Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
LN: Krize zlevní byty až o třetinu

LN: Krize zlevní byty až o třetinu

6.3.2009 8:15
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Podle odborníka na socioekonomiii bydlení Martina Luxe z Akademie věd ceny bytů budou tři roky razantně klesat, hodnota bytů v panelových domech v neatraktivních lokalitách by mohla klesnout až o 35%. Píší o tom páteční Lidové noviny.

"Takto razantní propad by se však týkal pouze určitých segmentů trhu, " sdělil deníku Lux a dodal, že by to platilo pouze v případě, že Česko zasáhne recese. V opačném případě dojde k mírnějšímu poklesu a ceny se na svou původní úroveň vrátí již za dva či tři roky.

Pokles cen by navíc mohl být různý v různých tržních segmentech: větší pokles by mohly zaznamenat méně atraktivní, levnější byty pořizované jako první bydlení. Naopak vývoj cen v segmentu rodinných domů a pozemků byl i v minulosti stabilnější a tedy i případný pokles by mohl být daleko mírnější nebo dokonce nulový.

Mnoho potenciálních kupců zvolilo vyčkávací taktiku kvůli zprávám o poklesu cen, navíc mnoho lidí tak velkou investici pečlivě zvažuje.

"Lidé ani tak neodkládají nákup nového bytu, ale z důvodu nižších cen se jim tolik nechce do prodeje starého," vysvětlil LN jeden z důvodů zpomalení trhu s nemovitostmi Jiří Pácal s Asociace pro rozvoj trhu s nemovitostmi.

Propadl se sice trh s malými byty, ale to může souviset i s tím, že je mnohem méně mladých lidí, kteří je nejčastěji kupují. "Že by se trh propadl o dalších dvacet procent, tosi nemyslím," řekl Michal Pich z EuroNet Media monitorující desetitisíce cen bytů.


Váš názor
 • Východní Německo
  6.3.2009 13:25

  Jak malá může být cena za domy/byty/pozemky se všichni nevěřící můžete pohodlně přesvědčit například v Dráždanech nebo Zittau. Co se týče paneláků - vždyť když chce nějaké město prodat panelový byt, tak se obyvatelé kroutí když mají dát 300-400tisíc, tak o čem se spekuluje? Že by Pražská sídliště byla o tolik krásnější? Naopak.
  Me2d
 • Koupě bytu není investice
  6.3.2009 12:27

  Investice by měla vydělávat. Pokud chci bydlet sám tak koupě bytu je pouze útrata. Výměna peněz (ceny) za jeho hodnotu. Chápání koupě bytu jako investice je pouze spekulativní. Fundamentální hodnota bytu spočívá v jeho upotřebitelnosti k bydlení. Přesvědčování lidí o tom, že do bytu se "investuje", je cesta k tomu, aby se bublina nenafukovat, či v dnešních podmínkách any se nevyfukovala moc rychle a aby lidé to této bubliny vrazily peníze místo mě, když já chci vycouvat. Myslet si, že upotřebitelnost průměrného panelákového bytu k bydlení poroste, je přece blbost. Pořád ho budou muset kupovat jen chudáci, kteří na lepší bydlení nebudou mít. Proč by tedy měla růst jeho cena víc, než ostatních statků, které budou postiženy rovněž inflací? Nadprůměrný růst byl způsobem tím, že banky na byty půjčovaly, zatímco na chleba ne. Proto růst cen nemovitostí a aut byl vysoký a generoval jejich výrobcům a obchodníkům řadu let nadprůměrný zisk. S tím je teď naštěstí konec a naše děti si budou moci za pětileto mzdu koupit opět domeček, jako děda-proletář za první republiky. Dnes na to pětiletý výdělek proletáře nestačí.
  HonzaH
 • Další prognozy odborníků k ničemu.
  6.3.2009 11:46

  Dnes nikdo nic nedokáže odhadnout. Natož plátek LN ! ...
  vaclav
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů