22 procent, za programování o 9,5 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 7,8 procenta, za služby v oblasti nemovitostí o sedm procent a za služby v pozemní dopravě o necelých pět procent.

V meziměsíčním srovnání se ceny výrobců většinou snížily. U zemědělských o 0,9 procenta, u průmyslových o 0,3 procenta a ceny tržních služeb pro podniky klesly o 0,1 procenta. Ceny stavebních prací proti květnu mírně stouply, o 0,1 procenta.

 

Čtěte více:

Průmyslová výroba v Německu v květnu nečekaně klesla o 0,2 procenta
07.07.2023 11:45
Průmyslová výroba v Německu se v květnu ve srovnání s předchozím měsíc...
Hollywood ve stávce a finanční slabost, za kterou si firmy ve filmovém průmyslu mohou samy
17.07.2023 14:52
CNBC se věnuje stávce v Hollywoodu. Do ní minulý týden vstoupili i her...
Týdenní výhled: Očekávaná trajektorie sazeb po inflaci klesla
17.07.2023 12:47
Dění na finančních trzích by se mělo odvíjet hlavně od pokračování výs...
Dnes v 15:00 WEBINÁŘ ke vstupu mmcité na burzu: odpovídá zakladatel a majoritní vlastník David Karásek
19.07.2023 14:58
Přemýšlíte o investici do akcií designéra a výrobce městského mobiliář...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.02.2026
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO
8:47Rozbřesk: Levné čínské zboží, drahá evropská realita
8:47Paramount vítězí v boji o Warner Bros, Block místo poloviny lidí nasadí AI a ČEZ zvažuje prodej části větrných elektráren  
6:02Obavy z dopadů AI vyvolávají rozkol na evropských trzích. Analytici vidí hodnotu, investoři riziko  
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  
17:40Končí doba vysoké návratnosti kapitálu technologických firem?
15:59Johnsonová: Bilionové IPO SpaceX? Vysoká valuace naznačuje extrémní očekávání
14:40Trh to špatně vyhodnotil, říká Huang k výprodeji softwarových akcií
13:50Puma za loňský rok vykázala ztrátu 357 milionů eur, zrušila dividendu
13:21Roubini: Nové technologie budou výrazně zvyšovat růst. Ale Warsh se mýlí, protože sazby to táhne nahoru, ne dolů
12:29Britský Rolls Royce plánuje obří program odkupu akcií, akcie vyskočily o 8 %
11:44Jakub Blaha: Nvidia překvapila silným výhledem, trh však zůstává opatrný  
11:14Není software jako software, AI a vibe coding nenahradí všechno
10:12Stellantis loni kvůli elektromobilům vykázal rekordní ztrátu 22,3 miliardy eur
9:16Erste doručila rekordní kvartál i silný výhled. Značná část optimismu je ale už v ceně  
9:02Erste Group ve 4Q překonala očekávání díky silným výnosům
9:01Rozbřesk: Jak spolu může souviset levné máslo a výše vaší hypotéky?
8:50Silné výsledky Nvidie, v Česku reportovala Erste. Stellantis poprvé v roční ztrátě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Acerinox SA (12/25 Q4)
Frontline PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
6:30Holcim AG (12/25 Q4)
7:00BASF SE (12/25 Q4)