Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf francouzské centrální banky: Eurozóna má prostor k dalšímu snížení úroků

Šéf francouzské centrální banky: Eurozóna má prostor k dalšímu snížení úroků

28.04.2025 11:32
Autor: ČTK

Eurozóna má díky zmírnění inflace ještě prostor ke snižování základních úrokových sazeb, i když administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa vytváří zaváděním cel nejistotu po celém světě. Řekl to dnes člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) François Villeroy de Galhau, který je zároveň guvernérem francouzské centrální banky.

"Nacházíme se v době velké nejistoty," řekl Villeroy v rozhovoru na rozhlasové stanici RTL. "Trumpova politika nefunguje. Politika této Trumpovy administrativy hraje proti americké ekonomice a bohužel i proti ekonomice světové," dodal.

Villeroy poznamenal, že někteří ekonomové dokonce očekávají ve Spojených státech hospodářskou recesi. "Protekcionismus nefunguje, znamená slabší růst a vyšší inflaci," řekl a dodal, že ve Francii ani v eurozóně žádné riziko hospodářské recese nevidí, protože inflace nadále klesá. "Stále máme prostor pro postupné snižování sazeb,“ řekl.

Tvůrci měnové politiky v ECB si stále více věří, že v červnu budou moci opět snížit úrokové sazby, protože inflace nadále klesá. Chuť k výraznému snížení sazeb ale moc nemají, řeklo minulý týden agentuře Reuters šest zdrojů. ECB začátkem tohoto měsíce snížila svou depozitní sazbu na 2,25 procenta. Pro srovnání - základní úrok v USA je v pásmu 4,25 až 4,50 procenta.

Míra inflace v eurozóně v březnu činila 2,2 procenta, a zpomalila tak z 2,3 procenta v únoru. Inflace v USA činila 2,4 procenta a snížila se z únorového tempa 2,8 procenta.

Američtí statistici zveřejní data o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států ve středu. Ekonomové aktuálně očekávají, že růst v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok zpomalí na 0,4 procenta z tempa 2,4 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku. Část analytiků nevylučuje recesi, upozorňují ale, že příčinou bude hlavně výrazný nárůst dovozu před avizovaným zavedením vysokých cel.

Ekonomika eurozóny vykazuje dlouhodobě slabý růst, loni se její HDP zvýšil o 0,9 procenta z předloňského tempa 0,4 procenta. Německo, které má největší ekonomiku v eurozóně, je už dva roky v recesi, HDP mu tedy klesá.

Centrální banky základními úrokovými sazbami ovlivňují cenu peněz, a tím také ekonomickou aktivitu. Od základní sazby se odvíjejí ceny úvěrů včetně hypoték a také úročení spořicích účtů.


Čtěte více:

Primoco UAV v roce 2024: Tržby, zisk i hotovost ve stamilionech
28.04.2025 9:24
Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV za loňský rok 2024 vyká...
Některé čínské továrny kvůli clům pozastavují výrobu a hledají nové trhy, píše CNBC
28.04.2025 10:40
Někteří čínští výrobci v reakci na vysoká cla na dovoz do Spojených st...
Investoři si před daty a výsledky věří, akcie začínají týden růstově
28.04.2025 11:12
Evropské akciové trhy vstupují do nového týdne růstem. Nejde o nic vel...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.06.2026
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí
10:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu a předčasném splacení jistiny
9:07Výsledky KARO Leather: Rekordní EBITDA v sezónně slabém 1Q a zpětný odkup akcií
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q1 2026
8:37Patria Finance a ČSOB rozšiřují nabídku korunově zajištěných ETF. Nově americké, evropské i technologické akcie bez měnového rizika
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m