Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?

Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?

22.02.2024 13:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Od úvodu roku 2024 mohou čeští investoři a investorky využít novou možnost, jak se připravovat na svou budoucnost a zároveň za to být odměněni daňovým zvýhodněním od státu. Nová flexibilní možnost, jak se zajistit na stáří, se jmenuje Dlouhodobý investiční produkt (DIP). Stát vyslyšel zejména ty, kdo se chtějí sami rozhodovat, do jakých instrumentů svoje prostředky s cílem využití pro bohatší život v pokročilejším věku zainvestuje, a i ty se rozhodl daňově podpořit. Patria Finance umožnila otevřít DIP a začít si v něj investovat v prvním možném okamžiku, se silným zájmem se setkala hned 1. ledna a od toho okamžiku nové klienty do DIPu vítá po stovkách. Čím je zajímavý DIP a jiný vůči dalším podobám zajištění se na stáří? Jak si jej velmi snadno otevřít a začít v něm investovat s Patria Finance? I na to odpovídáme v následujícím textu.

DIP s Patria Finance

V čem je DIP jiný a zajímavý proti dosavadnímu spoření na penzi

Do letošního roku měli klienti, kteří si chtěli připravit peníze na svou budoucnost, dvě základní možnosti, jak uplatňovat daňové odpočty. Mohli odečíst maximálně 24 tisíc za příspěvky na penzijko a dále 24 tisíc za příspěvky na investiční životní pojištění. V případě penzijka šly odepisovat jen příspěvky nad 12 tisíc Kč za rok, takže pro maximální daňovou výhodu museli klienti do penzijka posílat 36 tisíc Kč ročně. 

Od letošního roku se s příchodem DIPu celkový limit slučuje na 48 tisíc a je na klientovi, přes jaké produkty si daňovou úlevu uplatní. Výhodou DIPu je, že se dá uplatnit celá investovaná částka a není tedy třeba řešit minimální limit. Ten se u penzijka od 1. 7. 2024 navýší z 12 tisíc ročně na 18 tisíc ročně. Ten, kdo bude tedy nově chtít uplatňovat u penzijka maximální daňovou výhodu, by do něj měl měsíčně posílat 5 700 Kč. U DIPu jsou to 4 000 Kč. 

Dalším rozdílem oproti penzijku je státní podpora, která u DIPu není. U penzijka bude od 1. 7. 2024 maximální státní podpora ve výši 340 Kč pro měsíční příspěvek 1 700 Kč a vyšší. 

U penzijka si klienti v rámci tzv. účastnických fondů volí investiční strategii investování a investiční portfolio za ně spravuje penzijní fond. U DIPu si klienti rozhodnou sami, do čeho investovat. U Patria Finance je to nejširší možná paleta investičních nástrojů, kterou umožňuje zákon. Jde o akcie, ETF, vybrané dluhopisy a podílové fondy. Oproti běžnému portfoliu není možné nakupovat investiční certifikáty a obecně rizikovější produkty, typicky s pákou. Naopak lze chytře začít například skrze Pravidelné investice do ETF způsobem velmi srozumitelným, nákladově zvýhodněným a z pohledu velikosti investice už od 500 Kč.

Jak lze DIP sjednat?

Zájemce o DIP si jej v Patria Finance může aktivovat snadno online přes záložku DIP v obchodní platformě WebTrader. V tu chvíli mu vznikne vedle běžného portfolia portfolio DIP. Do něj jednoduše pošle prostředky (z běžného portfolia přes volbu Interní převod v záložce Portfolio) a hned poté může klient do DIPu nakupovat, jak je zvyklý, ať už jednorázově nebo formou pravidelných investic do ETF. Ten, kdo už je klientem Patria Finance se tedy při investování chová tak, jak je zvyklý, pouze s novou volbou, do jakého portfolia nakupuje - zda do běžného nebo do DIPu.

Věnujte pouhých pět minut Vašeho času videu, ve kterém Vám ukazujeme, jak snadno DIP v Patrii otevřít a investovat v něm:

Ti, kdo klienty Patrie ještě nejsou, tak mohou učinit plně online a během několika minut. Proces otevření účtu jsme dále zrychlili a usnadnili nedávným zavedením BankID. 

