Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tůma: Druhý náraz krize lze čekat ve druhé polovině roku

Tůma: Druhý náraz krize lze čekat ve druhé polovině roku

9.2.2009 8:15
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Ve druhé polovině letošního roku, případně v příštím roce, lze očekávat druhý náraz krize v podobě dopadu na ekonomiku jako celek. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to včera uvedl guvernér ČNB Zdeněk Tůma. První náraz finanční krize české banky v loňském roce ustály, dodal.
 
"My máme za to, a díváme se na různé stresové scénáře, že bychom i tu druhou fázi krize měli být schopni ustát," řekl Tůma.
 
ČNB v nové prognóze ze čtvrtka očekává, že ekonomika letos klesne o 0,3 procenta. Ještě v listopadu ČNB odhadovala růst o 2,9 procenta. Odhad se přitom podle Tůmy může ještě zhoršit.

"Pokud se ptáte, jestli ta situace za rok, nebo ta příští prognóza bude nad tou současnou, nebo pod ní z hlediska růstu HDP, tak já osobně bych řekl, pokud tam bude nějaký rozdíl, tak bude spíš tím záporným směrem," uvedl.

Příčiny krize jsou podle Tůmy mimo ČR. Dopad krize, reprezentovaný například poklesem poptávky po tuzemských výrobcích, lze těžko potlačit. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla by se Česko mělo v rámci svého předsednictví v EU snažit příčiny eliminovat. Například vytvořená Národní ekonomická rada vlády (NERV) by se podle něj měla zaměřit spíše na recepty řešení na evropské než lokální úrovni.

Česká vláda by se v rámci opatření proti krizi měla podle ekonoma Jana Švejnara zaměřit na dvě až tři priority. Mezi ty zařadil snižování nákladů na pracovní sílu a centrální podporu investic.


Váš názor
 •  
  9.2.2009 22:54

  Ano, ještě nás čeká druhá lekce.
  Vizionář
 •  
  9.2.2009 10:54

  Nedivme se. Nikdo z nich podobnou situaci ještě nezažil, a proto se zatím neví, jak se mají vláda a centrální banka chovat. Prognostici odkojení zkouškami z marxismu-leninismu, a že jich máme ve vedoucích postech různých úřadů požehnaně, si musejí chtě-nechtě vybavit tehdejší přednášky. Problémem je, že když pád železné opony významně pomohl rozšířit trhy pro odbyt zboží, tak dnes se ten potenciál vyčerpal a nešťastné novodobé finanční instrumenty nyní urychlují pád na dno. Všichni vzhlíží k MMF a OSN, co vlastně dělat - protože úplně všichni politici ve světě dnes cítí potenciální problém, kterým je sociální nepokoj. Proto se pumpují peníze z kapes daňových poplatníků daňovým poplatníkům. Makrodata nebudou dobrá, státy si napůjčují dokud mohou zalevno. Paniku by mohlo způsobit uvědomnění lidí z demokratických zemí, že politici k vyřešení ekonomických problémů nepřispívají. To by nebylo dobré. Guvernéři za poslední rok vyslali již mnoho katastrofických impulzů plynoucích z odhadu budoucího vývoje, jen to jaksi nikdo nebere vážně.
  Mudrc
 •  
  9.2.2009 9:28

  Pan guvernérovi ČNB se podařil neuvěřitelný objev. Česká ekonomika je závislá na světové ekonomice. Pane guvernére ČNB Tůmo, to je tak pro děti z mateřské školky. Seznamte s tímto svým objevem ještě pana prezidenta Klause ten taky nechápe že ekonomika ČR je ovlivňována ze světa. Přeji co nejmenší inflaci české ekonomice tak kolem 7% a nezaměstanost 10%.
  mereja
 • Polopravda
  9.2.2009 8:38

  Zapomněl sdělit, že ČNB stejně jako vláda zaspala loňské posílení CZK o 20%, které vyústilo ve ztrátu konkunceschopnosti exportérů ještě předím než krize udeřila plnou silou. Stačil jen malý signál, že nejsme tak dobrým přístavem pro uložení kapitálu při propadech světových burz
  OH
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university