Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články

    PODCAST Tomáš Vlk: Akcie před volbami na růstové vlně

    03.11.2024 11:53
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Jak se daří trhům před volbami a jaké jsou historické trendy a očekávání spojená s politikou Donalda Trumpa a Kamaly Harrisové? Jaké dopady přinese zvolení jednoho či druhého kandidáta a který z nich by mohl spíše vyhrát prezidentské volby? Zaposlouchejte se do podcastu s hlavním analytikem Patria Finance Tomášem Vlkem.


    Tentokrát jsou trhy před volbami klidné, čímž se liší od předchozích volebních cyklů. Klíčovým faktorem je bezbřehá fiskální expanze ve výši 7,5 a 3,5 bilionu USD během deseti let a rozdělený Kongres, který zmírňuje extrémy.

    Historicky akciové trhy před volbami typicky klesaly a po volbách rostly, což se tentokrát neděje. Index S&P500 před a po volbách od roku 1984 ukazuje, že trhy byly před volbami levnější než nyní.

    S&P500 před a po volbách od 1984
    01

    Předchozí zvolení Donalda Trumpa mělo pozitivní dopad na akcie, a i tentokrát trhy nyní sázejí na podobný vývoj. Oproti roku 2016 se ale nyní zvolení Trumpa očekává, což je již zahrnuto v cenách.

    Trumpova politika zahrnuje zachování nižších firemních daní a další daňové úlevy, což vede k růstu akcií a poklesu dluhopisů. Trump by mohl přinést zisky v oblasti ropných firem, kryptoměn a zbrojařů, zatímco by mohl negativně ovlivnit bondy, čínský juan a evropské trhy. Tesla by mohla těžit z podpory legislativy kolem autopilota, ale také čelit problémům v Číně a kontroverzím v Mexiku.

    Jedním z hlavních rizik Trumpova znovuzvolení je naopak celní zátěž. Trumpovy návrhy na cla by mohly mít přechodný charakter, ale např. odbourávání cel z 30. let trvalo dekády. A i ostatní země by mohly reagovat odvetnými opatřeními. Efektivní clo by mohlo vzrůst z 2,5 % na 18 %, což by mělo negativní dopad na čínský HDP a americkou inflaci. Zisky firem z indexu S&P500 by mohly klesnout o 3,2 % v roce 2025 a o dalších 1,5 % při odvetě protistran.

    Vývoj efektivního cla v USA
    02-1

    Naopak zvolení Kamaly Harrisové by mohlo přinést relativně příznivější podmínky pro zahraniční obchod s Mexikem a EU, zatímco s Čínou jen mírně. Zachování podpory zeleným projektům by mohlo prospět domácím automobilkám a výrobcům komponentů.

    Nicméně je třeba dodat, že celkově je vliv voleb na trhy často přeceňován, ačkoli některé sektory mohou být ovlivněny více než jiné. Valuačně jsou akcie již poměrně drahé, což může omezit jejich další růst.
    02-2

    02-3

     
     
     
     
     
     
     

    Čtěte více:

    Tlak na evropské akcie mohou významně zhoršit případná Trumpova cla
    28.10.2024 6:49
    Vedoucí představitelé evropských společností se mohou ještě více než t...
    CNBC: Preference kandidátů na prezidenta USA zůstávají vyrovnané, v ekonomických tématech Trump výrazně vede
    24.10.2024 16:36
    Necelé dva týdny před prezidentskými volbami ve Spojených státech zůst...
    Bloomberg: Hrozba Trumpova vítězství Evropě způsobuje ekonomickou noční můru
    25.10.2024 13:28
    Hrozba vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách Ev...
    Obchodníci uzavírají velké sázky na americké volby. A city jdou stranou
    30.10.2024 16:33
    S tím, jak se blíží prezidentské volby 5. listopadu, narůstají obavy i...
    Invesco: Volby a snížení sazeb Fedu: Ideální recept?
    31.10.2024 13:05
    Jsme svědky rarity: Fed zahajující cyklus uvolňování během dvou předvo...
    Ermotti varuje: Připravte se na volatilitu. Trhy očekávají Trumpovo vítězství
    30.10.2024 16:22
    Investoři po celém světě sázejí ve volbách v USA příští týden na vítěz...
    Trumpova cla by americkou domácnost stála zhruba 1700 USD ročně, ukázala analýza
    01.11.2024 10:28
    Plošná dovozní cla ve výši deseti procent, jak je v případě vítězství ...
    Prezidentské volby v USA: Které akcie sledovat?
    03.11.2024 20:36
    Do jedné z nejdůležitějších událostí roku – prezidentských voleb v USA...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    13.08.2026
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát
    13:30Investoři čekali výprodej, přišla rally. Akcie SpaceX po skončení lock-upu překvapily  
    11:40Cisco překonalo očekávání, investory ale zklamal opatrný výhled na AI tržby
    11:07Maersk znovu navyšuje výhled. Těží z vyšších sazeb za přepravu i problémům v dodavatelských řetězcích
    10:15Čínská cenzura proniká do odpovědí amerických modelů umělé inteligence
    10:12Lenovo překvapilo rekordními tržbami. Akcie vystoupaly na historická maxima
    9:42Rozbřesk: Sázky na zářijové zvýšení sazeb Fedu poklesly pod 40 %
    8:54Fed získal prostor k vyčkávání, geopolitická rizika však přetrvávají  
    5:57Analytický radar: AI příběh je po výsledkové sezoně ještě silnější. Favoritem zůstává Nvidia
    12.08.2026
    22:01S&P 500 po klidných inflačních datech posílil  
    17:11Jak to dnes vypadá s americkou výjimečností?
    16:00Braňo Soták: AI implikace z oznámených výsledků CoreWeave  
    14:50Akcie Nebiusu letí nahoru o 16 procent. Firma překonala odhady, poptávka po AI infrastruktuře dál zrychluje
    14:08Co dělají Spojené státy lépe než kdokoliv jiný
    12:18Vestas znovu získává vítr do plachet. Akcie po výsledcích přidávají 19 procent
    11:45UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti formou odštěpení se vznikem nové společnosti
    11:42IEA varuje před hlubším deficitem ropy. Konflikt v Hormuzském průlivu dál omezuje dodávky
    11:39Foxconn těží z AI boomu. Zisk i tržby výrazně překonaly očekávání trhu
    10:04CoreWeave znovu potvrdil sílu AI boomu. Rekordní zakázky poslaly akcie prudce vzhůru
    9:16Rozbřesk: Koruna zpět v prázdninové letargii, ropa i výnosy před americkou inflací rostou

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
    11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - PPI, y/y