Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výrobce elektrických nákladních aut Nikola vyhlásil bankrot, chce prodat majetek

Výrobce elektrických nákladních aut Nikola vyhlásil bankrot, chce prodat majetek

19.02.2025 15:10
Autor: ČTK

Americký výrobce nákladních automobilů s elektrickým pohonem Nikola vyhlásil ve Spojených státech bankrot. Firma a některé její součásti požádaly o soudní ochranu před věřiteli a budou se snažit rozprodat majetek. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Společnost Nikola v loňském roce zvýšila výrobu svých elektrických nákladních automobilů, které využívají k pohonu vodíkové palivové články. Zůstala však vysoce ztrátová a dostala se do potíží při snaze získat dodatečný kapitál, uvedla agentura Reuters.

Firma v soudních dokumentech odhaduje hodnotu svých aktiv na 500 milionů až jednu miliardu dolarů (zhruba 12 až 24 miliard Kč). Hodnotu svých závazku pak odhadla na jednu až deset miliard dolarů (zhruba 24 až 240 miliard Kč).

Společnost Nikola vznikla před více než deseti lety. V červnu 2020 vstoupila na burzu a v prosinci následujícího roku dodala svůj první automobil. Akcie firmy se na pokovidových maximech obchodovala až za více než 1900 dolarů, od té doby ovšem ztratila více než 99 % své hodnoty a v premarketu se obchoduje za 0,37 USD.

V roce 2022 byl zakladatel společnosti Trevor Milton shledán vinným z podvodu. Podle žaloby poskytoval investorům zavádějící informace o tom, jakého pokroku firma dosáhla ve výrobě nákladních automobilů s elektrickým pohonem.

Stejně jako americký výrobce elektromobilů Tesla, v jehož čele stojí miliardář Elon Musk, je i firma Nikola pojmenována po srbsko-americkém vynálezci Nikolovi Teslovi.


Čtěte více:

Morgan Stanley: Pozdní fáze cyklu, známky určité bubliny už vidět jsou
19.02.2025 11:25
Nacházíme se v klasické pozdní fázi býčího cyklu. Na CNBC to uvedl And...
Index: Byty loni ve 4. čtvrtletí zdražily mezičtvrtletně o 5,8 procenta
19.02.2025 11:25
V posledním čtvrtletí loňského roku zdražily byty v Česku mezičtvrtlet...
FX Strategie: Eurodolar vyhlíží parlamentní volby v Německu a výsledek americko-ruských jednání o míru na Ukrajině
19.02.2025 13:04
Eurodolar se od začátku února stabilizoval v rozmezí 1,03-1,04 a vedle...

Váš názor
  •  
    19.02.2025 16:39

    Další na řadě je Hyzon?
    hudis
  •  
    19.02.2025 16:25

    Tak dopadne každý, kdo jen vysloví slovo vodík :-)
    štíreček
  • https://www.nikolamotor.com/
    19.02.2025 16:11

    maji tam skvele pormo video - fakt inovativni kamionova bomba nechapu jak na necem takovem muze nekdo zbankrotovat? jen povazte 6 velkych kol zarucijich bezpecnou jizdu a tazeni navesu, velka kabina ve ktere se da i prespat a dokonce dotekovy display - pockat nemaji tohle kamiony uz ted ? napr. Volvo FH Electric ? :) no nic tak aspon mohli pokracovat v hydrogenu - ted kdyz airbus rozpustil divizi ktera faaaaaaaakt dlouho zkoumala jak udelat koncept hydrogen letadla
    eple
    • Re: https://www.nikolamotor.com/
      19.02.2025 16:11

      promo :)
      eple
      •  
        19.02.2025 16:16

        porno tam taky bude, hned jak nekdo koupi tu domenu :)
        Ai-kun
Aktuální komentáře
28.02.2026
14:26Roubini: Růst půjde prudce nahoru, ale rostoucí nezaměstnanost bude třeba řešit větším přerozdělováním
8:47Víkendář: Neroste hodnota zlata, ale klesá hodnota dolaru?
27.02.2026
22:00Americké akciové indexy uzavírají týden mírným poklesem  
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO
8:47Rozbřesk: Levné čínské zboží, drahá evropská realita
8:47Paramount vítězí v boji o Warner Bros, Block místo poloviny lidí nasadí AI a ČEZ zvažuje prodej části větrných elektráren  
6:02Obavy z dopadů AI vyvolávají rozkol na evropských trzích. Analytici vidí hodnotu, investoři riziko  
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  
17:40Končí doba vysoké návratnosti kapitálu technologických firem?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data