Česko s rokem 2024 radikálně změní stávající možnosti zajištění se ve stáří. Po bok stávajících produktů, především penzijka, konečně otevře cestu také chytrému a daňově zvýhodněnému investování. Návrh zákona, který zavádí Dlouhodobý investiční produkt (DIP), schválila postupně Sněmovna, Senát a podepsal prezident. Češi s DIP získají násobně více možností, jak investovat s daňovými výhodami a konečně nejen na spoření ale i investice využít příspěvek svého zaměstnavatele. Co je DIP a jak jej využít k bohatšímu životu v pozdějším věku, s výnosem potenciálně mnohem zajímavějším než dosud v průměru nabízejí stávající produkty? Jaké jsou hlavní výhody DIP a co pro vás v tomto směru připravuje Patria Finance?
Novinka pro zajištění ve stáří: Co to je Dlouhodobý investiční produkt
Dnes stát zajištění se ve stáří podporuje životním pojištěním a penzijním spořením (v původní podobě penzijního připojištění či doplňkového spoření). Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je klíčovou novinkou, která přivede více lidí k investování, jehož výsledek následně využijí v „důchodu“. DIP má od 1. ledna 2024 vytvořit novou alternativu zajištění ve stáří s potenciálně vyšším čistým zhodnocením a přitom daňovými výhodami i možností příspěvku od zaměstnavatele.
Při dodržení stanovených podmínek bude mít DIP stejné daňové zacházení jako penzijní fondy a životní pojištění, daňové zvýhodnění tak konečně získá i člověk investující přímo do veřejně obchodovaných finančních instrumentů, tedy zejména do akcií, ETF a dluhopisů.
Místo spoření investice a jejich daňové zvýhodnění
Už dnes značný podíl investorů zajištění ve stáří řeší právě dlouhodobým investováním do akcií, ETF, dluhopisů či jejich kombinace. V Patria Finance, která je vedoucím retailovým obchodníkem s cennými papíry na českém trhu, je to jednoznačně vidět ve službě automatického investování skrze ETF indigo, kde investiční cíl zajistit se ve stáří volí dvouciferný podíl investorů. Totéž je patrné u přímého investování do konkrétních ETF se zvýhodněnými poplatky skrze službu Patrie „Pravidelné investice“, ale i u přímých investic do konkrétních akcií, ETF či dluhopisů na kapitálových trzích.
První rovinou zvýhodnění investic s DIP je sleva na dani, konkrétně možnost odpočtu ze základu daně do výše 48 tisíc korun ročně. Tato částka je vztažena ke všem podobám spoření či investování na stáří, tedy včetně penzijka či životního pojištění. U DIP ale neexistuje spodní hranice pro daňové zvýhodnění a uplatnit tak půjde celá investice. Z limitu daňové podpory vyplývá například, že pokud bude mít investor pouze DIP, při investici 4 tisíce korun měsíčně na dani ušetří ročně 7,2 tisíce korun.
Další atraktivní složkou DIP je dle návrhu možnost příspěvku zaměstnavatele. Motivací pro něj je oproštění od platby sociálního a zdravotního pojištění až do výše 50 tisíc korun a to stejně jako u daňového zvýhodnění účastníka za všechny produkty investování či spoření na stáři dohromady. Pokud tedy svému zaměstnanci dá ročně zaměstnavatel 50 tisíc korun bez daní či odvodů na investování v DIP, získá zaměstnanec bezmála dvojnásobek částky, kterou by po zdanění a odvodech dostal v čisté mzdě. Jde tak o značný roční rozdíl investic a potenciálních výnosů při dlouhodobém investování na stáří.
V rámci schvalování ve Sněmovně DIP doznal určitých úprav proti původnímu záměru. Prvním pozměňovacím návrhem, který prošel i třetím čtením, je požadavek, aby poskytovatele DIP evidovala Česká národní banka a publikovala jejich seznam na webu. Částečným zpřísněním pak prošel okruh investičních nástrojů, které mohou být součástí DIP. Z jejich palety byly vyloučeny firemní dluhopisy a jiné cenné papíry, které nejsou obchodované na regulovaných trzích. Další změnou je vyloučení portfoliového přístupu. Zdanění v DIP bude probíhat v souladu s obecným postupem zdanění investic jak co do změn v portfoliu, dividend nebo úroků.
Pokud jmenujeme výhody DIP, jsou i nevýhody? Proti stávajícímu penzijku, které ale také projde proměnou, je to příspěvek státu. Ten na penzijku získáváte, v DIP nikoli. Ruku na srdce, kombinace státního příspěvku a příspěvku zaměstnavatele je pro řadu stávajících střadatelů výraznou omluvenkou, proč tolerují výnosy zejména na konzervativnějších plánech hluboko pod inflací či i blízko nuly. Dodejme, že u opatrných penzijních plánů může být nízké zhodnocení vykoupeno garancí vložené částky, což investování nenabídne. Avšak nikoli státní příspěvek, ale právě dlouhodobé zhodnocování peněz je zásadním motorem pro finální částku, kterou budu mít k dispozici v důchodu a investování konec konců svojí podstatou mnohem více odpovídá dlouhodobosti cíle, kterým zajištění ve stáří je.
Podmínkou, která souvisí s dlouhodobostí cíle, je investovat nejméně 10 let a investice v jak v DIP tak v novém penzijku nevybrat před 60. rokem života. Pokud ano, investor o daňové výhody zpětně přijde. Ohledně penzijka ještě bude probíhat diskuze, zda bude nějakým způsobem omezena forma výplaty finančních prostředků, např. povinnou rentou.
Kdo může DIP nabízet? "V Patria Finance jsme připraveni"
DIP budou moci nabízet instituce pod dozorem a s licencí České národní banky, tedy především obchodníci s cennými papíry jako je i Patria Finance, investiční společnosti nebo banky. „Tyto účty jsme připraveni nabízet hned jak to bude možné a to se všemi investičními produkty, které finálně povolí zákon. Očekáváme tedy od úvodu roku 2024. V Patria Finance spravujeme investice přesahující 70 miliard korun pro více než 50 tisíc českých investorů a investorek a pozornost tomuto tématu roste. DIP jednoznačně vnímáme jako cestu, která posiluje a oceňuje vlastní zodpovědnost a investování staví na roveň stávajících spořících cest, pokud jde o zajištění se ve stáří. Zásadní je, že DIP umožní rozložit peníze určené na stáří s daňovou výhodou mezi mnohem více různých aktiv, čímž skrze diverzifikaci na jedné straně snižuje riziko, souběžně umožní investice do výkonnějších aktiv, především akcií a tím otevře cestu dlouhodobě atraktivnějšímu zhodnocení,“ reaguje bezprostředně na posun schvalovacího procesu generální ředitel Patria Finance Richard Podpiera. „Věříme, že DIP bude inspirovat k aktivnějšímu budování zdrojů pro období po skončení produktivního věku a tyto zdroje nasměruje do kapitálového trhu,“ dodává Richard Podpiera s tím, že tyto spravované zdroje prospějí i českému kapitálovému trhu jako celku.
Základní informace o Dlouhodobém investičním produktu soustředila Patria Finance na zvláštní webovou stránku https://finance.patria.cz/DIP a také do zvláštní sekce DIP obchodní platformy Webtrader. DIP byl na sklonku listopadu extra tématem online konference Patria Finance, jejíž záznam můžete zdarma získat na odkaze zde či proklikem banneru níže.
Pozn. red.: Text byl aktualizován 23. 12. 2023 po podpisu normy prezidentem.