Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ExxonMobil chce být čelním producentem lithia a do roku 2030 zásobit milion elektromobilů ročně

ExxonMobil chce být čelním producentem lithia a do roku 2030 zásobit milion elektromobilů ročně

13.11.2023 16:45, aktualizováno: 13.11. 17:19
Autor: ČTK

Aktualizováno

Americký ropný a plynárenský gigant ExxonMobil plánuje od roku 2027 zahájit produkci lithia v Arkansasu. Firma se k tomuto kroku rozhodla kvůli rostoucí poptávce po tomto kovu, který se využívá v bateriích pro elektromobily. Jejím cílem je stát se předním producentem, vyplývá z dnešního sdělení podniku.

Velké ropné firmy jsou pod tlakem, aby se více věnovaly problematice změn klimatu. Zatímco Shell a BP se zaměřují na obnovitelné zdroje energie, jako jsou větrné a solární elektrárny, Exxon investuje do oblastí, jako je snížení emisí se zaměřením na zachycování uhlíku, do vodíku a biopaliv.

Exxon koupil začátkem tohoto roku 120.000 akrů (zhruba 485 kilometrů čtverečních) v jižním Arkansasu ve formaci nazvané podle blízkého města Smackover, která je bohatá na lithium. Těžba lithia by měla začít v roce 2027 a cílem firmy je do roku 2030 dodávat ročně lithium potřebné pro jeden milion elektromobilů. Firma dodala, že jedná s potenciálními zákazníky, jako jsou výrobci elektromobilů a baterií.

"Lithium je zásadní pro energetický přechod a ExxonMobil hraje vedoucí úlohu při přechodu k elektrifikaci," uvedl prezident divize nízkouhlíkových řešení Dan Ammann.

Exxon při těžbě nasadí vrtné techniky používané při těžbě ropy a zemního plynu, aby se dostal k zásobám slané vody bohaté na lithium, které se nacházejí v hloubce 10.000 stop (3048 metrů). Lithium se podle firmy oddělí od slané vody a na místě se přemění na surovinu vhodnou pro baterie.

Poptávka po lithiových bateriích v USA by do roku 2030 měla vzrůst šestinásobně, a to díky přesunu k elektromobilům, ukázala únorová zpráva skupiny Li-Bridge. Ta sleduje odvětví baterií a podporuje ji ministerstvo energetiky. Spojené státy jsou nyní značně závislé na dovozu lithia z Argentiny a Chile, přestože mají jedny z největších ložisek tohoto kovu na světě, uvedla americká geologická služba USGS. Spojené státy mají v současnosti pouze jeden komerční provoz na produkci lithia, a to ve státě Nevada.

Lithiovou baterii vynalezl v 70. letech jeden z výzkumníků společnosti Exxon. Ropný gigant se nakonec této technologii dál nevěnoval, upozornil zpravodajský server CNBC.

 

Čtěte více:

Poptávka po lithiu a dalších kritických minerálech prudce roste, říká IEA, ale obavy z nabídky přetrvávají
12.07.2023 11:55
Poptávká po kritických minerálech, které jsou klíčové pro budoucnost z...
Bloomberg: Exxon jedná s Teslou, VW i dalšími automobilkami o dodávkách lithia
01.08.2023 10:38
Americký ropný gigant ExxonMobil jedná se společnostmi Tesla, Ford, Vo...
Fiala: Doprava, jádro, lithium, čipy či trendy v IT mají potenciál změnit ČR
01.09.2023 13:01
Doprava, energetická infrastruktura, jádro, lithium, čipy a trendy v i...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
16:46ENERGO-PRO Green Finance s.r.o. – Výroční zpráva 2025
16:37Traders Talk: Google překvapil, Meta dál pálí miliardy a CSG padá na nová minima
16:33EPH Financing CZ, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
15:52JTPEG Financing CZ I, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
15:32SAB Finance a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
15:25Braňo Soták: Ďábel se skrývá v cloudu. Alphabet ho má, Meta nikoliv  
15:25Auctor Finance CZ, s.r.o.: Roční finanční zpráva emitenta za rok 2025
15:20Americká ekonomika začala letošek zrychlením, za odhady ale zaostala
15:07ECB úrokové sazby opět nezměnila, poukázala na rostoucí rizika
14:38Cloud Amazonu zrychluje nejvíce za 15 kvartálů, slabší výhled na provozní zisk však tlumí nadšení  
13:34Mounjaro a Zepbound jako zlatý důl: Eli Lilly překonává odhady a navyšuje výhled
13:15JTSEC CZ Financing 2, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:11JTSEC CZ Financing 1, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
13:09J&T ENERGY FINANCING CZK VI, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
13:04J&T ENERGY FINANCING CZK V, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
12:56Obrat Stellantisu pod lupou investorů: Silná čísla, slabá důvěra
12:22ČEZ koupil projekční firmu Energoprojekt Praha. Akvizice má pomoci řízení jaderných zakázek
11:23Microsoft překonal odhady, trh však čekal větší růst od cloudu Azure  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM v průmyslu