Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německá softwarová firma SAP se stala největší v Evropě podle tržní kapitalizace

Německá softwarová firma SAP se stala největší v Evropě podle tržní kapitalizace

24.03.2025 15:54
Autor: ČTK

Německá softwarová společnost SAP se stala největší evropskou firmou podle tržní kapitalizace, dosud jí byl dánský výrobce léků Novo Nordisk. Akcie SAP rostou o jeden a půl procenta, tržní kapitalizace firmy tak přesáhla 314 mld. eur. Akcie Novo Nordisk naopak 1,3 % ztrácely a tržní kapitalizace činila 2,05 bilionu dánských korun.

SAP je největším výrobcem softwaru v Evropě. Poskytuje podnikový aplikační software používaný firmami pro finance, prodej, dodavatelský řetězec a další funkce. Akcie firmy v posledních letech prudce vzrostly. Částečně díky optimismu, že cloudové podnikání firmy bude těžit z investic do generativní umělé inteligence (AI). Analytici podle agentury Bloomberg odhadují, že SAP v letošním roce zvýší tržby o 12 procent, což by byl nejvyšší růst za posledních deset let. Společnost je také izolována od ekonomických problémů Evropy díky svému významnému zastoupení ve Spojených státech, které jsou jejím největším trhem.

Akcie SAP od začátku letošního roku stouply zhruba o sedm procent. Zaostávají tak za výkonem širšího evropského indexu STOXX 600, který vykazuje růst o 8,3 procenta. Od konce roku 2022 však akcie SAP stouply o 160 procent, čímž značně překonaly výkon indexu STOXX Europe 600, který posílil zhruba o 28 procent. Loni akcie SAP vzrostly o 40 procent.

1

Naopak výkon akcií dánské firmy Novo Nordisk je v posledních měsících slabší a zaostává za výkonem celého trhu. Investory zklamaly údaje ze zkoušek jejího experimentálního léku na obezitu nové generace Cagrisema. Od začátku letošního roku akcie Novo Nordisk klesly o 18 procent a za poslední rok téměř o 42 procent.

3

Společnost Novo Nordisk se stala největší evropskou firmou v září 2023. Z pozice jedničky sesadila francouzského prodejce luxusního zboží LVMH. Ten se vrátil na první místo letos v lednu, avšak pouze na krátkou dobu, protože akcie firmy znovu oslabily v rámci širšího poklesu akcií firem ze sektoru s luxusním zbožím.

Zdroj: čtk, patria


Čtěte více:

CNBC: Je výhodné nakupovat v bodě maximální nejistoty. Už tam jsme?
24.03.2025 14:39
Každý investor ví, nebo by měl vědět, že nejlepší dobou pro nákup je o...
Týdenní výhled: ČNB pravděpodobně podrží sazby na 3,75 %, Bayer musí zaplatit dalších 2,1 miliardy dolarů
24.03.2025 12:57
Američtí a ruští představitelé se v pondělí v Saúdské Arábii setkali n...
Čínská automobilka BYD vloni dosáhla rekordního zisku, v tržbách překonala Teslu
24.03.2025 14:38
Čínská automobilka BYD v loňském roce zvýšila čistý zisk o 34 procent ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.02.2026
12:03Drahé kovy dál padají, trhy se však už snaží hledat lokální dno  
11:15Bitcoin se ráno dostal na desetiměsíční minimum
10:34Dominik Rusinko: Český průmysl i v novém roce přešlapuje na místě
10:08Nvidia zchladila megainvestici do OpenAI a opět vyvolala debatu o cirkulárních dohodách
8:48Trhy v červených číslech, komodity ve výprodeji. Investoři sledují Fed i Nvidii  
8:46Rozbřesk: Startuje klíčový týden pro české sazby, čeká nás lednová inflace a zasedání ČNB
6:08Marcus: Mění se sentiment vůči umělé inteligenci, velké technologie dělají všechny v podstatě to samé
01.02.2026
6:09Víkendář: Lidé nejsou placeni za své vzdělání, ale za odborné znalosti. Promluví do toho AI?
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu