Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sach má kvůli odpisům a nižšímu objemu obchodů o 62 procent nižší zisk

Goldman Sach má kvůli odpisům a nižšímu objemu obchodů o 62 procent nižší zisk

19.07.2023 14:22
Autor: Redakce, Patria.cz

Americké bance Goldman Sachs Group klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk na 1,07 miliardy USD z loňských srovnatelných 2,79 miliardy USD. Důvodem byly mimořádné odpisy a nižší objem obchodů v divizi investičního bankovnictví. Banka o tom dnes informovala ve zprávě o výsledcích hospodaření.

Čisté výnosy klesly o osm procent na téměř 11 miliard USD, zatímco poplatky z investičního bankovnictví se snížily o 20 procent na 1,43 miliardy USD. Výnosy z obchodování s cennými papíry s pevným výnosem, měnami a komoditami byly nižší o 26 procent, výnosy z obchodování s akciemi zůstaly téměř beze změny. Návratnost vlastního kapitálu, klíčový ukazatel ziskovosti, se ve čtvrtletí propadla na 4 %, což je nejhorší výsledek mezi předními americkými bankami.

Americká centrální banka (Fed) už desetkrát zvýšila základní úrok, což vyvolává obavy o další vývoj ekonomiky. Mnoho manažerů předpovídá ve druhé polovině roku zpomalení růstu, a to je i jeden z důvodů, proč ochladla aktivita na trhu fúzí a akvizic.

Goldman Sachs ve čtvrtletí zaúčtoval odpis 504 milionů USD v souvislosti se snížením hodnoty společnosti GreenSky, která zprostředkovává spotřebitelské půjčky na zlepšení bydlení. Goldman firmu v roce 2021 koupil za 2,24 miliardy USD a transakci uzavřel před rokem.

Generální ředitel banky David Solomon v dubnu analytikům řekl, že GreenSky je dobrý byznys, ale banka vzhledem ke svým strategickým prioritám nemusí být v dlouhodobém horizontu nejlepším vlastníkem těchto aktivit. Goldman také zaúčtoval odpisy 485 milionů USD související s investicemi do realit.

Zpráva o hospodaření Goldman Sachs uzavírá výsledkové období velkých amerických bank. Zprávy bank byly příznivé, poukázaly na odolnou ekonomiku, ale také přinesly další důkaz toho, že vysoké náklady na úvěry začnou koncem letošního roku mít negativní dopad na poptávku po úvěrech, upozornila agentura Reuters.

Konkurenční banka Morgan Stanley v úterý uvedla, že její výnosy z investičního bankovnictví byly v souladu s loňským rokem. Obchodování ale bylo slabší.

Analytici vidí další výhled optimisticky a věří, že pokračující oživení na akciových trzích podpoří uzavírání obchodů a přiměje více zájemců, aby v nadcházejících měsících uskutečnili primární nabídku akcií. Překážkou však stále zůstává nejistota ohledně vývoje ekonomiky, globální aktivita na trhu fúzí a akvizic ve druhém čtvrtletí klesla meziročně o 36 procent.

 

Čtěte více:

Zisk Citigroup klesl o 36 %, slabé obchodování podpírá retailové bankovnictví
14.07.2023 14:37
Banka Citigroup , druhý největší vydavatel kreditních karet na světě, ...
Analytik k výsledkům JPMorgan: Odraz nadále silné ekonomiky
14.07.2023 15:22
Výsledky banky JPM dopadly opět na výbornou, za což můžou poděkovat tr...
Ján Hladký: Čistý zisk Citigroup okusují vysoké rizikové náklady
14.07.2023 17:14
Americká banka Citigroup jednoduše nehraje stejnou ligu jako konkurenč...
Výsledky Bank of America: Zacíleno na kvalitu
18.07.2023 16:22
Výsledky společnosti Bank of America možná na první pohled nepřekvapil...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.05.2026
13:56Retailoví investoři ženou trhy na rekordy. Goldman Sachs odhalila jejich největší favority
9:00Víkendář: Dojde nakonec ke znárodnění umělé inteligence?
15.05.2026
22:02Výběr zisku na Wall Street  
18:08Složitý rytmus čtvrtletních výsledkových tanců
17:13Maďarský comeback. Dluhopisy raketově rostou, CEE region cítí tlak  
15:45Akcie zbrojařů pod tlakem: Citi varuje před předčasným nákupem i přes očekávané zlepšení
15:11Footshop a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
14:52Zisk Nubank zaostal za odhady kvůli rostoucím nákladům  
14:13Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326 a XS2821774390
13:44Perly týdne: Dluhové konce velkých říší
13:18UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Sdělení klíčových informací
13:10Patria Finance upozorňuje na podvodný účet na Instagramu zneužívající naši identitu
13:04KKCG Real Estate Financing a.s. : Oznámení o první výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003578510
12:04Arista Networks: AI může firmě zajistit příznivý vítr do zad  
11:41Zklamání z Trumpovy cesty? Dluhopisy i akcie v pátek padají  
11:09Zbrojař Strnad diverzifikuje. Mimo zbrojní sektor plánuje nasadit až 10 miliard eur
10:18Jak (ne)potěšit akcionáře
9:39ČNB připouští možné zvýšení sazeb kvůli dopadům dražší ropy
9:27Rozbřesk: Dluhopisy Republiky jsou zpět. Stabilní investice, nebo drahý luxus pro stát?
8:55RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data