Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dvojí metr na bankovní radu ČNB

Dvojí metr na bankovní radu ČNB

28.5.2002 10:59
Autor: 

Ve čtvrtek bude bankovní rada České národní banky opět projednávat situační zprávu o vývoji české ekonomiky a na pořadu bude i diskuse o parametrech měnové politiky. Na rozdíl od předchozích měsíců jsou nyní v centru pozornosti spíše úrokové sazby. Kurz koruny se totiž více méně stabilizoval, a jak zástupci ČNB opakovaně zdůrazňují, intervence na devizovém trhu jsou nástrojem ke korekci prudkých výkyvů, což není případ současného vývoje.

S úrokovými sazbami je to však podstatně složitější, a to jak pro bankovní radu ČNB, tak pro analytiky a obchodníky. Bankovní rada musí vybrat takové nastavení parametrů měnové politiky, aby byly splněny inflační cíle a podporován růst ekonomiky. Analytici musí odhadnout, jak asi přemýšlí členové bankovní rady. Podívejme se na faktory, jež budou vstupovat do rozhodování o sazbách.

Prvním faktorem je úroveň měnových podmínek (úrokové sazby a směnný kurz) vůči reálným ekonomickým podmínkám (HDP vs. potenciální výstup a inflace vs. inflační cíl). Zde došlo v prvních čtyřech měsících roku k výraznému otevření nůžek mezi oběma skupinami parametrů. Zásluhou reálné apreciace měny se měnové podmínky podstatně zpřísnily. V průběhu května se však posilování koruny zastavilo a ke zmírnění měnových podmínek pomohlo snížení úrokových sazeb na konci dubna. Podle námi používaných modelů však měnové podmínky stále neodpovídají reálným ekonomickým podmínkám. Navíc vzhledem k poklesu inflace budou reálné úrokové sazby opět stoupat vzhůru. Inflace by měla výrazně klesnout v následujících dvou měsících a na současné hodnoty se podle našich prognóz vyšplhá až na konci příštího roku, pokud se nestane nic mimořádného (ropný šok, neúroda, ...). Podobný scénář nabízí také prognózy ČNB. Zůstanou-li tedy nominální úrokové sazby beze změny, budou reálné úrokové sazby po většinu letošního a příštího roku vyšší než jsou nyní. Čistě teoretická úvaha opřená o obvyklé modely reakční funkce centrálních bank, nabízí prostor pro další snížení úrokových sazeb!

Do úvahy je však třeba vzít důležitý politický faktor - volby do Poslanecké sněmovny. Obvykle se uvádí, že v zájmu prezentace své nestrannosti centrální banky těsně před volbami volí neutrální měnovou politiku, aby nemohly být obviněny, že straní té či oné politické straně. ČNB to sice nemá zapotřebí, kdesi v pozadí úvah členů bankovní rady však tento faktor může hrát svou roli. Podle mne však roli druhořadou. Navíc pro měnovou politiku bude důležité, jaká vláda vzejde z následujících voleb, resp. postoj nové vlády k fiskální politice. I to by mohl být důvod k vyčkávání. Podíváme-li se na výroky členů bankovní rady v médiích, můžeme opět nabýt dojmu, že ke snížení úrokových sazeb již nedojde. Jak uvedl Zdeněk Tůma, guvernér ČNB, rozhoduje se bankovní rada na základě analýzy situační zprávy a v době, kdy jí mají členové bankovní rady k dispozici se k měnově-politickým otázkám v médiích obvykle nevyjadřují. Výroky před tímto moratoriem je tedy nutno brát s rezervou.

Neměli bychom zapomenout na další důležitý faktor a tím je frekvence úprav prognóz inflace, zpráv o inflaci a vyhodnocení čtvrtletních makroekonomických statistik. Načasování případných změn v měnové politice je z tohoto pohledu pravděpodobnější spíše na červenec. A jaký názor si sestavit z uvedených faktorů? Ekonomické faktory nevylučují další uvolnění měnových podmínek. Naopak politické a taktické důvody hovoří spíše o vyčkávacím postoji. Každý může přiložit jednotlivým faktorům různou váhu, podle mého názoru je pravděpodobné zachování úrokových sazeb na stávající úrovni, s tím, že nelze zcela vyloučit případné snížení klíčové úrokové sazby o 25 bazických bodů.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data