Žádné správcovské poplatky

Vedení obchodního účtu je u Patrie zdarma, poplatková struktura pro DIP je totožná jako při investici v rámci běžného portfolia. Rozdíl DIP oproti běžnému investování je v možnosti výběru prostředků z DIPu. Ta je zákonem omezená, a to nejdříve v 60 letech věku klienta a po uplynutí minimálně 120 měsíců existence DIPu. Díky těmto omezením může být produkt daňově zvýhodněn. Do DIP portfolia tedy můžete prostředky vkládat, nakupovat cenné papíry a prodávat cenné papíry, ale nesmíte z něj do splnění podmínek vybírat. 

Pokud by došlo k předčasnému výběru prostředků, byl by DIP ukončen a klient by musel dodanit do té doby uplatněné daňové výhody a případné příspěvky od zaměstnavatele. Kvůli minimální délce 120 měsíců tedy platí, že čím dříve si klient DIP založí, tím dříve se k penězům v budoucnu dostane. 

Kdo by mohl o DIPu uvažovat?

DIP je zajímavý pro ty, kdo se chtějí připravovat na budoucnost a zároveň chtějí větší flexibilitu v tom, do čeho, jak a kdy budou svoje prostředky investovat. Zkrátka si sami rozhodnout, do čeho investovat místo doposud vnucených a nabídkou omezených strategií.

Vzhledem k povinné minimální délce DIPu lze využít investiční nástroje, kterým svědčí delší investiční horizont, jako jsou akcie. 

Ideální je pak DIP pro klienty, kteří chtějí dlouhodobě investovat do nízkonákladových burzovně obchodovaných fondů ETF, které v Patrii naleznete ve WebTraderu pod záložkou Pravidelné investice. Informace o nich naleznete také na samostatné stránce https://finance.patria.cz/etf/

„DIP velmi vítáme zvláště jako signál toho, že stát chce podpořit samostatnou aktivitu občanů, kteří se chtějí zajistit na stáří a alespoň částečně zrovnoprávňuje přímé investování s kolektivním investováním, například do penzijka. Klienti díky DIP začnou opět více přemýšlet o tom, zda, jak a do čeho investovat. U zajištění na stáří je určitě dobré přemýšlet o dlouhodobosti. Jednak je to rovina poplatků, které jsou například u ETF velmi nízké. DIP je velmi dlouhodobá investice a tedy se v ní jakékoli náklady projeví výrazně. Také bych chtěl mít zejména dlouhodobé investice u firmy, u které mám relativní jistotu, že tu ta firma bude dlouhodobě, tedy za i za desítky let až ty peníze budu potřebovat. Jsem přesvědčen, že Patria Finance se zázemím Skupiny ČSOB a celé skupiny KBC takovou firmou je,“ uvádí generální ředitel Patria Finance Richard Podpiera.

Základní informace o DIP s Patria Finance naleznete na adrese https://finance.patria.cz/dip/ a další otázky rád odpoví tým klientské péče na telefonním čísle 221 424 240 či na e-mailové adrese patria@patria.cz.

Dlouhodobý investiční produkt

Upozornění pro investory: Výše uvedené sdělení není investičním poradenstvím ani investičním doporučením, nezohledňuje znalosti, zkušenosti v oblasti investování do investičních nástrojů ani finanční situaci investora, jeho cíle či postoj k riziku. Toto sdělení není nabídkou podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“) ani veřejnou nabídkou podle § 1780 občanského zákoníku. Hodnota, cena či příjem z investičních nástrojů se může měnit anebo být ovlivněna pohybem směnných kurzů. V důsledku těchto změn může být hodnota investice do investičních nástrojů znehodnocena. Návratnost investice není vždy jistá, každá investice obnáší riziko. Vysoký výnos představuje vyšší riziko, nízký výnos není vždy zárukou nižšího rizika. Úspěšné investice v minulosti neindikují ani nezaručují příznivé výsledky do budoucna.

