Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Janota: Česko může přestat plnit maastrichtské kritérium

Janota: Česko může přestat plnit maastrichtské kritérium

2.2.2009 8:19
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Česká republika přestane plnit jedno z maastrichtských kritérií, sníží-li se v letošním roce výkonnost její ekonomiky pod jedno procento. V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl náměstek ministra financí Eduard Janota.
 
Pro splnění maastrichtského kritéria hodnotícího zdraví veřejných financí musí být jejich deficit pod třemi procenty HDP, to je však podle Janoty při výraznějším poklesu ekonomiky nereálné. Plnění maastrichtských kriterií je nezbytné pro přijetí jednotné evropské měny.

"My v dané chvíli říkáme, že při jednoprocentním růstu (HDP) jsme schopni tři procenta udržet. Pakliže bude ten růst nižší, bude-li nulový, tak si myslím, že v dané politické konstelaci, v dané chvíli, kdy celá řada zákonů by musela být projednávána parlamentem, je to nereálné a já si troufnu v této chvíli tvrdit, že za této okolnosti je nereálné udržet tříprocentní deficit," řekl Janota.

Ministerstvo financí nyní odhaduje, že české hospodářství letos poroste o 1,4 procenta. Zároveň ale upozorňuje, že růst může být i nižší, protože současná situace v ekonomice je nepřehledná.

Vstup do eurozóny ale bude podle Janoty politickým rozhodnutím. "Jestliže se politicky dohodneme na tom, že toto (vstup do eurozóny) není priorita v dané chvíli, ... můžeme přijímat další opatření, která budou směřovat na další investice do infrastruktury, další investice do oprav panelových domů, zateplení a podobně," uvedl Janota.

Ministerstvo financí nicméně podle něj prosazuje protikrizová opatření, která nebudou zvyšovat zadlužení České republiky. Výsledek loňského hospodaření státu, které skončilo deficitem zhruba o 30 miliard korun nižším, než předpokládal rozpočet, podle něj vytvořil "polštář" usnadňující přežití finanční krize. "Nicméně, kdyby situace měla být na těch trzích dramatická i během celého roku, tak nevylučuji, že koncem roku i Česká republika může prostě mít problémy s financováním dluhu," uvedl. Vyloučil ale, že by stát v dluhové službě nedostál svým závazkům.

O vydávání eurových dluhopisů v tomto roce ministerstvo financí podle Janoty dosud nerozhodlo. "My v podstatě dneska analyzujeme, zjišťujeme, jaká je situace na trzích, a chceme ten dluh profinancovat maximálně úsporně," vysvětlil.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Než - tak !
    2.2.2009 11:09

    V této době by nebylo žádným neštěstím, kdybychom v zájmu omezení dopadů krize na lidi, nesplnili některá z kritérií a tak oddálili vstup do eurozóny. Ono se totiž může klidně stát, že než my tam budeme vstupovat, budou jiní vystupovat !
    Jára
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data