Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB hledá alternativy ke snižování úrokových sazeb

ECB hledá alternativy ke snižování úrokových sazeb

17.02.2009 13:09
Autor: mediafax

FRANKFURT (MEDIAFAX) - Evropská centrální banka (ECB) má sice ještě dost prostoru ke snižování úrokových sazeb, ale nechce je snížit až na nulu, řekl člen bankovní rady ECB Ewald Nowotny. Jak uvedla v úterý agentura Reuters, ECB tak hledá alternativní a nekonvenční způsoby boje proti ekonomické krizi.

"Ještě máme určitý prostor k manévrování a snižování úroku, ale osobně nejsem zastáncem toho, abychom měli nominálně nulové úrokové sazby, což by ve skutečnosti znamenalo negativní úroky," uvedl Nowotny ve videorozhovoru pro Financial Times.

"Teď, když snižujeme úroky, zároveň vedeme diskusi o tom, zda existují dodatečná více nekonvenční opatření. To je diskuse, kterou vedeme v ECB a zároveň sledujeme, jak se věci vyvíjejí," řekl.

Nowotny, který je zároveň šéfem rakouské centrální banky, dodal, že ECB by se měla soustředit na hodnocení přijatých protikrizových kroků evropských vlád a jejich dopady na reálnou ekonomiku. "Je to poprvé, kdy prakticky všechny evropské země postupují stejným směrem," uvedl Nowotny. "Jsem přesvědčen, že všechny tyto iniciativy budou mít pozitivní dopad," dodal.

ECB snížila od října hlavní úrokovou sazbu o 2,25 procentního bodu na současná dvě procenta, což je nejnižší úroveň v 10leté historii jednotné evropské měny. Ekonomové očekávají, že ECB úroky sníží na další minimum v březnu. ECB nicméně vysílá signály, že nebude příliš ochotná snižovat úrokové sazby až téměř na nulu, jak to dělá například americká nebo japonská centrální banka. Pro ECB, která se stará o měnu 16 národních států, je navíc měnové rozhodování politicky velmi citlivou záležitostí a technicky složitým procesem. Prezident ECB Jean-Claude Trichet nicméně další snížení sazeb nevyloučil.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.03.2026
17:48Apple zlevňuje vstup do svého ekosystému. Nový MacBook Neo může změnit pravidla hry
17:43Na povrchu se zase tolik měnit nemusí, ale pod ním se to úplně převrátilo
17:06Lodní doprava Hormuzským průlivem se kvůli válce snížila o 90 procent
16:02S&P 500 testuje klíčové úrovně. Trh balancuje mezi odrazem a korekcí  
15:04Skupina CSG a Eurenco postaví na Slovensku továrnu na náplně do munice
14:20Blog ECB: AI bude možná pracovní místa vytvářet, než rušit. Prozatím
12:37AI dokáže předvídat 70 procent rozhodnutí správců aktiv, hodnota se ale skrývá ve zbytku
11:34Trhy přestávají panikařit kvůli Íránu a dopoledne se zvedají, napětí zůstává  
11:18Nejhorší den za půl století. Jihokorejský akciový index se propadl o 12 procent
11:10Slušný výhled, ale stejně pod odhady. Bayer nadále svazují soudy v USA
10:38Česká inflace poklesla kvůli potravinám
10:00Adidas zklamal výhledem. Akcie padají, investoři zůstávají nervózní
8:56Rozbřesk: Sníží NBP sazby v době, kdy ropa a plyn letí vzhůru a zlotý slábne?
8:45Asie v panice, ropa dál roste a private credit pod tlakem. Evropské futures v zeleném!  
8:30Trump: Španělsko je hrozné, ukončím veškerý obchod. Zajistíme ochranu plavidel v Hormuzu
6:04Jefferies: Akciové firmy, které by mohla nahradit AI
03.03.2026
22:21Wall Street i v úterý pod tlakem dění v Íránu  
17:44Dopad AI na sazby a následně na akcie
16:34Stablecoiny jako riziko pro euro? ECB vidí hrozbu importu dolarových podmínek
16:26Warsh má před sebou těžkou zkoušku. Ekonomika i Fed jdou proti jeho vizi  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
2:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - CPI, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách