Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Opatření vlády počítají s poklesem české ekonomiky o 2 %

Kalousek: Opatření vlády počítají s poklesem české ekonomiky o 2 %

26.03.2009 12:03
Autor: ČTK

Článek byl doplněn:

Praha (ČTK) - Národní protikrizový plán vlády podle ministra financí Miroslava Kalouska počítá s poklesem české ekonomiky až o dvě procenta. Ministr to dnes řekl senátorům při zdůvodňování protikrizových opatření vlády, která podle něj nyní pracuje "s předpokladem mírného poklesu". Podle opozice bude propad více než dvojnásobný

"Doufáme, předpokládáme, že to nebude horší než minus dva, ale nemusí to být pravda," uvedl ministr. "Své pozice a svá opatření samozřejmě budeme korigovat podle skutečného průběhu, který se dnes odhaduje mimořádně obtížně. A jediná poctivá předpověď, jaký bude skutečný vývoj v roce 2009, je, že nevím," dodal.

Guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma počátkem týdne uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) v ČR by letos mohl klesnout až o dvě procenta, pokud se zhorší recese v západní Evropě. Tůmův odhad je pesimističtější, než je oficiální prognóza ČNB, podle níž ekonomika letos vykáže pokles v rozsahu 0,3 procenta.

Místopředseda Senátu a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch (ČSSD) míní, že dosavadní vývoj poskytuje dostatečný zdroj informací o tom, že propad HDP se letos v Česku bude pohybovat "kolem pěti procent".

Zhruba dvouhodinovou debatu senátorů nad opatřeními vlády proti krizi provázela tradiční kritika kroků kabinetu ze strany ČSSD, a naopak obhajoba plánu především zástupci ODS. Senát jako celek vzal plán na vědomí hlasy 43 ze 73 přítomných členů horní komory. Zbývajících 30 hlasů patřilo zástupcům ČSSD a KSČM, přičemž proti se vyslovilo deset sociálních demokratů.

Štěch (ČSSD) označil protikrizový plán vlády za pokus, který jde špatným směrem. Mohou za to prý tvůrci plánu z Národní ekonomické rady vlády (NERV), neboť reprezentují oblasti, které se na vytvoření krize podílely. Štěchovi vadilo mu hlavně snížení odvodů na sociální pojištění ve výši 18 miliard korun, "nevytvoří podle našeho názoru ani jedno pracovní místo".

Předseda senátorů ODS Jiří Stříteský naopak plán označil za "maximum možného" v současných podmínkách. Opoziční kritiky obvinil ze základního nepochopení ekonomických pravidel a fungování trhu.
 
Za problematické označil Štěch odpočet daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele při nákupu nového automobilu, když vláda odmítá zavést šrotovné, které by mohli využít všichni občané. Podle Stříteského odpis DPH neposlouží podnikatelům, ale automobilkám, kterým umožní vyrábět a dát tak lidem práci.
 
"Zatímco šrotovné je časově omezená diskriminační výjimka, odpočet DPH u plátců této daně je trvalé odstranění diskriminační výjimky," podotkl ke sporu Kalousek. Odmítl rovněž tvrzení ČSSD, že plán je realizací volebního programu ODS. Za důkaz označil mimo jiné to, že eurovolební lídr a ekonomický expert ČSSD Jiří Havel obvinil vládu z toho, že v plánu čerpala z protikrizových opatření sociální demokracie.
 
Za demagogické označil Kalousek tvrzení, že vláda nemyslí na lidi, ale myslí jenom na "ty ošklivé kapitalisty". Více než tři čtvrtiny opatření je podle ministra určeno na povzbuzení nabídky, méně než čtvrtina na podporu poptávky. Je to prý naprosto logické zacílení vzhledem k tomu, že Česko je liberální ekonomikou orientovanou na export. "Osmdesát procent všeho, co vyprodukujeme, musíme vyvézt, a naopak 75 procent domácí spotřeby je import," uvedl ministr. Podpora spotřeby dávkami by tak podle něj českou ekonomiku podpořila minimálně.


Váš názor
 • včera není dnes
  26.03.2009 12:28

  Krize se nás nedotkne - +5% - +3% - + 1% -2%, že bychom dohnali zimní 25% propad průmyslu dobrovolnými směnami letos o vánocích. Něco se přeci říct musí i když vím, že vlastně nevím.
  OH
  • Re: včera není dnes
   26.03.2009 12:35

   to vis, kalousek je bejk :P
   Azb
Aktuální komentáře
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk
10:57Známky silného oživení a nižší výnosy akciím vyhovují  
10:49Ever Given a sen radikálních protekcionistů
9:12Rozbřesk: Oživení na evropském automobilovém trhu
8:51ČNB povolila PPF koupit akcie Monety, čínská ekonomika rostla nejrychleji od 1992. Evropa zahájí růstem  
8:21Čínská ekonomika zaznamenala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data