Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama chce omezit dividendy a platy zachraňovaných bank

Obama chce omezit dividendy a platy zachraňovaných bank

13.1.2009 15:56
Autor: 

Nově zvolený prezident Spojených států Barack Obama nařídí americkému ministerstvu financí, aby omezilo platy vedoucích pracovníků a výplaty dividend u finančních institucí, které získávají „výjimečnou podporu“ ze záchranného fondu, uvedl podle agentury Bloomberg pro Kongres Larry Summers, hlavní ekonomický poradce Baracka Obamy.

Summers, který působil jako ministr financí za prezidenta Clintona a později jako prezident Harvardu, poslal včera Kongresu dopis, v němž načrtl podmínky, v rámci nichž Obama podpoří čerpání druhé poloviny ze 700miliardového záchranného balíku (Troubled Asset Relief Program).

“Ti kterým se dostává speciální asistence budou vystaveni tvrdým, ale citlivým podmínkám, které budou omezovat platy výkonných pracovníků, zakazovat dividendu nad rámec pravidla de minimis (veřejné podpory malého rozsahu) a limitovat zpětné odkupy akcií a akvizice finančně silných společností do té doby, dokud nebudou peníze daňových poplatníků splaceny,“ napsal v dopise Summers.

Obama podle svého poradce chce, aby více peněz proudilo do komunálních bank a malých podniků a hodlá také podniknout kroky pro uvolnění úvěrů pro jednotlivce a pomoc vlastníkům domů čelícím hrozbě zabavení majetku pro neplacení hypoték.
 
Šéf ekonomického poradního sboru (White House National Economic Council) nastupujícího prezidenta dále neopomněl dodat, že Obama vyžaduje větší dohled nad správou záchranného programu a veřejné vyúčtování toho, jak byly prostředky z fondu použity.

Obama, který převezme prezidentský úřad k 20. lednu včera oslovil současného prezidenta s žádostí o to, aby Bush oficiálně požádal Kongres o uvolnění zbylých prostředků ze záchranného balíku. Obama svou žádost odůvodnil nutností mít k dispozici „munici“ pro případ, že dojde k dalšímu oslabení americké ekonomiky. Prezident Bush požadavek o uvolnění zbylých fondů odeslal Kongresu dnes v noci.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  •  
    13.1.2009 20:37

    Tak to je první dobrá zpráva od vzniku hypotéční a finančí krize. Nalít takové neuvěřitelné peníze do podniků vedených seběvědomými managery, kteří se ale nyní projevili jako neschopní hospodáři, by byl opravdu výsměch daňovým poplatníkům. Chrysler v 80-tých letech také vrátil státní podporu, i když stát říkal že podpora byla velmi levná a Chrysler zase naříkal že byla drahá. Ale řekněte není to dobré zaměstnání? Hrát si na báječné podnikatele a v příapdě průšvihu dostat od strýčka Sama hromadu peněz?
    ALESMULLER
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data