(Komerční sdělení)

 

Čtěte více:

TOP investice Čechů a Češek podle Patria Finance: silná jména, dividendy i AI. DIP vzpruhou příštího roku pro investory i trh?
05.10.2023 11:35
Jaké akcie a ETF jsou nejvíce vyhledávány českými investory a investo...
Dlouhodobý investiční produkt: Jak si zvýhodněným investováním přilepšit ve stáří?
05.10.2023 16:13
Česko s rokem 2024 radikálně změní stávající možnosti zajištění se ve ...
Dlouhodobý investiční produkt prošel Sněmovnou. Jaké úpravy po cestě doznal?
15.11.2023 14:38
Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení dlouhodobý investiční p...
Už dnes od 15:00 online konference Kam pro výnosy při padajících sazbách + extra téma Dlouhodobý investiční produkt
29.11.2023 13:05
Dlouhé období boje s inflací a vysokých úrokových sazeb je u konce ...
Richard Podpiera: Porážet inflaci bez akcií je prakticky nemožné. DIP nabídneme mezi prvními a v plné šíři, kterou zákon umožní
15.12.2023 6:01
Čerstvě prodiskutován Senátem po listopadovém schválení Sněmovnou je n...
Prezident podepsal předlohu zavádející dlouhodobý investiční produkt
22.12.2023 14:18
Prezident Petr Pavel podepsal vládní předlohu, která mění státní podpo...

Váš názor
 •  
  29.02.2024 16:47

  Doufám, že se tady neukáže, že když ptáčka lapají o nulových správcovských poplatcích mu zpívají....
  Richard Fuld
 • Společné jmění manželů
  19.02.2024 7:25

  Padá DIP do společného jmění manželů? A to jak z pohledu aktuálního manželstí, tak případného budoucího
  sleeper
 • Když slyším dluzenu
  19.02.2024 6:59

  Jak vypráví o tom, že duchodovou reformu musí zanalizovat, tak je skoro jasný, že ji zruší. Nebo aspoň ty prvky, které se vymykaji jejím schopnostem. Proto si myslím, že jen odvážný člověk do toho může jít.
  hudis
  • Re: Když slyším dluzenu
   29.02.2024 16:50

   Ona bere analyzovat od slova anál, takže ji tam pošle
   Velkamedvědice
 • Nechci,
  19.02.2024 6:39

  státu pod vedením nymandu nevěřím.
  kat
  • Re: Nechci,
   29.02.2024 16:51

   A co bys tam taky ve svém věku pohledával. Ty si už zapomněl, že nekuouješ akcie?
   Velkamedvědice
 • Jen aby
  19.02.2024 6:25

  Jen aby to zase nevydrželo jen do další vlády, která to zruší. Něco podobného jsme už jednou zažili. takže děkuji nechci.
  Vilém
 •  
  06.02.2024 10:43

  Jak to je s daněním dividend a zisků z tradingu v rámci DIP portfolia, pokud peníze nevyberu?
  Ferda Mravenec
  •  
   06.02.2024 10:46

   Já sem četl, že se to daní klasicky. Je asi pravda, že firma nebude rozlišovat, jestli dividendy posílá na účet DIP, nebo na klasicky účet.
   hudis
   •  
    06.02.2024 15:26

    Jasně, ale trading, pokud nemůžu peníze vybrat, ale pouze reinvestovat?
    Ferda Mravenec
    •  
     09.02.2024 13:38

     Daně ze zisku z tradingu budeš platit normálně podle pravidel jakékoliv jiné investice. Bohužel zisk budeš mít zamklý v DIPu a daň musíš odvíst ze svých prostředků mimo DIP, jelikož z DIPu nemůžeš žádné peníze vyvádět. Teoreticky se může stát, že po více letech budeš mít v DIPu už vysokou hodnotu a podaří se ti realizovat obrovský zisk, a budeš muset zaplatit vysokou daň ze svých prostředků. Tohle je trošku nedomyšlené a řekl bych, že se to časem může stát předmětem novelizace...
     qwer
     • qwer
      29.02.2024 16:54

      Nebudeš. Na rozdál od penzijka, ze kterého platíš daň z celkové částky , pokud 10 let nečerpáš, tohle bys při výběru danit neměl
      Velkamedvědice
     •  
      29.02.2024 16:44

      Ano, v horizontu desítek let to může přinést docela zásadní problémy v tom smyslu, že si člověku bude muset vzít "hypotéku" na zaplacení daně. :-)
      Richard Fuld
      • Richard
       29.02.2024 16:54

       Nedaní se jako penzijko
       Velkamedvědice
 • DIP by byl OK, v pravnim statu
  25.01.2024 13:54

