Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nomad Data: Od první vlny rozvoje umělé inteligence přejdeme ke druhé. Do popředí půjdou firmy, o kterých jsme nikdy neslyšeli

Nomad Data: Od první vlny rozvoje umělé inteligence přejdeme ke druhé. Do popředí půjdou firmy, o kterých jsme nikdy neslyšeli

23.01.2024 14:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Ředitel společnosti Nomad Data Brad Schneider hovořil na Yahoo Finance o vývoji v oblasti umělé inteligence. Ta se podle něj učí na obrovských objemech dat, která jsou do značné míry představována texty v médiích, jakými je třeba právě Yahoo. Taková média nyní tudíž začínají svůj obsah poskytovat k tomuto účelu v rámci licencí. Na něm se pak budou učit ty největší a nejobecnější modely. Dá se to považovat za první vlnu, po které přijde druhá.

Druhou vlnou bude rozvoj specifických modelů, které k tomu budou potřebovat specifická data a informace. To bude v praxi znamenat ještě větší poptávku po nich. Schneider přitom míní, že nyní se ohledně umělé inteligence hovoří zejména o velkých společnostech typu Microsoft, ale největší pokrok nakonec přijde ze strany firem, „o kterých jsme zatím nikdy neslyšeli.“ Tedy od firem, které budou schopny inovovat mnohem rychleji než firmy velké a budou k tomu používat nástroje spojené s umělou inteligencí.

Microsoft a podobné společnosti prodávají „infrastrukturu“ a jejich velikost znamená, že se nezaměřují na produkty a služby, které mají potenciál v řádu milionů dolarů. To bude doménou menších firem, které na rozdíl od těch velkých „neprodávají každému“, ale specializují se. Na Yahoo k tomu dodali, že nyní o využívání umělé inteligence uvažuje každá společnost a expert uvedl, že právě menší firmy půjdou cestou diferenciace a bude o nich stále více slyšet.

Schneider řekl, že pro firmy je dnes mnohem jednodušší využít již existující model. Například GPT modely jsou podle něj extrémně výkonné a společnosti, které jej využívají, jsou schopny přijít na trh s novým produktem velmi rychle. A následně „testovat, zda po něm existuje poptávka.“ V této fázi určitě nechtějí investovat do vlastních modelů i proto, že potřebná data jsou vzácná a jejich získávání může souviset také se složitými právnickými procesy.

Fred Havemeyer ze společnosti Macquarie na Yahoo Finance uvedl, že v letošním roce podle něj firmy výrazně zvýší výdaje a investice do umělé inteligence. V roce minulém totiž převážně hodnotily, kterým směrem se vydat a jakou strategii zvolit. Letos začne její naplňování. Podle experta ale nepůjde o skok a nedá se ani čekat, že by umělá inteligence začala prudce zvedat výsledky firem jako Microsoft. Půjde spíše o postupný proces, přestože už nyní je zřejmé, že umělá inteligence má reálné přínosy.

K Microsoftu expert uvedl, že podle jeho očekávání se Microsoft Copilot projeví na jeho tržbách výrazně až ve fiskálním roce 2026. Tržby by se díky tomuto produktu mohly nakonec zvednout asi o 9 miliard dolarů. To by mělo znamenat růst zisků na akcii přibližně o 49 centů.

Zdroj: Yahoo Finance

 

Čtěte více:

Scénáře pro trhy v roce 2024 podle Fidelity
22.01.2024 7:19
Nikdy jsem nespravoval peníze tak, že bych přesně věděl, co se stane z...
Víkendář: Na vrcholu humbuku umělé inteligence, potenciál ale má
21.01.2024 8:41
Mustafa Suleyman, který založil společnosti DeepMind a Inflection AI, ...
Rusko se loni stalo hlavním dodavatelem ropy do Číny
22.01.2024 8:40
Rusko loni sesadilo Saúdskou Arábii z pozice hlavního dodavatele ropy...
Nová cílovka pro ČEZ od Morgan Stanley, Evropa zahájí nový týden pozitivně
22.01.2024 8:52
Evropské akciové trhy zahájí nový týden růstem, futures indexu Stoxx 5...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.11.2025
13:24Goldman Sachs: Trhy čeká další pokles, výsledky Nvidie rozhodnou
11:46Inflace v EU v říjnu zpomalila na 2,5 procenta, v Česku naopak zrychlila
11:29Dokáže Nvidia přinést na trhy nový optimismus?  
11:21"Jak jde Nvidia, tak jde trh." Výsledky společnosti určí v období negativní nálady další směr
10:17Nizozemsko ruší kontrolu nad Nexperií. Konec sporu odblokuje automobilový průmysl
9:57FRESH živě: Rozpočtové tornádo aneb co čekat od nové vlády? Odpovídá Mojmír Hampl
8:55EPH Financing CZ, a.s.: TotalEnergies a EPH zakládají společný podnik
8:47GEVORKYAN potvrzuje růstový výhled, MONETA naposledy s dividendou a trhy čekají na Nvidii  
8:42Rozbřesk: Dolar v ohrožení? Jak je to s jeho rolí globální rezervní měny
8:21GEVORKYAN v prvních 9 měsících pokračuje v růstu tržeb i zisku, potvrzuje výhled
6:05Propad bitcoinu vyvolává otázku, zda začíná nový čtyřletý cyklus
18.11.2025
22:03Negativní nálada na Wall Street: trh vyčkává na výsledky Nvidia, downngraded u akcií Amazonu či Microsoftu  
17:35PODCAST Týdenní výhled: Nvidia pod drobnohledem, trhy zůstávají nervózní  
17:16Valuace a desetiletá návratnost amerických akcií: tentokrát jinak?
16:57Anthropic uzavřel dohodu s Nvidií a Microsoftem. Koupí kapacitu Azure za 30 miliard dolarů
15:49Bank of America: Nízké pozice na hotovosti spouští varování pro akciové trhy  
14:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326, XS2821774390 a XS2406886973
14:28CEO Alphabetu: Žádná společnost není proti prasknutí AI bubliny imunní
12:16Amazon a Microsoft čelí vyšetřování Evropské komise. Hrozí jim přísnější regulace
12:02V Evropě pokračuje akciový výprodej, futures však naznačují odpolední zklidnění  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC