Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká nezaměstnanost v lednu nejvyšší za 16 let

Americká nezaměstnanost v lednu nejvyšší za 16 let

6.2.2009 15:14
Autor: Redakce, Patria Online

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v prvním měsíci letošního roku vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 1992. Nezaměstnanost v lednu vzrostla na 7,6 % z prosincových 7,2 %, uvedla dnes zpráva americké vlády o situaci na trhu práce.

Výsledek nezaměstnanosti překonal konsensuální odhad agentury Bloomberg, který počítal s růstem americké nezaměstnanosti pouze na 7,5 %.

Ani druhý sledovaný ukazatel stavu pracovního trhu USA nebyl pro trh dobrou zprávou. Počet pracovních míst mimo zemědělství v lednu klesl o 598 tisíc po prosincovém revidovaném poklesu o 577 tisíc (původně -524 tisíc). Trh přitom na základě původních dat očekával pokles o 540 tisíc. Úbytek pracovních míst mimo zemědělství za měsíc leden je nejhorší od prosince roku 1974.

Snižování stavů, počínaje průmyslovými společnostmi jako Caterpillar (32 USD, 3,30%) a konče maloobchodníky jako Macy's, negativně působí na spotřebitelskou důvěru omezuje jejich výdaje. Prezident Barack Obama tak pravděpodobně použije první zprávu z trhu práce vydanou v rámci jeho působení v Bílém domě k tomu, aby přiměl americké zákonodárce k urychlené dohodě ohledně stimulačního balíčku.

Scott Anderson, senior economist americké banky Wells Fargo (16 USD, -6,76%) & Co. čísla komentoval pro Bloomberg s tím, že rychlost jakou mizejí pracovní místa je alarmující a soukromý sektor je v současnosti bezmocný. Vláda podle něj musí přijít se stimulací čím dříve, tím lépe.

Americká ekonomika od počátku recese v prosinci roku 2007 do současnosti přišla již celkem o 3,57 milionu pracovních míst, což je největší pád ze všech recesí od konce druhé světové války.

(Zdroj:Bloomberg)


Váš názor
  • Ekonomika & akciový trh
    6.2.2009 16:47

    Čím horší data, tím větší optimismus. Zvlášť v Americe. S realitou to nemá už nic společného, při stávajícím trendu poklesu ekonomické aktivity. A ty žvásty na téma krize, co se budou učit děti ve škole za 10-15 let, to bude teprve pecka. Ikdyž, v té době již veřejné rozpočty možná nebudou mít peníze na něco takového, čemu dnes říkáme školství. Chtělo by to aspoň něco pozitivního. Za pozitivní bych považoval přirozenou reakci. To co se děje, to je kocourkov. Nebo se schyluje k další vlně, jako z poloviny září 2008. V Hollywoodu začali točit "Jistě, pane prezidente". V prvním dílu, hned první pracovní den, přijde do Oválné pracovny Bernanke. Obama se ptá, jak může jeho ministerstvo přispět ke zvýšení HDP a dostává odpověď: dělám co můžu, kapacita našich tiskařských strojů je vytížena na 100% a od listopadu jsme zaměstnali 125 Mexičanů (bohužel Američani stáli řady na nějakého hlupáka).
    Mudrc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data