Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

09.05.2024 16:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Dlouho očekávané oživení růstu zisků evropských společností se s tím, jak se ekonomika dostává z recese, pravděpodobně zrychlí a podpoří rekordní růst akciových trhů. Podle stratéga Deutsche Bank Maximiliana Uleera sice zisky podniků v meziročním srovnání stále klesají, ale v prvním čtvrtletí oproti předchozímu tříměsíčnímu období poprvé od roku 2022 vzrostly. Zisky indexu Stoxx Europe 600 podle něj letos vzrostou o 5 %, zatímco konsenzuální prognóza sestavená agenturou Bloomberg Intelligence předpokládá 3% nárůst.

Vzhledem k těžko odhadnutelnému načasování snížení úrokových sazeb centrálními bankami závisí obnovení rallye evropských akcií od konce dubna na síle zisků. Index Stoxx 600 v dosavadním průběhu tohoto čtvrtletí překonal výkonnost indexu S&P 500.

hah
Zdroj: Bloomberg

Druhá největší španělská banka BBVA zvýšila svou prognózu zisku, italský bankovní dům UniCredit vylepšil výhled pro výplatu dividend akcionářům a růstový výhled španělské energetické společnosti Iberdrola analytiky pozitivně zaskočil. Pivovar Anheuser-Busch InBev pak vykázal lepší než očekávané objemy a tržby v Severní Americe.

Tyto a další výsledky pomohly v posledních dnech zvednout evropský benchmark na rekordní úroveň. Přibližně 51 % společností překonalo odhady, zatímco v minulé sezóně to bylo pouze 37 %, vyplývá z údajů agentury Bloomberg. To vedlo analytiky k zvyšování svých odhady zisku pro příštích 12 měsíců, čímž zvýšili laťku pro nadcházející výsledkové sezóny.

Zlepšování a zhoršování předpovědí

Stratégové Citigroup poukazují na neobvyklý vzorec, který je základem jejich přesvědčení, že se růst evropských zisků zrychlí. Jejich index revize zisků - založený na zvyšování a snižování odhadů zisků analytiky - s postupující sezónou vykazování stoupal.

ok

Zdroj: Bloomberg

To naznačuje, že v příštích třech až šesti měsících dojde k dalšímu čistému zvýšení analytických odhadů, což zlepší 12měsíční odhady a zvýší šanci, že evropské akcie budou mít lepší výkonnost než zbytek světa. "Současná reportovací sezóna nás povzbudila," napsal tým Citi pod vedením Beaty Mantheyové ve svém komentáři. "Výsledky zůstávají relativně solidní a vidíme první známky navyšování dynamiky zisku na akcii."

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Invesco: Index Nasdaq aneb jak inovace poznamenávají váš šálek kávy
09.05.2024 6:33
Technologie ovlivňují odvětví, která ani nejsou obvykle spojována s te...
Rozbřesk: Švédsko poslalo sazby včera dolů, Velká Británie a Polsko je dnes podrží. Koruna zatvrzele u 25,00 k euru
09.05.2024 9:11
Švédská centrální banka se včera po své švýcarské kolegyni stala teprv...
Banka BBVA nabídla více než 12 miliard eur akcionářům konkurenční Sabadell
09.05.2024 9:26
Španělská banka Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA) předložila akci...
Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 procenta
09.05.2024 9:32
Maloobchodní tržby v Česku v březnu zrychlily meziroční růst na 6,1 pr...
Nová prognóza ČBA: Česká ekonomika letos poroste o 1,4 %, příští rok zrychlí na 2,7 %. Zlepšil se vývoj v zahraničí
09.05.2024 10:10
Nová prognóza České bankovní asociace (ČBA) zlepšila pro letošní rok o...
Čínská nadvýroba znepokojuje svět, rychlé řešení ale není na obzoru
09.05.2024 12:26
Stížnosti na čínskou tovární výrobu jsou stále hlasitější, ale nic nen...
USA byly ve čtvrtletí největším obchodním partnerem Německa, překonaly Čínu
09.05.2024 11:03
Spojené státy v prvním čtvrtletí překonaly Čínu a staly se největším o...
Bloomberg: Hedge fondy sází proti Bank of Japan, čekají oslabení jenu
09.05.2024 14:01
Hedgeové fondy obnovují svůj útok na jen. Několik dní po podezření na ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.03.2026
22:02Wall Street zůstává pod tlakem: Energie nestačí, technologie táhly trh níže  
18:25Další (ne)recese a signály trhu práce
16:56PODCAST Týdenní výhled: Pozornost se přesouvá od inflace k reálné ekonomice  
15:59Íránské útoky na blízkovýchodní hutě způsobily šok na trhu s hliníkem
15:34SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu SAB Finance a.s
14:45MakroMixér s Liborem Jelenem o eskalaci konfliktu v Íránu, dražších energiích i dopadech na českou ekonomiku
14:40Primoco dodalo drony za 100 milionů Kč španělské Guardia Civil. Plánuje navýšit produkci až na 300 dronů ročně
11:48Dluhopisy se odrážejí ode dna. Investoři zaceňují rizika recese, výnosy klesají  
11:28Sázky na vyšší sazby ustupují, což svědčí akciím i dluhopisům  
10:28Rohan financing s.r.o.: Oznámení o změně emisních podmínek
10:25Rozbřesk: Situace v Íránu se dál dramatizuje, česká inflace se v březnu může vrátit nad dvě procenta
8:58J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
8:58Ropa kvůli Blízkému východu dál zdražuje
8:56Válka v Íránu dále eskaluje, ropa zpět nad 115 dolary a futures jsou smíšené  
6:09Průzkum Fidelity: Geopolitika zesiluje rostoucí rozdíly na rozvíjejících se trzích  
29.03.2026
16:36Výprodej evropských dluhopisů nemusí být u konce. Výnosy mohou zůstat vysoko i po skončení konfliktu  
8:31Víkendář: Je řešením embargo na Írán?
28.03.2026
14:27Čína zažívá boom „ekonomiky emocí“. Spotřebitelé utrácejí méně racionálně a více pro radost
8:08Víkendář: Přehnané predikce dalšího růstu cen ropy?
27.03.2026
21:45Americké akciové indexy směřují níže

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y