  Tady frci kampelicky https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-miliony-pro-dalsiho-politika-ods-take-sly-pres-zaloznu-kde-mel-penize-fiala-244412#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest244_hpdop_comments_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
  Ticino
 • Rizika
  22.01.2024 8:48

  Ano, mohlo by jít o zajímavý doplněk investic na důchod. Jen upozorním na jeden problém a to je důvěryhodnost vlády. Po zkušenostech se stavebním spořením, kdy vláda mění podmínky již uzavřených smluv (může, nedělá nic nelegálního) nevěřím těmto produktům. I vlády jiných zemí svou ekonomickou neschopnost často řeší tím, že nedodrží "očekávané nastavení" a nebo si přímo "stáhnou" peníze z důvodu "nějaké krize" (například neočekávaný vývoj dluhů, ekologická katastrofa,..).
  pmx
  • Re: Rizika - viď Ficova vláda v SR
   25.01.2024 11:56

   Přesně tak, největším problémem v našich zeměpisných šířkách je Nedůvěryhodnost vlád___ na Slovensku (byla to opět vláda pod vedením Roberta Fica !!)__ snížila již podruhé ! __odvod do druhého důchodového pilíře... Obětí hledání úspor při snižování deficitu veřejných financí jsou lidé spořící si na penzi ve druhém důchodovém pilíři... Parlament SR na základě návrhu Ficovy vlády schválil zákon, aby se příspěvek do druhého pilíře od začátku příštího roku trvale (!!) snížil ze současných 5,5 procenta na 4 procenta z hrubé mzdy zaměstnance, resp. vyměř. základu OSVČ.. Přitom od roku 2025 se měl postupně zvýšit na 6 procent. (...a původně podle zákona z roku 2005 za Dzurindovy vlády to bylo až 9 procent !!).... Stát touto změnou sahá zejména na potenciální výši důchodů ve druhém pilíři pro mladší (a lépe vydělávající lidi), kteří si budou spořit na důchod méně, neboť nové příspěvky už budou nižší. To ovlivní i celkovou výši jejich důchodu... Nižší sazba do druhého pilíře znamená, že větší částka důchodových odvodů zůstane v Sociální pojišťovně. ...A to všechno jen proto, aby nynějším důchodcům měl Fico z čeho zaplatit 13.důchod (tomu se říká mezi-generační solidarita naruby!).. .. https://e.dennikn.sk/3715576/ako-znizenie-odvodov-do-druheho-piliera-ovplyvni-dochodky-sporitelov-prepocty/ https://sita.sk/vofinanciach/ficova-vlada-ide-setrit-aj-na-druhom-pilieri-sporitelia-si-budu-na-svoje-ucty-odvadzat-nizsie-sumy/
   SFX
  • Re: Rizika
   25.01.2024 9:59

   Přesně tak a včera jsem četl článek, jak na transformovaných fondech, kde lidi spoří na duchod leží peníze ladem a vláda má v záměru je nějak rozhýbat, točit a víme, jak to dopadne. Duchodovy účet už jednou vykradli!
   štíreček
  • Re: Rizika
   25.01.2024 9:43

   jj a to je dost podstatny riziko v ceskych podminkach. A ani ustavni soud nemusi pomoct. Proste kdyz je potreba nekde rychle vyzdimat prachy, vlada je kreativni a dokaze to i retroaktivne. A vysavat akcionare se da i jinak, viz WFT
   Ai-kun
   • Investujte do DIP
    25.01.2024 9:52

    My vám to pak vyvlastnime skrze lex ČEZ 2, 3,4..., uvalime wft, pokud náhodou vydelate "moc", retroaktivně účinkem státní podporu, prostě se přitom 5x modlete, ať se blbě nevyspime v parlamentní zvanirne.
    Ticino
 •  
  19.01.2024 18:04

  Pokud vám už teď nepřispívá zaměstnavatel, tak nemá smysl vkládat peníze do DIP už nyní, pro daňové úlevy to stačí až v prosinci, kdy bude taky mnohem přehlednější nabídka možností. DIP vám peníze akorát zamkne pro použití... Patria je sympatická tím, že v rámci nějakého objemového pásma(rozmení částek) v tuto chvíli používá fixní poplatek.
  lazy_lemur
Aktuální komentáře
22.04.2024
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
8:16WEBINÁŘ už zítra: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data